Local Area Softball League Standings

2004



The Official State League Database Web Page by Jeremy Mohr of Manheim

Click here for the State League Database Web Page



Bridgeport Softball League

Bridgeport Softball League
Final A Division Standings W L Pct.
Red Peppers Restaurant 14 4 0.778
The Franchise 13 5 0.722
Cannon Roofing 11 7 0.611
Cunningham's Court 8 10 0.444
Green Peppers Restaurant 6 12 0.333
Iacovino's Tavern 4 14 0.222
Final B Division Standings W L Pct.
Debus 10 6 0.667
Storehouse 10 6 0.625
Conshy Groupers 9 7 0.563
Allied 8 7 0.533
WDP 8 8 0.500
AOH 7 8 0.467
Mansion House 5 7 0.417
Keane 0 12 0.000

A Division Playoffs (Elimination)
Game-1 - #3 Cannon Roofing defeated #6 Iacovino's Tavern
Game-2 - #5 Green Peppers Restaurant defeated #4 Cunningham's Court
Game-3 - Cannon Roofing defeated Green Peppers Restaurant
Game-4 - Cunningham's Court eliminated Iacovino's Tavern
Game-5 - #3 Red Peppers Restaurant eliminated Green Peppers Restaurant (via forfeit)
Game-6 - #2 Franchise eliminated Cunningham's Court
Game-7 - Franchise defeated Cannon Roofing
Game-8 - Franchise defeated Red Peppers Restaurant
Game-9 - Cannon Roofing eliminated Red Peppers Restaurant
Game-10 - Franchise vs Cannon Roofing (Championship Game #1)
Game-11 - Cannon Roofing defeated Franchise (Championship Game #2, 'if' game)

B Division Playoff Tournament
no information available on early round action
#2 Storehouse defeated #3 Conshy Groupers
Storehouse defeated #1 Debus (Championship)


Plymouth Unlimited Arc Slow Pitch League

Plymouth Slow Pitch League
Final A Division Standings W L Pct.
J&J Painting 15 4 0.789
IKEA 12 7 0.632
McGregor's Pub 11 9 0.550
Montgomery Brothers 11 9 0.550
Black Horse Tavern 8 11 0.421
Reeds-II 2 18 0.100
Final B Division Standings W L Pct.
Hooters KOP 13 7 0.650
Synygy 13 7 0.650
CBC 11 9 0.550
Bridgeport Rib-House 10 10 0.500
Reeds Center Square 10 10 0.500
Regulators 3 17 0.150
Final C Division Standings W L Pct.
Final Ply Mar Construction 16 2 0.889
Quaker Chemical 14 5 0.737
Misfits 11 8 0.579
Frank's Pub 10 10 0.500
Franzone's Pizza 6 14 0.300
Nick Balastrieri's Painting 1 19 0.050

Plymouth League Playoff Schedule/Results:
A Division Winner's Bracket (Double Elimination)
#1 J&J Painting defeated #4 Montgomery Brothers
#2 IKEA defeated #3 McGregor's Pub
J&J Painting defeated IKEA 

Loser's Bracket
Montgomery Brothers defeated McGregor's Pub
Montgomery Brothers defeated IKEA 

A Division Finals
Montgomery Brothers defeated J&J Painting to win A-Division

================================

B Division Winner's Bracket (Double Elimination)
#4 Bridgeport Rib-House defeated #1 Hooters KOP
#3 CBC defeated #2 Synygy
CBC defeated Bridgeport Rib-House

Loser's Bracket
Hooters KOP defeated Synygy
Hooters KOP defeated Bridgeport Rib-House

B Division Finals
Conshohocken Bocci Club (CBC) defeated Hooters KOP to win B-Division 

================================

C Division Winner's Bracket (Double Elimination)
#4 Frank's Pub defeated #1 Ply-Mar Construction
#3 Misfits defeated #2 Quaker Chemical
Misfits defeated Frank's Pub

Loser's Bracket
Ply-Mar Construction and Quaker Chemical (both disqualified due to a fight)
Frank's Pub advances to final via forfeit

C Division Finals
Misfits defeated Frank's Pub to win the C-Division

================================

Plymouth Cup B/C Series (best of 3)
(B-Division Champion) CBC defeated (C-Division Champion) Misfits  (2-1)

Plymouth Cup Championship Series (best of 3)
(A-Division Champion) Montgomery Brothers defeated CBC (2-0)

 

Click here for the Plymouth Township Softball League Web Site


Collegeville Softball Association

Final Collegeville Standings W L Pct.
Trappe Miken Thunder 25 5 0.833
Trappe Tavern Red 24 6 0.800
Trappe Tavern Blue 19 11 0.633
Gran Falloon 11 19 0.367
SEI Investments 7 23 0.233
Trappe Tavern Purple 4 26 0.133

Collegeville Playoffs: (best of 3)
#1 Trappe Miken Thunder and #2 Trappe Tavern Red received byes
#6 Trappe Tavern Purple defeated #3 Trappe Tavern Blue (2-1)
#4 Gran Falloon defeated #5 SEI Investments (2-0)

Collegeville Semi-Finals: (best of 3)
#1 Trappe Miken Thunder defeated Gran Falloon (2-0)
#2 Trappe Tavern Red defeated Trappe Tavern Purple (2-0)

Collegeville Championship Series: (best of 5)
Trappe Miken Thunder defeated Trappe Tavern Red (3-2)

 

Click here for the Collegeville Softball Association Web Site


Linfield-Boyertown ASA League

Final Linfield-Boyertown Standings W L Pct.
French Quarter Bistro 39 5 0.886
Spring-Ford A.A. 35 9 0.795
Tom's Bar & Grille 29 15 0.659
Spikes/Williams Pontiac 34 19 0.642
Czartek 28 16 0.636
Levengood Septic Service 26 18 0.591
EDB Systemhouse 23 21 0.523
Gablesville A.A. 21 23 0.477
Hallman's Landscaping/Custom Woodworking 13 31 0.295
Custom Carpentry 11 33 0.250
Bechtelsville Fire/Trainer's  Insurance 11 34 0.244
Rockwells 10 35 0.222
Gallagher's Tavern 7 37 0.159

Linfield/Boyertown Playoff Results:
Mini-Playoff (best of 3)
#12 Rockwells defeated #13 Gallagher's Tavern (2-0)

First Round: (best of 5)
#1, #2, #3, #4 get first round byes
#5 Czartek defeated #12 Rockwell's (3-1)
#6 Levengood Septic Service defeated #11 Bechtelsville Fire/Trainer's  Insurance (3-1)
#7 EDB Systemhouse defeated #10 Custom Carpentry (3-0)
#8 Gabelsville AA defeated #9 Hallman's Landscaping/Custom Woodworking (3-2)

Second Round: (best of 5)
#1 French Quarter Bistro defeated Gabelsville AA (3-1)
#2 Spring-Ford A.A. defeated EDB Systemhouse (3-2)
#3 Tom's Bar & Grille defeated Czartek (3-2)
#4 Spikes/Williams Pontiac defeated Levengood Septic Service (3-1)

Semi-Finals: (best of 7)
Spikes/Williams Pontiac defeated Spring-Ford A.A. (4-0)
Tom's Bar & Grille defeated French Quarter Bistro (4-2)

Championship Series: (best of 7)
Spikes/Williams Pontiac defeated Tom's Bar & Grille (4-0)


East Norriton Sunday League

East Norriton Sunday League W L Pct.
Dr. Foley's Softball 8 2 0.800
Nippers Bar & Grille 7 3 0.700
Flashtastics 6 3 0.667
St. Titus A.C. 6 4 0.600
Caroline's Restaurant 3 6 0.333
Steppy's Sports Bar 3 7 0.300
Isotopes 1 9 0.100

East Norriton Playoffs: (Single Elimination)
#1 Dr. Foley's Softball receives first round bye
#4 St. Titus A.C. defeated #5 Caroline's Restaurant
#3 Flashtastics defeated #6 Steppy's Sports Bar
#2 Nippers Bar & Grille defeated #7 Isotopes
#1 Dr. Foley's Softball defeated St. Titus A.C.
Flashtastics defeated #Nippers Bar & Grille

East Norriton Championship: (best of 3)
Flashtastics defeated Dr. Foley's Softball (2-0)


Phoenixville YMCA League

Final Phoenixville YMCA Standings W L Pct.
PCS Wireless 14 4 0.778
Sly Fox 14 4 0.778
Beernuts 12 5 0.706
Pogey's Predators 11 6 0.647
Mountaineers 6 12 0.333
Stable Hogs 4 12 0.250
Christs Church 4 12 0.250
Phoenixville VFW 4 14 0.222

Playoff Bracket (Double Elimination):
Winner's bracket:
#1 PCS Wireless defeated #8 Phoenixville VFW
#2 Sly Fox defeated #7 Christs Church
#3 Beernuts defeated #6 Stable Hogs
#4 Pogey's Predators defeated #5 Mountaineers
PCS Wireless defeated Pogey's Predators
Sly Fox defeated Beernuts
Sly Fox defeated PCS Wireless (winner's bracket final)

Loser's bracket:
Stable Hogs eliminated Christs Church
Mountaineers eliminated Phoenixville VFW
Pogey's Predators eliminated Mountaineers
Beernuts eliminated Stable Hogs
Pogey's Predators eliminated Beernuts
Pogey's Predators eliminated PCS Wireless

Championship
Pogey's Predators defeated Sly Fox (to force the 'if' game)
Pogey's Predators eliminated Sly Fox to win the Championship
 


Phoenixville Area Rec Department (PARD) League

Final Phoenixville (PARD) Standings W L Pct.
Pogey's Tavern 16 2 1.000
Flannigan's Last Call 15 3 0.750
Hamptons 8 10 0.444
Falcon's 7 11 0.389
Collins Paint 3 15 0.167

Playoff Schedule/Results:
Flannigan's Last Call defeated Collins Paint
Flannigan's Last Call defeated Hamptons
Pogey's Tavern defeated Flannigan's Last Call (for the championship)


Quakertown Slow Pitch League

Quakertown Slow Pitch League
A Division W L Pct.
Berry Mowing 19 3 0.864
RSB Softball 16 6 0.727
Azzatori Chiropractic 14 8 0.636
Cannoneers Green 13 9 0.591
Jay's Softball 9 12 0.429
B Division W L Pct.
Dunkin Donuts 15 6 0.714
Hibsmen Agency 14 7 0.667
Americorp 11 11 0.500
Beef n Ale North 5 17 0.227
Universal Milwright 5 17 0.227
Cannoneers White 4 18 0.182
US Electrodes 4 18 0.182

Playoff Results:
A-Division First Round: (best of 5)
#1 Berry Mowing receives a bye
#4 Cannoneers Green defeated #5 Jay's Softball (3-2)
#3 Azzatori Chiropractic defeated #2 RSB Softball (3-0)
#1 Berry Mowing defeated Cannoneers Green (3-1)

A-Division Championship: (best of 7)
 Azzatori Chiropractic defeated Berry Mowing (4-3)
 

B-Division: (best of 5)
#1 Dunkin Donuts receives a bye
#2 Hibsman Agency defeated #7 US Electrodes (3-0)
#3 Americorp defeated #6 Cannoneers White (3-0)
#4 Beef n Ale North defeated #5 Universal Milwright (3-0)
#1 Dunkin Donuts defeated Beef n Ale North (3-0)
Hibsman Agency defeated Americorp (3-1)

B-Division Championship: (best of 7)
Dunkin Donuts defeated Hibsman Agency (4-1)
 

Click here for the Quakertown Slow Pitch League Web Site


Main Line Association (Radnor Tuesday-Thursday)

Final Main Line Association Standings W L Pct.
Gold's Gym 18 0 1.000
Bulldogs 11 7 0.611
McShea's 9 10 0.474
Berwyn Tavern 7 13 0.350
Barnaby's Bulls 7 13 0.350
Barnaby's Nailers 4 13 0.235

Main Line Playoffs: (best of 3)
#1 Gold's Gym defeated #4 Berwyn Tavern (2-0)
#2 Bulldogs defeated #3 McShea's (2-0)

Main Line Championship: (best of 5)
Gold's Gym defeated Bulldogs (3-0)
MVP - Gold's Gym Team

 

Click here for the Main Line Softball Association Web Site

Click here for the Delco Softball Web Site which will have standings and information of many of the other Delaware County Leagues such as: Radnor Township (Monday-Wednesday), DelCom, Lawrence Park, Community Men's


Radnor Township League (Monday-Wednesday)

Radnor Township (Mon-Wed) W L Pct.
Domenico's 0 0 0.000
Peabody's Pub 0 0 0.000
Casey's 0 0 0.000
Wayne Beef n Ale 0 0 0.000
Johnny Cabo's 0 0 0.000
Wayne Beef n Ale Bulldogs 0 0 0.000
Spingler's 0 0 0.000
Wild Onion 0 0 0.000
Bub's Team 0 0 0.000
Wales 0 0 0.000

Radnor Semi-finals: (best of 3)
Domenico's Restaurant defeated Wild Onion (3-0)
Wales defeated Wayne Beef n Ale (3-2)

Radnor Championship: (best of 5)
Domenico's Restaurant defeated Wales (3-0)
MVP - John "Guido" Antinoro, Domenico's Restaurant


Millennium Sunday Softball League

Millennium Sunday League
Final A Division Standings W L Pct.
Tom n Jerry's/Last Call 14 4 0.778
Barnaby's Young Guns 13 5 0.722
Tom n Jerry's Outlaws/BatsPlus.com 12 6 0.667
F.O.E. Rage 12 6 0.667
Joclyn's Old Guns 10 8 0.556
H&L Beverage 6 12 0.333
O'Flagherty's Voodoo 3 15 0.167
Weed Man Bullys 2 16 0.111
Final B Division Standings W L Pct.
North Dock Bar & Grille 16 2 0.889
O'Flagherty's Sports Pub I 15 3 0.833
Gambol's "Big G" Café 13 5 0.722
Raceway Cafe I 11 7 0.611
Kelly Monaghan's Pub 10 8 0.556
Virgo's I 8 10 0.444
Mudsharks 7 11 0.389
Barnaby's of Ridley 6 12 0.333
Tom n Jerry's Hitmen 3 15 0.167
Flynn's Bar 1 17 0.056
Final C Division American Standings W L Pct.
Casey's Saloon II 15 3 0.833
All-Pro Chiropractic 14 4 0.778
Virgo's Dawg Pound 10 8 0.556
Raceway Cafe II 9 8 0.529
O'Flagherty's Sports Pub II 9 9 0.500
Cobras 8 10 0.444
Joclyn's 7 11 0.389
Bulldogs/Cenzo's Pizzeria 6 12 0.333
Kovacs 4 12 0.250
Final C Division National Standings W L Pct.
Tom n Jerry's Rebels 14 4 0.778
Untouchables 12 6 0.667
Time Out Tavern 12 6 0.667
Casey's Saloon I 9 9 0.500
Bryan St. Pub Bulldogs 9 9 0.500
Pouge Mahone's Pub 8 10 0.444
Knights 7 11 0.389
Team College 7 11 0.389
Valley Forge Pizza 1 17 0.056

A Division First Round Playoffs: (best of 3 series)
#1 Tom n Jerry's/Last Call defeated #8 Weed Man Bullys (2-0)
#2 Barnaby's Young Guns defeated #7 O'Flagherty's Voodoo (2-0)
#3 Tom n Jerry's Outlaws/BatsPlus.com defeated #6 H&L Beverage (2-0)
#4 F.O.E. Rage defeated #5 Joclyn's Old Guns (2-1)

A Division Semifinals: (best of 3 series)
Barnaby's Young Guns defeated Tom n Jerry's Outlaws/Bats Plus (2-0)
Tom n Jerry's/Last Call defeated FOE Rage/Uniforms Galore (2-0)

A Division Championship: (best of 3 series)
Barnaby's Young Guns defeated Tom n Jerry's/Last Call (2-1)

================================

B Division First Round Playoffs: (best of 3 series)
#1 North Dock Bar & Grille defeated #8 Barnaby's of Ridley (2-0)
#2 O'Flagherty's Sports Pub I defeated #7 Mudsharks (2-0)
#6 Virgo's I defeated #3 Gambol's "Big G" Cafe (2-0)
#4 Raceway Cafe I defeated #5 Kelly Monaghan's Pub (2-1)

B Division Semifinals: (best of 3 series)
North Dock Bar & Grille defeated Virgo's I (2-0)
O'Flaghertys Sports Pub I  defeated Raceway Cafe I (2-1)

B Division Championship: (best of 3 series)
North Dock Bar & Grille defeated O'Flaghertys Sports Pub I (2-0)

================================

American "C" Division First Round Playoffs: (Best of 3 series)
Virgo's Dawg Pound defeated Cobras (2-0)
O'Flaghertys Sports Pub II defeated Raceway Cafe II (2-1) 
#1 Casey's Saloon II and #2 All-Pro Chiropractic (Received Byes)

American "C" Division Semi-Finals: (Best of 3 series)
#1 Casey's Saloon II defeated O'Flagherty's Sports Pub II (2-1)
Virgo's Dawg Pound defeated #2 All-Pro Chiropractic (2-1)

American "C" Division Championship: (Best of 3 series)
Casey's Saloon II defeated Virgo's Dawg Pound (2-0)

National "C" Division First Round Playoffs: (Best of 3 series)
Time Out Tavern defeated Pogue Mahone's Pub (2-1)
Casey's Saloon I defeated Bryan Street Pub Bulldogs (2-1)
#1 Tom n Jerry's Rebels and #2 Untouchables (Received Byes) 

National "C" Division Semi-Finals: (Best of 3 series)
#1 Tom n Jerry's Rebels defeated Casey's Saloon I (2-0)
Time Out Tavern defeated #2 Untouchables (2-1)

National "C" Division Championship: (Best of 3 series)
Time Out Tavern defeated Tom n Jerry's Rebels (2-0)

American/National "C" Division Championship: (Best of 3 series)
Time Out Tavern defeated Casey's Saloon II (2-0)

Click here fore the Millennium Sunday Softball League Web Site


Marcus Hook Slow Pitch League

Final Marcus Hook Standings W L Pct.
XTL Trucking/Maximillians Pub 13 3 0.813
Crusaders 11 5 0.688
James Moore Ptg/Seamus Mulligan's Pub/Worth 10 6 0.625
Wick's Seafood/Christy's Tavern 6 8 0.429
FOE/New English Pizza 4 10 0.286
VFW-1521 0 12 0.000

Marcus Hook First Round Playoffs (Best of 3 series)
#3 James Moore Ptg/Seamus Mulligan/Worth defeated #6 VFW-1521 (2-0)
#4 Wick's Seafood/Christy's Tavern defeated #5 FOE/New English Pizza (2-1)
#1 XTL Trucking/Maximillians Pub and #2 Crusaders received byes

Marcus Hook Semi-Finals (Best of 3 series)
#3 James Moore Ptg/Seamus Mulligan/Worth defeated #2 Crusaders (2-0)
#1 XTL Trucking defeated #4 Wick's Seafood/Christy's Tavern (2-0)

Marcus Hook Championship (Best of 3 series)
XTL Trucking defeated James Moore Ptg/Seamus Mulligan/Worth (2-0)


Industrial Valley (IVSL) League

Industrial Valley (IVSL) League W L Pct.
Willowbrook Pub 0 0 0.000
Duffers Pub 0 0 0.000
Fizzano Block 0 0 0.000
Lenni AC 0 0 0.000
Raceway Café 0 0 0.000
Re-Steel Supply (Friendly Cafe) 0 0 0.000
Hunts Annex Lounge 0 0 0.000

IVSL Semi-finals: (best of 5)
Fizzano Block defeated Willowbrook Pub (3-0)
Re-Steel Supply defeated Duffers Pub (3-2)

IVSL Championship: (best of 5)
Re-Steel Supply defeated Fizzano Block (3-1)


Delcom League

Delcom League Championship:
Maggie Maguire's Pub defeated RP McMurphy's (3 games to 2)


Lawrence Park League

Lawrence Park League Championship:
Mary's Cafe defeated (PTP) Physical Therapy Physicians  (3-1)


Community Men's League

Community Men's League Championship:
CJ McGee's Knights defeated Peabody's Pub (3-2)


Upper Moreland Rec League

Upper Moreland Rec League Championship: (best of 3)
Big Head's Beef n Ale defeated McNeil (2-1)

Click here for the Upper Moreland Rec League Web Site


West Norriton Coed League

West Norriton Coed League
Final A Division Standings W L Pct.
Rahill’s Tavern 7 3 0.700
Dr. Foley’s/T.N.T. 7 4 0.636
Valley Forge Beef & Ale 7 4 0.636
A.J. Catagnus 6 5 0.545
Moe’s Tavern 4 7 0.364
Franks Pub/West End Beer Baron 3 7 0.300
Final B Division Standings W L Pct.
Ikea 8 3 0.727
Weekend Warriors 7 4 0.636
Scorpions 6 5 0.545
Christine’s Family Restaurant 6 5 0.545
Allstate  2 9 0.182
Final C Division Standings W L Pct.
Isotopes 7 4 0.636
Brew Crew 6 5 0.545
A.G.T/Shingler’s List 6 5 0.545
C.C.I. 5 6 0.455
Sayre’s Sandbaggers 1 10 0.909
Bombers 1 10 0.909

A-Division Semi-final Playoffs:
#4 AJ Catagnus defeated #1 Rahill's Tavern (7-0, forfeit)
#3 Valley Forge Beef & Ale defeated #2 Dr. Foley's/TNT (17-8)

A-Division Championship:
Valley Forge Beef & Ale defeated AJ Catagnus (8-3)

================================

B-Division Semi-final Playoffs:
#1 IKEA defeated #4 Christine's Restaurant (12-2)
#3 Scorpions defeated #2 Weekend Warriors (12-0)

B-Division Championship:
Scorpions defeated IKEA (2-1)

================================

C-Division Semi-final Playoffs:
#1 Isotopes defeated #4 CCI (7-0)
#3 AGT/Shinglers defeated #2 Brew Crew (7-4)

C-Division Championship:
Isotopes defeated AGT/Shinglers (11-8)

 

Click here for the West Norriton Coed League Web Site


Upper Merion Coed League

Upper Merion Coed League Championship: (best of 3)
American Wireless defeated DLL  (2-0)

Click here for the Upper Merion Township Coed League Web Site


Reading Civic League

Reading Civic (Div 1 & 2) W L Pct.
Johnny & Hons 26 6 0.813
California Bar & Grill 18 14 0.563
HY/5th St Power House 18 14 0.563
Steelers 15 17 0.469
Giorgio 14 20 0.412
West Lawn Owls 12 19 0.387
Kenhorst Fire Co. 9 22 0.290

Reading Civic League Championship: 
Johnny & Hons defeated HY/5th St Power House


Palmer Township League - Easton

Final Palmer Township Standings W L Pct.
Fat Jacks' Bar & Grille 39 3 0.929
Shruty's Pub 34 5 0.872
Superior Quartz 32 9 0.780
Nazareth Jacksonian Club (The Jacks) 29 13 0.690
Elegant Lawn Care 26 16 0.634
T & H Auto 25 17 0.595
Venom/Hecktown 24 18 0.571
TowneHouse Tavern/Nazareth Beverage 23 19 0.548
Drinky Drinkerson 19 22 0.463
DJ SoundStorm 15 27 0.357
Zeus 14 28 0.333
Holy Family Social Club 13 29 0.310
Fuglee's 7 35 0.167
Kicker's Pub 6 36 0.143
Reichel Funeral Home 4 38 0.095

Playoff Schedule/Results:
#1 Fat Jacks' Bar & Grille defeated #2 Shruty's Pub (winner's bracket final)
Superior Quartz eliminated Elegant Lawn Care (loser's bracket)
TowneHouse Tavern/Nazareth Beverage eliminated T & H Auto (loser's bracket)
Superior Quartz eliminated TowneHouse Tavern/Nazareth Beverage (loser's bracket)
Superior Quartz eliminated Shruty's Pub (loser's bracket final)

Championship
Fat Jacks' Bar & Grille defeated Superior Quartz
 

Click here for the Palmer Township League Web Site


Capitolo Playground League (South Philadelphia)

South Philly Capitolo League
Landis Division W L Pct.
Anthony’s Café (Team Moe) 17 2 0.895
Ray’s Rebels 15 3 0.833
Geno’s Steaks 13 7 0.650
Fatso Fogarty’s 7 17 0.292
Pat’s Steaks  *
Keegan Division W L Pct.
Anastasi’s (Warehouse) 17 4 0.810
Mark Louis Photography 12 7 0.632
Johnny Bears 1512 10 8 0.556
Chiapetta Electric  *
Dawgs  *

* Forfeited out of league

Capitolo League Championship: (best of 7)
Anastasi’s defeated Anthony’s Café (4-0)


Jardel North East Slow Pitch League (Northeast Philadelphia)

Championship (best of 3):
Penny Garden Tavern defeated A&B Contracting (2-0)

Click here for the Jardel Northeast Slow Pitch League Web Site


Vogt Recreation Center League (Northeast Philadelphia)

Vogt Recreation League
Final A Flight Standings W L Pct.
Penny Gardens 16 0 1.000
Pat's Pub-Cabbo's 15 1 0.938
Owen's Café 13 3 0.813
Harrington's 12 4 0.750
Rauchut's Tavern 11 5 0.688
Out of Wack Jacks 2 11 5 0.688
Hartigan's 10 6 0.625
A&B Contractors 10 6 0.625
Fluke's 8 8 0.500
Kilbane's 7 9 0.438
Gearo's 5 11 0.313
Tony's Place 5 11 0.313
Out of Wack Jacks 1 4 12 0.250
Final B Flight Standings W L Pct.
Chickie & Pete's 10 7 0.588
Shore Road 8 8 0.500
Scottie's 7 9 0.438
Leneghan's 7 10 0.412
F&F 4 12 0.250
Pine Valley Beverage 4 13 0.235
Kibane's 1 2 15 0.118
Rhawnhurst 1 14 0.053

Championship Playoffs

Mini-Playoff:
#
7 Hartigan's defeated #10 Kilbane's 2
#8 A & B defeated #9 Fluke's

Quarter-Finals:
#1 Penny Gardens defeated #8 A & B
 #2 Pat's Pub/Cabbo's defeated #7 Hartigan's
#3 Owen's defeated #6 Out of Wack 2
#5 Rauchut's defeated #4 Harrington's

Semi-Finals:
#1 Penny Gardens defeated #5 Rauchut's
#2 Pat's Pub/Cabbo's defeated #3 Owen's

Championship (best of 3):
Pat's Pub/Cabbo' defeated Penny Garden Tavern (2-1)

================================

Consolation Playoffs

First Round:
#13 Out of Wack 1 defeated #20 Kilbane's 1
#14 Chickies & Pete's defeated #19 Pine Valley Beverage
#15 Shore Road defeated #18 F & F
#16 Scottie's defeated #17 Leneghan's

Quarterfinals:
#14 Chickies & Pete's defeated #11 Gearo's
#9 Fluke's defeated #16 Scottie's
#12 Tony's Place defeated #13 Out of Wack Jack's 1 
#15 Shore Road defeated #10 Kilbane's 2

Semi-finals:
#14 Chickies & Pete's defeated #12 Tony's Place
#15 Shore Road defeated #9 Fluke's

Consolation Championship:
Chickies & Pete's defeated Shore Road (2-0)

================================

Final First Half Standings (to determine flight)

Final Grey Division Standings W L Pct.
Owen's Café 9 0 1.000
Rauchut's Tavern 7 2 0.778
A&B Contractors 7 2 0.778
Kilbane's 6 3 0.667
Out of Wack Jacks 1 4 5 0.444
Gearo's 4 5 0.444
```````````````````````````````````````
Shore Road 4 5 0.444
Scottie's 2 7 0.222
F&F 1 8 0.111
Rhawnhurst 1 8 0.111
Final Red Division Standings W L Pct.
Penny Gardens 9 0 1.000
Pat's Pub-Cabbo's 9 1 0.900
Harrington's 7 2 0.778
Out of Wack Jacks 2 7 3 0.700
Hartigan's 6 4 0.600
Fluke's 5 5 0.500
Tony's Place 4 6 0.400
```````````````````````````````````````
Chickie & Pete's 3 7 0.300
Leneghan's 2 8 0.200
Pine Valley Beverage 2 8 0.200
Kibane's 1 0 10 0.000

 

Note: (-----) Dividing Line for 2nd half of season: A Flight above, B Flight below

Click here for the Vogt Recreation Softball League Web Site


Softball America League Results

Tuesday Men's League - Spring Championship Series
County Line Fence defeated Flanigan's Boat House (2-1)

Thursday Men's "A" League - Spring Championship Series
ProTech Roofing defeated Rita's Water Ice (2-0)

Thursday Men's "B" League - Spring Championship Series
Winding Brook Farms defeated SleepCare Centers (2-0)

Sunday Men's "A" League - Spring/Summer Championship Series
Brew Crew defeated Hitched (2-1)

Sunday Men's "B" League - Spring/Summer Championship Series
Philly Ball Busters defeated Hitsquad (2-1)

Tuesday Men's League - Summer Championship Series
Progressive Graphics defeated Rita's Water Ice (2-0)

Thursday Men's "A" League - Summer Championship Series
Protech Roofing defeated TJ Skyline Drive Pub (2-0)

Thursday Men's "B" League - Summer Championship Series
Nail or Never defeated Snipers (2-0)

Sunday Men's "A" League - Fall Championship Series
Muckdogs  defeated Thirsty's Beer (2-1)

Sunday Men's "B" League - Fall Championship Series
Philly Ball Busters defeated Gray Contracting (2-0)

Tuesday Men's League - Fall Championship Series
Rita's Water Ice defeated Prudential, Fox and Roach (2-0)

Thursday Men's "A" League - Fall Championship Series
Protech Roofing defeated Northeast American Construction (2-0)

Thursday Men's "B" League - Fall Championship Series
Winding Brook Farm defeated Horsham Inn (2-1)

 

Click here for the Softball America League Web Site


South Mountain Sunday Slo-Pitch League

South Mountain League Championship:
Renegades defeated LCP

Click here for the South Mountain Sunday Slo-Pitch League Web Site


Montgomery County Senior Softball League

The Montgomery County Senior Softball League was established in March of 1999 and is for male players 60 and over and female players 55 and over whose skills may have not kept pace with their enjoyment of the game.  The Amateur Softball Association (ASA) playing rules apply with modifications for senior players. Some of the rules have been softened to protect the players, such as ~ no sliding into bases, no metal spikes, no base stealing and the use of two first base bags and two home plates to avoid collisions. Teams can’t score more than five runs per half inning. Each game is seven innings long and 11 players are on the field at one time.  Everyone plays and bats and the league does emphasize playing safe, having fun, showing sportsmanship, getting exercise, having laughs, enjoying camaraderie and winning in that order of importance. They don’t worry about dropping or misjudging fly balls, striking out, missing ground balls, making bad throws or having back to back senior moments. These fine people have done all these things in the past and will continue to do so. They are thankful they can still play for the love of the game ~ you won if you had fun is their motto. The games are scheduled every Tuesday and Thursday mornings at 9:30 and 11:00 from April through October with some Friday night games in June, July, August and September. During the season, each team has a 45 game schedule. They also have a travel team (Marauders – made up players from the four other teams) that play several neighboring county teams during the season and enjoy the camaraderie that develops from these games. The “away” schedule includes teams from Allentown, West Chester and Lyons. In the future they hope to play teams from Lancaster and Easton. Presently, they play 10 travel games (each travel game is two 7 inning games back to back), both at our home field and away. The league field is located at School Road Park Softball Field in Hatfield Township, Montgomery County. The players from this league come from approximately within a 30 mile radius. Each team has a maximum member of 18 players on their roster (the average team players age is 66-67 years, with several of their true senior players 75 years of age). Membership contributions are $50.00 per person and this pays for the balls, bats, tee shirts, hats, insurance coverage and postage/copying expenses. Sponsorships are welcomed also. They even have a League Buffet in May and October at the softball field pavilion. A 50/50 drawing is held in May.  A Buffet & Big Band Dance is also available for the players, spouses, friends in April and October. Vic Zoldy is the founder of this league. Scores of the games are kept, but there are not enough people to keep individual player stats. Most of the players are retired or have part-time jobs. If anyone is interested in joining the Montgomery County Senior Softball League. Please call Vic Zoldy at (215) 721-7782.

Vic Zoldy – League Commissioner
Indian Valley Apartments (D–4)
60 South County Line Road
Souderton, PA 18964
(215) 721-7782

"You don't stop playing because you're growing old ~ you grow old because you stop playing" - Satchel Paige


Back to the Norristown Area Softball 2004 Home Page

©1998 Steve Dimitry, all rights reserved.

Email: sdimitry@verizon.net