• Norristown Slow Pitch Softball League Standings
  • Norristown Fall Softball League Standings
  • Norristown Women's Slow Pitch League Standings

Norristown Slow Pitch Softball League Standings

(All Divisions)


* made playoffs

1968		Civic League			Record	(16)	
		1- Crosstown Tavern		14-1	*
		2- Meadowbrook Tavern		13-3	*
		3- Triple S Club		10-6	*
		4- Wildman-Jacquard		 8-6	*
		5- Advance Stamp		 6-9
		5- Maennerchor Club		 6-9
		5- Thriftway			 6-9
		8- Dynasciences			3-12
		9- Norristown Post Office	2-10
4th vs. 3rd/  vs. 2nd/  vs. 1st (best of 3)
League Champion-	Triple S Club		-2
League Runner-up-	Crosstowne Tavern	-1
Third-		Meadowbrook Tavern
Fourth-		Wildman-Jacquard
League Playoff Champion - Triple S Club (4-1) Final Record - 14-7

    
1969		Section A			Record	(18)
		1- Meadowbrook Tavern		16-2	*	
		2- Al's Cold Cuts		14-3	*
		3- Norristown Post Office	12-6	*
		4- Advance Stamp		 9-8	*
		5- Wildman-Jacquard		 5-13
		6- Westfield Paper Company	 2-13
		7- Bungalow Inn			 2-15
		Section B			Record	(18) (incomplete)
		1- Crosstowne Tavern		18-0	*	
		2- Triple S Club		 7-1	*
		3- Luciano's Tavern		 6-2	*
		4- Maennerchor Club		 6-4	*
		5- Dynasciences			 2-7
		6- Sheldon Tires		 3-6
		7- Tom's Appliances		0-10
	Section A
4th vs. 3rd/  vs. 2nd/  vs. 1st (best of 3)
Section A Champion-	Meadowbrook		-2
Section A Runner-up-	Al's Cold Cuts		-1
Third-		Norristown Post Office
Fourth-		Advance Stamp
	Section B
4th vs. 3rd/  vs. 2nd/  vs. 1st (best of 3)
Section B Champion-	Crosstowne Tavern	-2
Section B Runner-up-	Triple S Club		-0
Third-		Luciano's Tavern
Fourth-		Maennerchor Club
	Finals (Section A champ vs Section B champ - Best of 3)
League Champion-	(B) Crosstowne Tavern	-2
League Runner-up-	(A) Meadowbrook Tavern	-1
League Playoff Champion - Crosstowne Tavern (4-1) Final Record; 22-1
 
1970		Section A			Record	(21)
		1- Crosstowne Tavern		19-2	*
		2- Meadowbrook Tavern		15-6	*
		3- Al's Cold Cuts		14-7	*
		4- Luciano's Tavern		12-9	*
		5- Maennerchor Club		12-9
		6- Foreman's Ranch House	10-11
		7- Old Arch Inn			7-14
		8- Philadelphia Gear		5-16
		Section B			Record	(20)
		1- Norristown Post Office	15-5	*
		2- Triple S Club		14-6	*
		3- Advance Stamp		10-10	*
		4- Tom's Appliances		8-12	*
		5- Aricson's Volkswagon		8-12
		6- Gateway Motors		4-16
		7- Ben's Tavern			1-19
	Section A
4th vs. 3rd/  vs. 2nd/  vs. 1st (best of 3)
Section A Champion-	Crosstowne Tavern	-2
Section A Runner-up-	Meadowbrook Tavern	-0
Third-		Luciano's
Fourth-		Al's Cold Cuts
	Section B
4th vs. 3rd/  vs. 2nd/  vs. 1st (best of 3)
Section B Champion-	Triple S Club		-2
Section B Runner-up-	Norristown Post Office	-1
Third-		Advance Stamp
Fourth-		Tom's Appliances
	Finals (Section A champ vs Section B champ - Best of 3)
League Champion-	(A) Crosstowne Tavern	-2
League Runner-up-	(B) Triple S Club	-0
League Playoff Champion - Crosstowne Tavern (4-0) Final Record; 23-2
 
1971		Section A			Record	(26)	
		1- Crosstowne Tavern		26-0	*	
		2- Rossi's Bar			23-3	*
		3- Bove's Real Estate		19-7	*
		4- Al's Cold Cuts		18-8	*
		5- Triple S Club		17-9
		6- Galanti's Welding		15-11
		7- Bruzzi's Pizza		13-13
		7- Foreman's Ranch House	13-13
		9- Leonard's Tavern		9-17
		Section B			Record	
		1- Luciano's Tavern		20-7	*
		2- Leo's Restaurant		19-8	*
		3- Norristown Post Office	18-8	*
		4- Ragusa Hauling		14-12	*
		5- Philadelphia Gear		12-14
		6- V's Lounge			8-18
		7- Shaeffer's Grocery		5-21
		8- Krylon, Inc.			3-23
		9- Barbone's Beer Barn		2-14
		Section C			Record	
		1- Stony Creek Tavern		20-6	*
		2- Sheldon Tire			18-7	*
		3- Dante's Restaurant		14-11	*
		4- Old Arch Inn			12-14	*
		5- G&WH Corson Company		8-18
		6- Holter Corporation		8-18
		7- Tom's Appliances		8-18
		8- Ben's Tavern			5-21
		9- Norristown Raiders		4-22
	Section A
4th vs. 3rd/  vs. 2nd/  vs. 1st (best of 3)
Section A Champion-	Crosstowne Tavern	-2
Section A Runner-up-	Rossi's Bar		-0
Third-		Bove's Real Estate
Fourth-		Al's Cold Cuts
	Section B
4th vs. 3rd/  vs. 2nd/  vs. 1st (best of 3)
Section B Champion-	Luciano's Tavern	-2
Section B Runner-up-	Norristown Post Office	-0
Third-		Leo's Restaurant
Fourth-		Ragusa Hauling
	Section C
4th vs. 3rd/  vs. 2nd/  vs. 1st (best of 3)
Section C Champion-	Dante's Restaurant	-2
Section C Runner-up-	Stony Creek Tavern	-0
Third-		Sheldon Tire
Fourth-		Old Arch Inn
	Semi-Finals (Section A champ vs Section B champ - Best of 3)
(A) Crosstowne Tavern				-2
(B) Luciano's Tavern				-1
	Finals (Section A vs Section B winner vs Section C champ - Best of 3)
League Champion-	(A) Crosstowne Tavern		-2
League Runner-up-	(C) Dante's Restaurant		-0
League Playoff Champion - Crosstowne Tavern (6-1) Final Record; 32-1
 
1972		Borough Division		Record	(18)
		 1- Huey's Blue Ribbon Bar	17-1	*
		 2- Al's Cold Cuts		15-3	*
		 3- Bove's Braves		14-4	*
		 4- Leo's Restaurant		11-7	*
		 5- Gilberts Clothes		10-8
		 6- M.A.C. All-Stars		8-10
		 7- Logan Square		 9-9
		 8- Feldman's			3-15
		 9- Shaeffer's Grocery		3-15
		10- Fairmont Fire Company	1-17
		School Area Division		Record	(18)
		1- Charlies Pizzeria		16-1	*
		2- Ragusa Hauling		15-2	*
		3- Valley Forge Finance		12-4	*
		4- Old Arch Inn			 9-8	*
		5- Delaney's Oil		 8-9
		6- Maltese Troupe		6-10
	 	7- Swede Square			5-11
		8- Norristown Raiders		3-13
		9- Barbone's Beer Barn		0-16
		Suburban Division		Record	(18)
		 1- Rossi's Bar			17-1	*
		 2- Triple S Club		16-2	*
		 3- Bridgeport Fire Co. #1	14-4	*
		 4- G.W. Corson Company		10-8	*
		 5- Gambone Brothers 		 9-9
	 	 6- Philadelphia Gear		8-10
		 7- Holter Company		7-11
	 	 8- Collegeville		4-14
		 9- Ambler Fire Company		4-14
		10- Self-Seal Container		2-16
		Church Division			Record	(18)
		1- Visitation BVM		16-2	*
		2- St. Teresa			13-5	*
		3- St. Titus			13-5	*
		4- St. Francis			12-6	*
		5- Christ United		10-8
		6- Haws Avenue			6-12
		7- Lower Providence		5-13
		8- First Presbyterian		3-15
		9- Calvary Baptist		2-16
	
	Borough Division
1vs4/ 2vs3/ then winners (all best of 3)
Huey's Bar defeated. Leo's	2-0
Al's Cold Cuts defeated Bove's	2-1
Borough Champion-	Al's Cold Cuts		-2
Borough Runner-up-	Huey's Bar		-1
	School Area Division
1vs4/ 2vs3/ then winners (all best of 3)
Charlie's defeated Old Arch	2-0
Ragusa defeated VF Finance	2-0
School Area Champion-	Ragusa Hauling		-2
School Area Runner-up-	Charlies Pizzeria	-0
	Suburban Division
1vs4/ 2vs3/ then winners (all best of 3)
Rossi's defeated  G&W Corson	2-0
Triple S defeated Bridgeport FC	2-0
Suburban Champion-	Triple S Club		-2
Suburban Runner-up-	Rossi's Bar		-0
	Church Division
1vs4/ 2vs3/ then winners (all best of 3)
Visitation defeated St. Francis	1-0
St.Titus defeated  St. Teresa	1-0
Church Champion-	Visitation BVM		-2
Church Runner-up-	St. Titus		-0
	Semi-Final (Borough champ vs Church champ, Best of 3)
(Borough)	Al's Cold Cuts			-2
(Church) 	Visitation BVM			-0
	Semi-Final (School Area champ vs Suburban champ, Best of 3)
(School Area)	Ragusa Hauling			-2
(Suburban)	Triple S Club			-1
	Finals (Best of 3)
League Champion-	(School Area) 	Ragusa Hauling		-2
League Runner-up-	(Borough)	Al's Cold Cuts		-0
League Playoff Champion - Ragusa Hauling (8-1)  Final Record; 23-3
 
1973		Division 1			Record	(24) (incomplete)
		1- Ragusa Hauling		 8-1	*
		2- DiRenzo's			 8-1	*
		3- G.W. Corson Company		 6-3	*
		4- Valley Forge Finance		 8-1	*	
		5- Charlies Pizzeria		 8-3	*
		  - Dairy Queen			 8-3
		  - Brown Jug			 4-2
		  - Eve's Providence Inn	 4-4
		  - Salamone Real Estate	 3-6
  		  - Duff Plumbing		 2-6
		  - Willow Springs		 2-8
		  - Wissahickon			 1-9
		  - Underground Lounge		 1-9
		Division 2			Record	(24) (incomplete)
		1- Al's Cold Cuts		 22-2	*
		2- Triple S Club		 5-1	*
		3- Rossi's Bar			 7-1	*
		4- Philadelphia Gear		 3-5	*
		5- Wit's Bar			 4-5	*
		  - Extra Medical Supply	 6-6
		  - Rahill's Tavern		 5-4
		  - Norristown Raiders		 5-4
		  - Swede Square		 3-7
		  - Collegeville		 2-6
		  - Barbones Beer Baron		 1-9
		  - Fairmont Fire Company	 1-9
		  - Keg Bar			 1-9
	Division 1
2nd vs. 4th/3rd vs. 5th/ vs.1st (best of 3)
Division 1 Champion-	Ragusa Hauling		-2
Division 1 Runner-up-	V.F.  Finance		-1
Third-		Charlies Pizzeria
Fourth (tie)-	DiRenzo's
Fourth (tie)-	G.W. Corson Co.
	Division 2
2nd vs. 4th/3rd vs. 5th/ vs.1st (best of 3)
Division 2 Champion-	Al's Cold Cuts		-2
Division 2 Runner-up-	Triple S Club		-1
Third-		Wit's Bar
Fourth (tie)-	Philadelphia Gear
Fourth (tie)-	Rossi's Bar
	Finals (Division 1 champ vs Division 2 champ - Best of 3)
League Champion-	(2) Al's Cold Cuts		-2
League Runner-up-	(1) Ragusa Hauling		-0
League Playoff Champion - Al's Cold Cuts (4-1)   Final Record; 26-4
 
1974		Division 1			Record	(24)	
		1- Al's Cold Cuts		23-1	*
		2- Ragusa Hauling		22-3	*
		3- Ply-Mar Excavating		21-4	*
		4- Triple S Club		19-5	*
		5- Teamsters Local 384		17-8	*
		6- Quikway Streakers		16-9
		7- Norristown Raiders		10-15
		8- Eve's Providence Inn		9-13
		9- Mr. Dew Drop Inn		7-16
		10-Hordle John's Deli		5-20
		10-Salamone Real Estate		5-20
		12-OK Bar			4-21
		13-Fairmont Fire Company	1-22
		Division 2			Record	
		1- Rossi's Bar			21-3	*
		2- Gambone Brothers		19-6	*
		3- Huey's Tavern		18-7	*
		4- Holy Saviour			15-10	*
		5- A&J Construction 		14-11	*
		6- Philadelphia Gear		13-12
		6- Rahill's Tavern		13-12
		6- Dairy Queen			13-12
		9- Independents			9-15 
		10- G.W. Corson Company		8-17
		11- Extracorporeal		7-18
		11- Stiteler's Hauling		7-18
		13- Underground Lounge		4-12
	Division 1
2nd vs. 4th/3rd vs. 5th/ vs.1st (best of 3)
Division 1 Champion-	Al's Cold Cuts		-2
Division 1 Runner-up-	Ragusa Hauling		-0
Third-		Triple S Club
Fourth (tie)-	Ply-Mar Excavating
Fourth (tie)-	Teamsters 384
	Division 2
2nd vs. 4th/3rd vs. 5th/ vs.1st (best of 3)
Division 2 Champion-	Gambone Brothers	-2
Division 2 Runner-up-	Rossi's Bar		-1
Third-		Holy Saviour
Fourth (tie)-	Huey's Tavern
Fourth (tie)-	A&J Construction
	Finals (Division 1 champ vs Division 2 champ - Best of 3)
League Champion-	Al's Cold Cuts		-2
League Runner-up-	Gambone Brothers	-0
League Playoff Champion - Al's Cold Cuts (4-0) Final Record; 27-1
Note: Al's also played in the Conshohocken League and went 24-1 to win the title. 
They also won the ASA Open Montgomery County title, Norristown Officials, Burr Robbins,
Conshohocken Open and Phoenixville Tournaments. 1974 Overall Record was 90-5.
Tournament Record was 48-3.
 
1975		American East  Division		Record	(19)
		1- Triple S Club		14-5	*
		2- Holy Saviour			13-7	*
		3- Continental Reality		12-8	*
		4- Duff Plumbing		9-10	*
		5- Philadelphia Gear		5-14
		6- Dairy Queen			3-16
		7- Norristown Raiders		1-18
		American West Division		Record	(19)	
		1- Al's Cold Cuts		18-1	*
		2- Ply-Mar Excavating		17-2	*
		3- A&J Construction		10-9	*
		4- Wit's Bar			10-10	*
		5- Nac's Steaks			9-11
		6- Doc's Elk's			8-11
		6- Rossi's Bar			8-11
		National East Division		Record	(20)	
		1- Tony Rich			16-4	*
		2- Talone Insurance		14-6	*
		3- Hordle John's Deli		12-8	*
		4- Jem Restaurant		11-9	*
		5- Extracorporeal		7-13
		6- Ye Old Tavern		6-14
		7- Betz Bombers			5-15
		National West Division		Record	(21)
		1- Service's Unlimited		21-0	*
		2- G.W. Corson Company		16-6	*
		3- L. Frank Markle		15-7	*
		4- ERJO				12-9	*
		5- Forest Tavern		10-11
		6- Stiteler's Hauling		6-15
		7- Norristown Ambucs		4-17
		8- Fairmont Fire Company	1-20
	American East  Division			
4th vs. 3rd/  vs. 2nd/  vs. 1st (best of 3)
American East Champion-		Continental Reality	-2
American East Runner-up-	Triple S Club		-1
Third-		Holy Saviour
Fourth-		Duff Plumbing
	American West Division			
4th vs. 3rd/  vs. 2nd/  vs. 1st (best of 3)
American West Champion-		Al's Cold Cuts		-2
American West Runner-up-	Ply-Mar			-1
Third-		Wit's Bar
Fourth-		A&J Construction
	National East Division			
4th vs. 3rd/  vs. 2nd/  vs. 1st (best of 3)
National East Champion-		Tony Rich		-2
National East Runner-up-	Talone Insurance	-0
Third-		Hordle John's Deli
Fourth-		Jem Restaurant
	National West Division			
4th vs. 3rd/  vs. 2nd/  vs. 1st (best of 3)
National West Champion-		Service's Unlimited	-2
National West Runner-up-	G.W. Corson		-0
Third-		L. Frank Markle
Fourth-		ERJO
	American Finals (Best of 3)
American Champion-	(East) 	Al's Cold Cuts		-2
American Runner-up-	(West) 	Continental Reality	-1
	National Finals (Best of 3)
National Champion-	(West)	Service's Unlimited	-2
National Runner-up-	(East) 	Tony Rich		-0
	Finals (American Division champ vs National Division champ, Best of 3)
League Champion-	(American) Al's Cold Cuts		-2
League Runner-up-	(National) Service's Unlimited		-0
League Playoff Champion - Al's Cold Cuts (6-2) Final Record; 24-3
Note: Al's also played in the Conshohocken League and went 24-1 to win the title. 
They played in many tournaments. Overall Record was 70-22.
Tournament Record was 22-18.
Note: Services Unlimited also finished runner-up in the Bridgeport League finals to Triple S Club
 
1976		American East Division		Record	(22) (incomplete)
		1- DePallo's Bar		10-7	*
		2- Ply-Mar Excavating		10-7	*
		3- Nac's Steaks			8-10	*
		4- Duff Plumbing		6-10
		5- Triple S Club		8-12
		6- Norristown Raiders		2-18
		American West Division		Record	(22) (incomplete)
		1- Al's Cold Cuts		19-3	*
		2- Tony Rich			13-7	*
		3- Rossi's Bar			11-7	*
		4- Continental Reality		11-6
		5- Holy Savior			10-6
		6- Rahill's Tavern		4-13
		National North Division		Record	(18) (incomplete)
		1- Carver Community Center	11-3	*
		2- A&J Construction of W.Norr.	13-3	*
		3- Talone Insurance		11-3	*
		4- First Presbyterian		13-3
		5- ERJO				 8-5
		6- Santoro's			 7-7
		7- People's Cleaners		 7-9
		8- Roma-Kote Paints		5-10
		9- Betz Bombers			2-12
		National South Division		Record	(18) (incomplete)
		1- Dairy Queen			14-2	*
		2- Hordle John's Deli		12-3	*
		3- L. Frank Markle's		10-5	*
		4- Kamko Awnings		 8-7
		5- Village Inn			 8-7
		6- Forest Tavern		4-11
		7- Joe's Deli			3-11
		8- Peacock Inn			4-14
		9- Ambucs			2-12
		10-Great Britain		0-15
4 Division Winners - received a Bye, Next 8 seeded by record.
2 separate (6 team) Double Elimination playoff tournaments were held - Gold and Blue.
The 2 Elimination Champs met for the League Championship in a best of 3 final series
Gold Champion-		Al's Cold Cuts
Gold Runner-up-		Ply Mar
Gold Third-		Talones
Gold Fourth-		Carver C.C.
Blue Champion-		Tony Rich
Blue Runner-up-		DePallo's
Blue Third-		Dairy Queen
Blue Fourth-		L. Frank Markles
	Finals (Gold champ vs Blue champ, Best of 3)
League Champion-		(Gold) Al's Cold Cuts	-2
League Runner-up-		(Blue) Tony Rich	-1
League Playoff Champion - Al's Cold Cuts (5-1) Final Record; 24-4
Note: Al's also played in the Conshohocken League and went 21-0 to win the title.
They also won the prestigious Burr Robbins Tournament.  Overall League Record was 45-4.

    
1977		American East Division		Record	(24) (incomplete)
		1- Tony Rich			21-3	*	
		2- Al's Cold Cuts		20-4	*
		3- Rossi's Bar				*
		  - Continental Reality
		  - Bell Loans
		  - Hordle John's Deli
		American West Division		Record	
		1- Holy Saviour				*
		2- Ply-Mar Excavating			*
		3- Triple S Club			*
		  - Caparo Real Estate
		  - Valley Tavern
		  - Bono Vendors
		National North Division		Record	
		1- DeMedio's Electric			*
		2- Kamko Awnings			*
		3- J&P Carpets				*
		  - Eastern Abstract
		  - DeKalb Disco
		  - Duff Plumbing
		  - Talone Insurance
		  - A.B. Zeigler
		  - Village Inn
		  - L.A.M. Club
		  - Gilbert's Clothes		11-13
		  - Forest Inn
		National South Division		Record	
		1- Perrone's Catering			*
		2- Dairy Queen				*
		3- Mt. Carmel Club			*
		  - Norristown Sandblast
		  - Knights of Columbus
		  - Norristown Eagles
		  - Offner Roofing
		  - Stiggees
		  - Norristown State Hospital
		  - J&L Towing
		  - Norristown Raiders
		  - Carver Community Center
		  - Betz Bombers
4 Division Winners - received a Bye, Next 8 seeded by record.
2 separate (6 team) Double Elimination playoff tournaments were held - Gold and Blue.
The 2 Elimination Champs met for the League Championship in a best of 3 final series
Gold Champion-		Al's Cold Cuts
Gold Runner-up-		Triple S
Gold Third-		Holy Saviour
Gold Fourth-		Kamko	
Blue Champion-		Ply-Mar Excavating
Blue Runner-up-		Tony Rich
Blue Third-		Dairy Queen
Blue Fourth-		J&P Carpets
	Finals (Gold champ vs Blue champ, Best of 3)
League Champion-		(Gold) Al's Cold Cuts	-2
League Runner-up-		(Blue) Ply-Mar Exc.	-1
League Playoff Champion - Al's Cold Cuts (6-1)  Final Record; 26-5
Note: Al's also played in the Conshohocken League and won the title.
They also won the big Triple S Tournament.

    
1978		A - Division 			Record	(19) (incomplete)
		1- Al's Cold Cuts		 17-2	*
		2- Tony Rich			 6-6	*	
		3- Triple S Club		 7-6	*
		4- Caparo Real Estate		 6-5	*
		5- Ply-Mar Excavating		 8-5	*
		6- Holy Saviour			 7-5	*
		  - Noristown Sporting Goods	 7-5
		  - Rossi's Bar			 3-8
		  - Biscotte Toyota		1-10
		B - Division North 		Record	(19) (incomplete)
		1- J&P Carpets			 7-3	*
		2- Gilbert's Clothes		11-8	*
		3- Philomeno Construction	 4-7	*
		  - Eagles Home Association	 7-6
		  - L.A.M. Club			 5-7
		  - Marchese Honda		 3-7
		  - Arthur Treachers		1-12
		B -  Division South 		Record	(19) (incomplete)
		1- Dairy Queen			11-2	*
		2- Kamko Awnings		12-2	*
		3- Kulp Paving			 8-4	*
		  - Verdosa Café		 6-3
		  - Demedio Electric		 6-4
		  - Jones Olds			4-10
		  - Chem-Lawn			0-12
		B - Division East 		Record	(19) (incomplete)
		1- Talone Insurance		12-2	*
		2- J&L Towing			 8-5	*
		3- Mt. Carmel Club		 7-6	* 	
		  - Montco Roofing		 5-6
		  - M&S Steel			 6-7
		  - Perrone's Catering		 2-8
		C - Division			Record	(19) (incomplete)
		1- Nac's Steaks			10-1	*
		2- Norristown Raiders		 9-3	*
		3- Pro Pool			 7-4	*
		  - Stiggees			 7-4
		  - Forest Inn			 6-3
		  - Norristown State Hospital	 5-8
		  - Duff Plumbing		 4-8
		  - Eastern Abstract		 3-7
		  - Budget Print		 2-7
		  - J. Caparo Jewelers		2-10
18 Teams Made Playoffs - A Single Elimination of 12 Teams was held first, 6 teams excluded by a drawing.
The Teams Excluded in Single Elimination by virtue of drawing were: (then top 6 best records) ?
(#1 A) Al's Cold Cuts, (#2 A) Tony Rich, (#1 B South) Dairy Queen, (#2 B South) Kamko Awnings, 
(#1 B East) Talone Insurance and (#1 C) Nac's Steaks. - (all 6 teams went right to the Double Elimination).
(#1 B North) J&P Carpets was the only division winner not to be excluded from the Single Elimination.
Teams Eliminated in Single Elimination:
(#6 A) Holy Savior, (#2 B North) Gilbert's Clothes, (#3 B North) Philomeno Construction, 
(#3 B East) Mt. Carmel Club, (#2 C) Norristown Raiders and (#3 C) Pro Pool
Teams Winning in Single Elimination and advancing to Double Elimination:
(#3 A) Triple S Club, (#4 A) Caparo Real Estate, (#5 A) Ply-Mar Excavating, 
(#3 B South) Kulp Paving, (#2 B East) J&L Towing and (#1 B North) J&P Carpets
The 6 teams excluded from the Single Elimination and the 6 Single Elimination winners (12 teams total)
were put into 2 separate (6 team) Double Elimination playoff tournaments - Gold and Blue.
The 2 Elimination Champs met for the League Championship in a best of final 3 series
Gold Champion-		Triple S
Gold Runner-up-		Caparo's
Gold Third-		Kulp Paving
Gold Fourth-		Ply-Mar
Blue Champion-		Al's Cold Cuts
Blue Runner-up-		Talone's
Blue Third-		J&L Towing
Blue Fourth-		Kamko Awnings	
	Finals (Gold champ vs Blue champ, Best of 3)
League Champion-		(Blue) Al's Cold Cuts	-2
League Runner-up-		(Gold) Triple S	Club	-0
League Playoff Champion - Al's Cold Cuts (6-0)  Final Record; 23-2
Note: Al's also played in the Conshohocken League and won the title.
They also won the Open Norristown Borough Classic and Triple S Tournaments.
 
1979		A - Division 			Record	(18) 	
		1- Tony Rich			16-2	*	
		2- Triple S Club		14-4	*
		3- Al's Cold Cuts		13-5	*
		4- Ply-Mar Excavating		10-8	*
		5- Norristown Sporting Goods	 9-9	*
		6- Vince's Tavern		 9-9	*
		7 - Swedesburg A.A.		6-12
		8 - Meadowbrook Tavern		4-14
		9 - Demedio Electric		3-15
		10- Rossi's Bar			3-15
		B - Division North 		Record		
		1- J&L Towing			17-1	*
		2- Talone Insurance		14-4	*
		3- Organski Masonary		12-6	*
		4- Kamko Awnings		11-7	*
		5- Nac's Steaks			10-8	*
		6- Jones' Olds			10-8	*
		B - Division South 		Record		
		1- Kulp Paving			13-5	*
		2- TNT Sports Club		 9-9
		3- Mt. Carmel Club		7-11
		4- J&P Carpets			6-12
		5- Forest Inn			6-12
		6- Eagles Home Association	3-15
		B - Division East	 	Record		
		1- Dairy Queen			12-6	*
		2- Rob's Fruit & Produce	11-7	*
		3- Pennco			10-8	*
		4- Marchese Honda		 9-9
		5- Gilbert's Clothes		6-12
		6- Demedio Reality		4-14
		7- Walter's Tavern		2-16
		C - Division			Record	
		1- EPSC				15-3	*	
		2- Maennerchor Club		14-4	*
		3- Bake Meister			13-5	*
		4- Norristown Raiders		11-7	*
		5- Stiggees			 9-9
		6- Norristown State Hospital	 9-9
		7- J. Caparo Jewelers		8-10
		8- Little Brown Jug		7-11
		9- Duff Plumbing		2-16
		10- Star A.A.			0-18
20 Teams Made Playoffs; Top 2 A-Division Teams received a Bye, Top 2 B-Division Teams also received a Bye.
NOTE- The 3 separate B-Divisions combined to determine Top 2 "B" records. The 16 remaining teams split into
2 separate (10 team) Double Elimination tournaments along with the 4 teams receiving byes - Gold and Blue.
The 2 Elimination Champs met for the League Championship in a best of 5 final series
Gold Champion-		Al's Cold Cuts
Gold Runner-up-		Tony Rich
Gold Third-		Norristown Sporting Goods
Gold Fourth-		Pennco
Blue Champion-		Vince's Tavern
Blue Runner-up-		Ply-Mar
Blue Third-		Triple S
Blue Fourth-		Kamko
	Finals (Gold champ vs Blue champ, Best of 5)
League Champion- 	(Gold) Al's Cold Cuts		-3
League Runner-up-	(Blue) Vince's Tavern		-1
League Playoff Champion - Al's Cold Cuts (8-1) Final Record; 21-6
Note: Al's also won the Triple S Tournament
 
1980		A - Division			Record	(16)
		1- Al's Cold Cuts		15-1	*
		2- Triple S Club		11-5	*
		3- Norristown Sporting Goods	11-5	*
		4- Cassinelli's Tavern		 8-8	*
		5- Tony Rich			 7-9	*	
		6- Meadowbrook Tavern		6-10	*
		7- Ply-Mar Excavating		6-10
		8- Caparo's 			4-11
		9- Swedeland Fire Company	2-11
		B - Division East	 	Record	(18)
		1- Maennerchor Club		15-3	*
		2- J&L Towing			11-7	*
		3- 89ers			10-8	*
		4- Germantown Title		 9-9	*
		5- Marchese Honda		7-10
		6- Demedio Electric		1-17
		B - Division West	 	Record	(18)
		1- Dairy Queen			15-3	*
		2- Talone Insurance		13-5	*
		3- TNT Sports Club		12-6	*
		4- Charlie G's			11-7	*
		5- Stevens-Korkus Reality	4-14
		6- Forest Inn			3-15
		B - Division South 		Record	(18)
		1- Organski Masonary		11-6	*
		2- Walter's Tavern		 9-9	*
		3- Kamko Awnings		 9-9
		4- Old Norrington Tavern	8-10
		5- Demedio Reality		7-10
		6- Kulp Paving			7-10
		7- Captain's Table		7-10
		C - Division			Record	(18)
		1- Norristown Raiders		15-3	*
		2- Norristown Orioles		14-4	*
		3- EPSC				13-5	*
		4- Little Brown Jug		11-7	*
		5- Bake Meister			10-8
		6- Staurowsky's Woodworking	8-10
		7- Norristown State Hospital	7-10
		8- Bergman's			5-12
		9- Stiggees			5-13
		10- Duff Plumbing		0-18
20 Teams Made Playoffs; Top 2 A-Division Teams received a Bye, Top 2 B-Division Teams also received a Bye.
NOTE- The 3 separate B-Divisions combined to determine Top 2 "B" records. The 16 remaining teams split into
2 separate (10 team) Double Elimination tournaments along with the 4 teams receiving byes - Gold and Blue.
The 2 Elimination Champs met for the League Championship in a best of 5 final series
Gold Champion-		Norristown Sporting Goods
Gold Runner-up-		Al's Cold Cuts
Gold Third-		Dairy Queen
Gold Fourth-		Tony Rich
Blue Champion-		Organski's Masonary (became the 1st B-Division team to make the finals)
Blue Runner-up-		Talone's Insurance
Blue Third-		Triple S
Blue Fourth-		Cassinelli's Tavern
	Finals (Gold champ vs Blue champ, Best of 5)
League Champion- 		(Gold) Norristown Sporting Goods	-3	
League Runner-up-		(Blue) Organski Masonary		-0
League Playoff Champion - Norristown Sporting Goods(7-0) Final Record; 18-5
Note: NSG also played in Bridgeport and went 19-1 to win the title. Total League Record was 37-6.

1981		A - Division			Record	(18)	
		1- Al's Cold Cuts		17-1	*
		2- Charlie G's			11-5	*
		3- Triple S Club		10-8	*
		4- Norristown Sporting Goods	10-8	*
		5- Tony Rich			10-8	*
		6- Caparo Real Estate		7-10	*
		7- Ply-Mar Excavating		7-10
		8- Freddy's Friendly Tavern	4-12
		9- Swedeland Fire Company	0-16
		B - Division North 		Record	(18)
		1- Maennerchor Club		15-3	*
		2- Goodwill Fire Company	15-3	*
		3- Marchese Honda		12-6	*
		4- J&L Towing			11-7	*
		5- Kulp Paving			10-8	*
		6- Organski Masonary		10-8	*
		7- Germantown Title		 9-9	*
		8- TNT Sports Club		 9-9
		9- King Manor Café		2-16
		10- Fiore Motors		0-14
		B - Division South 		Record	(18)
		1- Talone Insurance		15-3	*
		2- B&M Auto			14-4	*
		3- Perrone's Catering		11-7	*
		4- EPSC				 9-9
		5- Dairy Queen			 9-9
		6- IDC				8-10
		7- Marion's Cold Cuts		5-13
		8- Lou's Auto			5-13
		9- Angelo Fuel			2-16
		C - Division			Record	(18)
		1- Bake Meister			16-2	*
		2- Dr's Wenof & Moses		15-3	*
		3- Staurowsky's Woodworking	12-6	*
		4- Gateway Diner		10-8	*
		5- Dariy Queen-II		 9-9
		6- Norristown State Hospital	 9-9
		7- Norristown Orioles		8-10
		8- Little Brown Jug		8-10
		9- Stiggees			3-15
		10- Duff Plumbing		0-18
20 Teams Made Playoffs; Top 2 A-Division Teams received a Bye, Top 2 B-Division Teams also received a Bye.
NOTE- The 2 separate B-Divisions combined to determine Top 2 "B" records. The 16 remaining teams split into
2 separate (10 team) Double Elimination tournaments along with the 4 teams receiving byes - Gold and Blue.
The 2 Elimination Champs met for the League Championship in a best of 5 final series
Gold Champion-		Al's Cold Cuts
Gold Runner-up-		Norr. Sp. Goods
Gold Third-		J&L Towing
Gold Fourth-		Goodwill F.C.	
Blue Champion-		Charlie G's
Blue Runner-up-		Tony Rich
Blue Third-		Maennerchor Club
Blue Fourth-		Organski's
	Finals (Gold champ vs Blue champ, Best of 5)
League Champion- 	(Blue) Charlie G's		-3
League Runner-up-	(Gold) Al's Cold Cuts		-2
League Playoff Champion - Charlie G's (7-2) Final Record; 18-7
NOTE: Al's final record was 17-1 league, 6-3 playoffs - 23-4, Overall Record on the season was 98-24
 
FROM 1982 until the Present, SEPARATE Division Playoffs were held and Divisional Champs were crowned

    
1982		Boro Division East		Record	(19)
		1- Marchese Honda		11-8	*
		2- Eagle's Home Association	11-8	*
		3- Perrone's Catering		9-10	*
		4- Jack's Tavern		8-11	*
		5- Talone Insurance		9-10	*
		6- Maennerchor Club		6-12	
		7- Goodwill Fire Company	4-14
		Boro Division West		Record	(19)
		1- Al's Cold Cuts		16-3	*
		2- Norristown Sporting Goods	13-6	*
		3- Caparo Real Estate		12-7	*
		4- Triple S Club		11-8	*
		5- LRB-Jensen Movers		8-11	*
		6- Tony Rich			7-12
		7- Meadowbrook Tavern		7-12
Boro Playoffs - Top 10 teams with the  best records Made Playoffs;  
2 Division winners received a Bye, 2 separate (5 team) Double Elimination tournaments were held. - Gold and Blue
The 2 Elimination Champs met for the League Championship in a best of 5 final series
Gold Champion-		Al's Cold Cuts	
Gold Runner-up-		Marchese Honda	
Gold Third-		Jack's Tavern
Gold Fourth-		Perrone's Catering
Blue Champion-		Triple S Club
Blue Runner-up-		Norristown Sporting Goods
Blue Third-		LRB-Jensen Movers
Blue Fourth-		Eagles Home Association	
	Finals (Gold champ vs Blue champ, Best of 5)		
Boro Champion- 		(Gold) Al's Cold Cuts		-3
Boro Runner-up- 	(Blue) Triple S	Club 		-2	
Boro Champion - Al's Cold Cuts (6-2) Final Record; 22-5
Note: Al's also played in the Conshohocken League and went 22-1 to win the title.
They also won the Triple S Tournament. Total League Record was 44-6  Overall Record was 88-20
		Central Division		Record	(20)
		1- Bruno's Towing		15-1
		2- Dairy Queen			16-4
		3- Via Veneto Pizza		11-8
		4- Elmwood Park Soccer Club	10-9
		5- TNT Sports Club		10-10
		6- Kulp Paving			9-11
		7- Danny's ARCO			8-10
		8- Ryan Travel			7-12
		9- Fiore Motors			7-13
		10- Bednar's Auto		5-15
		11- Baldassari Landscaping	4-12
Central Division Playoff Championship - Via Veneto Pizza defeated Bruno's Towing (3-0)
		Rec Division			Record	(20)
		1- Bake Meister			14-6
		2- Staurowsky's Woodworking	14-6
		3- Little Brown Jug		13-7
		4- Norristown State Hospital	13-7
		5- Norristown Orioles		12-8
		6- Ryan's Norristown Raiders	11-9
		7- Cherry Tree			 8-9
		8- Wonder Bread			9-11
		9- Perkins/Ollies Pancake House	8-12
		10- Stiggees			5-14
		11- Duff Pump			2-18
Rec Division Playoff Championship - Staurowsky's Woodworking defeated Little Brown Jug (3-1)
 
1983		Boro Division East		Record	(19)	
		1- Tony Rich			17-2	*	
		2- Al's Cold Cuts		16-3	*
		3- Eagle's Home Association	10-8	*
		4- DSI				11-8	*
		5- Jack's Tavern		9-10	*
		6- Maennerchor Club		5-14	*
		7- Marchese Honda		9-10	*	
		Boro Division West		Record	(19)	
		1- Perrone's Catering		14-5	*
		2- Triple S Club		12-7	*
		3- Norristown Sporting Goods	11-8	*
		4- Talone's Insurance		6-13
		5- Paone Construction		5-15
		6- Meadowbrook Tavern		3-16
		7- Falcone's Painting		3-16
Boro Playoffs - Top 10 teams with the  best records Made Playoffs;  
2 Division winners received a Bye, 2 separate (5 team) Double Elimination tournaments were held. - Gold and Blue
The 2 Elimination Champs met for the League Championship in a best of 5 final series
Gold Champion-		Al's Cold Cuts	
Gold runner-up-		Eagle's Home	
Gold Third-		Triple S
Gold Fourth-		Marchese
Blue Champion-		Norristown Sporting Goods
Blue runner-up-		Tony Rich
Blue Third-		Perrone's
Blue Fourth-		DSI
	Finals (Gold champ vs Blue champ, Best of 5)
Boro Champion- 			(Gold) Al's Cold Cuts			-3
Boro Runner-up- 		(Blue) Norristown Sporting Goods	-0
Boro Playoff Champion - Al's Cold Cuts (6-0) Final Record; 22-3
Note: Al's played in the Bridgeport League and won the title.
Al's also won the Triple S Tournament. (Overall Record; 79-16)
		Central Division- National	Record	(19)
		1- Norristown Rec-Ollie's	18-1
		2- F.B.Davis			11-8
		3- Via Veneto Pizza		11-8
		4- East Coast Radiator		6-12
		5- Danny's ARCO			5-11
		6- Fiore Motors			4-13
		7- Kulp/McQuillan's Paving	3-16
		Central Division- American	Record	(19)
		1- Luciano's Tavern		15-4
		2- Elm Tavern			13-6
		3- Dairy Queen			12-7
		4- St. Valentine's Club		11-8
		5- TNT Sports Club		9-10
		6- Bednar's Auto		9-10
		7- Staurowsky's Woodworking	3-16
Central Division Playoff Championship - Norristown Recreation/Ollie's Pancake House defeated Luciano's Tavern (3-0)
		Rec Division			Record	(19)
		1- Norristown Orioles		14-5
		2- Perkin's Restaurant		13-6
		3- Cherry Tree			12-7
		4- Little Brown Jug		12-7
		5- Norristown Raiders/Bus Stop	11-8
		6- JR Lounge			10-9
		7- Jim's 7-11			9-10
		8- Stiggees			5-14
		9- Gilbert's Clothes		4-15
		10- Wonder Bread		3-16
Rec Division Playoff Champion - Perkin's Restaurant defeated Norristown Orioles Club (3-1)
 
1984		Boro Division			Record	(21)
		1- Al's Cold Cuts		19-2	*	
		2- Marchese Honda		13-7	*
		3- Triple S Club		13-8	*
		4- Eagle's Home Association	10-11	*
		5- Sports Unlimited		10-11	*
		6- MSS Club			9-11	*
		7- DSI				5-16
		8- Volpi Express		3-18
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
Champion- 	Al's Cold Cuts		-3	
Runner-up- 	Marchese		-1
Third-		MSS Club
Fourth-		Eagles Home
Boro Playoff Champion - Al's Cold Cuts (5-1) Final Record; 24-3
Note: Al's also won the ASA of PA "A" State title (Overall Record; 74-17)
		Central Division- East		Record	(22)
		1- Norristown Recreation	15-7
		2- Gateway Datsun		14-8
		3- Elm Tavern			12-10
		4- Oak & Kohn Bar		5-16
		5- Fiore Motors			5-15
		6- Bolero's Pizza		6-16
		Central Division- West		Record	
		1- BJ Sportsworld		15-7
		2- Victor's Cleaners		14-8
		3- Via Veneto Pizza		13-8	
		4- Luciano's Tavern		12-10	
		5- Ginetti's Printing		10-12	
		6- Black Bull Tavern		9-13
Central Playoff Champion - B.J. Sportsworld defeated Via Veneto Pizza (3-0)
		Rec Division- A			Record	(22)
		1- Norristown Orioles		17-5
		2- Pottstown Paper Supply	14-8
		3- Little Brown Jug		11-11
		4- Dairy Queen			9-13	
		5- Stiggees			9-13
		Rec Division- B			Record
		1- Ollies Pancake House		19-3
		2- Wonder Bread			14-8
		3- Meadowbrook Tavern		11-11
		4- SMZ Lawyers			4-18
		5- Lou's Auto			4-18
		Rec Division- C			Record
		1- Moser's 7-11			17-5
		2- P&W Store			15-7
		3- Coaches Korner		13-9
		4- Duca Studios			7-15
		5- Montgomery Hose		1-21
Rec Playoff Champion - Norristown Orioles defeated Little Brown Jug (3-0)
1985		Boro Division East		Record	(22)
		1- Al's Cold Cuts		19-3	*
		2- MSS Club			12-10	*
		3- DSI				12-10	*
		4- Eagles Home			10-12	*
		5- Moore Chevrolet		7-13
		Boro Division West		Record	
		1- Marchese Honda		14-8	*
		2- Triple S Club		11-10	*
		3- Sports Unlimited		11-10	*
		4- Riley Sales			7-15
		5- Dairy Queen			5-17
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
Champion- 	Al's Cold Cuts		-3	
Runner-up- 	DSI			-1
Third-		Triple S Club
Fourth-	Eagles Home
Boro Playoff Champion - Al's Cold Cuts (5-0) Final Record; 24-3
Note: Al's Cold Cuts played in Bridgeport and won the title.
		Central Division- North		Record
		1- Metzgar's Painting		14-8	
		2- Victor's Cleaners		12-10	
		3- Norristown Orioles		10-11	
		4- Brett's Business Machines	9-12	
		5- Quality Care			0-22
		Central Division- South		Record
		1- Bridgeport Sportsmen Club	18-3	
		2- Hoagie Experience		14-8	
		3- Luciano's Tavern		11-9
		4- General Electric		11-11
		5- Ollies Pancake House		9-13
Central Playoff Champion - Hoagie Experience defeated Bridgeport Sportsmen's Club (3-0)
		Rec Division - National		Record
		1- Moser's 7-11			17-5
		2- Capone's Coronet		15-6
		3- Frank's Pub			13-8
		4- Coaches Korner		12-10
		5- KB Sportswear		10-12
		6- Steppy's Bar			9-13
		7- Maennerchor Club		8-14
		8- Duca Studios			5-16
		Rec Division - American		Record
		1- P&W Store			17-5
		2- Pottstown Paper		14-8
		3- Mirable Beverage		14-8
		4- Wonder Bread			13-10
		5- Stiggees			9-13
		6- SMZ Lawyers			9-13
		7- Meadowbrook Tavern		8-13
		8- Montgomery Hose		1-21
Rec Playoff Champion - KB Sportswear defeated Capone's Coronet (3-1)
 
1986		Boro Division			Record	(20)
		1- Al's Cold Cuts		18-1	*	
		2- DSI				14-5	*
		3- Triple S Club		14-6	*
		4- Tech-Ed			13-6	*
		5- Sports Unlimited		10-10	*
		6- Little Pub Lounge		10-10	*
		7- Marchese Honda		9-11
		8- Hoagie Experience		5-14
		9- Molettiere's Café		4-16
		10- Riley Sales			1-19
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
Champion- 	Al's Cold Cuts		-3	
Runner-up- 	DSI			-0
Third-		Triple S Club
Fourth-		Sports Unlimited
Boro Playoff Champion - Al's Cold Cuts (5-0) Final Record; 23-1
Note: Al's Cold Cuts played in Bridgeport and won the title.
Al's also won the ASA of PA "A" State title - (Overall Record; 89-13)
		Central Division		Record	(20)
		1- Luciano's Tavern		16-4
		2- Bruckner Insurance		13-7
		3- Metgar's Painting		13-7
		4- Victor's Cleaners		12-8
		5- Martella Video		11-9	
		6- Bridgeport Sportsmen Club	8-12
		7- Ollies Restaurant		8-12
		8- Murray Dodge			4-13
		9- Conshohocken A.A.		3-17
Central Playoff Champion - Bruckner Insurance defeated Victor's Cleaners (3-0)
		Recreation Division		Record	(20)
		1- SMZ Lawyers			17-3
		2- Capone's Coronet		15-5
		3- Charlie's U-Turn Inn		13-7
		4- Tony the Tailor		12-8
		5- Checkers Grille		12-8
		6- Frank's Pub			11-9
		7- Mirable Beverage		11-9
		8- Moser's 7-11			11-9
		9- Coaches Korner		11-9
		10- Maennerchor Club		9-11
		11- Steppy's Bar		9-11
		12- Wooden Nickel		9-11
		13- West Mar Restaurant		8-12
		14- Meadowbrook Tavern		5-15
		15- Stiggees			3-17
		16- General Electric		2-18
Rec Playoff Champion - Charlie's U-Turn Inn defeated Tony the Tailor (3-1)
1987		Boro Division			Record	(20)
		1- Al's Cold Cuts		18-2	*
		2- Triple S Club		16-3	*
		3- Mosteller's Seafood		14-6	*
		4- Little Pub Lounge		12-8	*
		5- Rossi's Bar			10-10	*
		6- Marchese Honda		9-10	*
		7- Mascaro Disposal		9-10
		8- We Three Pets		7-13
		9- MSS Club			6-14
		10- Sports Unlimited		4-16
		11- Michael's Deli		1-19
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
Champion- 	Marchese Honda		-3	
Runner-up- 	Mosteller's Seafood	-0
Third-		Al's Cold Cuts
Fourth-		Triple S Club
Boro Playoff Champion - Marchese Honda (6-2) Final Record; 15-12
		Central Division		Record	(20)
		1- Metzgar's Painting		15-5
		2- Victor's Cleaners		13-7
		3- Luciano's Tavern		12-8
		4- Frank's Pub			12-8
		5- Bednar's Auto		11-9
		6- Ollies Restaurant		11-9
		7- Philomeno & Salamone Const.	10-10
		8- Bridgeport Sportsmen Club	9-11
		9- Conshohocken A.A.		8-12
		10- Jack's Tavern		5-15
		11- Little Sicily Pizza		4-16
Central Playoff Champion - Metzgar's Painting defeated Luciano's Tavern (3-0)
		Recreation Division		Record	(20)
		1- Capone's Coronet		17-3
		2- Moser's 7-11			15-5
		3- Charlie's U-Turn Inn		15-5
		4- Checkers Restaurant		14-6
		5- Steppy's Bar			13-6
		6- SMZ Lawyers			11-9
		7- Wooden Nickel		11-9
		8- Mirable Beverage		11-9
		9- General Electric		10-10
		10- Maennerchor Club		9-11
		11- JW Gamblers			8-10
		12- West Mar			8-11
		13- Layden Electric		5-14
		14- Stiggees			4-14
		15- Harry's Barber Shop		4-16
		16- Oak & Kohn Bar		3-17
Rec Playoff Champion - Charlie's U-Turn Inn defeated Capone's Coronet (3-2)
 
1988		Boro Division			Record	(21)
		1- Al's Cold Cuts		19-1	*
		2- Mascaro Disposal		14-7	*
		3- Marchese Honda		13-7	*
		4- Little Pub Lounge		11-9	*
		5- Woodstream			11-10	*
		6- Triple S Club		8-11
		7- We Three Pets		5-15
		8- Sports Unlimited		0-21
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
Champion- 	Al's Cold Cuts		-3	
Runner-up- 	Little Pub Lounge	-2
Third-		Marchese Honda
Fourth-		Mascaro Disposal
Boro Playoff Champion - Al's Cold Cuts (4-2) Final Record; 23-3
		Central Division- North		Record	(20)
		1- Charlie's U-Turn Inn		14-4
		2- Bednar's Auto		12-7
		3- Well Done Auto		11-4
		4- Jack's Tavern		 9-9
		5- Honeybaked Ham		6-12
		6- Little Sicily Pizza		4-14
		Central Division- South		Record	(20)
		1- TNT Sports Club		12-5
		2- Victor's Cleaners		12-6
		3- MSS Club			12-8
		4- Metzgar's Painting		11-8
		5- Franzone's Pizza		6-13
		6- P&S Construction		2-13
Central Playoff Champion - TNT Sports Club defeated Victor's Cleaners (3-2)
		Recreation Division		Record	(21)
		1- Wooden Nickel		20-1
		2- Checkers Grille		19-2
		3- GE Stars			13-6
		4- Prendy's 7-11		13-7
		5- Swedeland Fire Company	12-8
		6- Maennerchor Club		12-9
		7- Trooper Banana		11-7
		8- Mirable Beverage		11-10
		9- Capone's Coronet		10-9
		10- Harry's Barber Shop		10-10
		11- Nova Tech			10-10
		12- Forest Tavern		9-11
		13- Luciano's Tavern		8-10
		14- Talone Insurance		8-11
		15- Stiggees			7-13
		16- OK Bar			1-15
		17- Walter's Tavern		1-19
		18- Layden Electric		0-21
Rec Playoff Champion - Wooden Nickel defeated Checkers Grille (3-1)
1989		Boro Division			Record	(20)
		1- Grand Slam USA		16-5	*
		2- Woodstream			15-6	*
		3- Great Valley Recycle		14-6	*
		4- Riley Sales			12-8	*
		5- Brook Tavern			10-10	*
		6- Triple S Club		8-12
		7- Walter's Tavern		4-16
		8- Al's Cold Cuts		2-18    (folded in mid-season)
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
Champion- 	Woodstream		-3	
Runner-up- 	Grand Slam USA		-1
Third-		Riley Sales
Fourth-		Brook Tavern
Boro Playoff Champion - Woodstream (6-2) Final Record; 19-8
		Central Division		Record	(20)
		1- TNT Sports Club		17-3
		2- Swedeland Fire Company	16-4
		3- Cannon Roofing		15-5
		4- Victor's Cleaners		15-5
		5- P&D Developers		11-9
		6- Checkers Grille		11-9
		7- Charlie's U-Turn		11-9
		8- Whitemarsh Bverage		10-10
		9- K&N Finance			10-10
		10- Honeybaked Ham		9-11
		11- In-Nova Tech		8-12
		12- MSS Club			8-12
		13- Jack's Tavern		7-13
		14- M.S. Gambone Painting	6-14
		15- Metzgar's Painting		6-14
		16- P&S Construction		5-15
		17- Mt. Carmel Club		3-17
Central Playoff Champion - TNT Sports Club defeated Swedeland Fire Company (3-1)
		Rec Division			Record	(20)
		1- Trooper Banana		18-2
		2- Capone's Coronet		16-4
		3- Iorio Construction		14-6
		4- Colletti's Tavern		14-6
		5- Forest Tavern		11-9
		6- Russo Real Estate		11-9
		7- General Electric		10-10
		8- Steppy's Bar			9-11
		9- Marianni's Deli		9-11
		10- Hot Spot Pizza		8-12
		11- Mirable Beverage		8-12
		12- Stiggees			7-13
		13- Maennerchor Club		6-14
		14- Talone Insurance		6-14
		15- Harry's Barber Shop		4-16
Rec Playoff Champion - Forest Tavern defeated Capone's Coronet (3-2)

1990		Boro Division			Record	(18)	
		1- Grand Slam USA		14-4	*	
		2- Woodstream/Peoples Choice	13-5	*
		3- American Collision		12-6	*
		4- Riley Sales			10-8	*
		5- Triple S Club		8-10	*
		6- Brook Tavern	I		5-12	*
		7- TNT Sports Club		2-15	*
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
Champion- 	Woodstream/P.C.		-3	
Runner-up- 	Riley Sales		-1
Third-		Grand Slam USA
Fourth-		Brook Tavern
Boro Playoff Champion - Woodstream (5-1) Final Record; 18-6
		Central Division		Record	(20) (incomplete)
		- Eagles Home Association	11-1
		- Swedeland Fire Company	13-2
		- Cannon Roofing		12-3
		- Colletti's Tavern		 9-2
		- Royer's Opticians		10-5
		- Chas Moles Reality		 9-3
		- MSS Club			 8-4
		- Franzone's Pizza		 5-2
		- Crompco			 7-6
		- Carcarey Paving 		 6-5
		- P&S Construction		 5-6
		- Jack's Tavern			 4-8
		- American Legion		 3-9
		- Honeybaked Ham		4-10
		- Mt. Carmel Club		4-11
		- Brook Tavern II		2-11
		- Victor's Cleaners		0-20
Central Playoff Champion - Eagles Home Association defeated Swedeland Fire Company (3-0)
		Rec Division			Record	(20) (incomplete)
		- Thorngate Uniforms		11-1
		- Russo Real Estate		13-2
		- Maennerchor Club		10-5
		- Talone Insurance		10-6
		- Ike's Doubleheader		10-6
		- Shooters Corner Bar		 8-3
		- Lawn General			 7-4
		- Capone's Copronet		 8-6
		- Stiggees			 7-8
		- The  Lawyers			 6-8
		- Del-Val Construction (Salvo's) 5-8
		- Mirable Beverage		 4-9
		- Joe Brown's Bar		2-10
		- Iorio Construction		2-10
		- Steppy's Bar			 1-6
		- Metro Phone			0-13
Rec Playoff Champion - Thorngate Uniforms defeated Maennerchor Club (3-0)
1991		Boro Division			Record	(18)	
		1- Woodstream/Big Al's		14-4	*
		2- American Collision		13-5	*
		3- Triple S Club		11-6	*
		4- Eagles Home			 8-9	*
		5- Nick-Donato's		5-11	*
		6- Sports Unlimited		2-14	*
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
Champion- 	American Collision	-3	
Runner-up- 	Big Al's/Woodstream	-1
Third-		Triple S Club
Fourth-		SportsUnlimited
Boro Playoff Champion - American Collision (5-2) Final Record; 18-7
		Central Division		Record	(20) (incomplete)
		- TNT Sports Club		19-1
		- Honeybaked Ham		11-2
		- Mt. Carmel Club		10-2
		- Cannon Roofing		 9-3
		- Morley's Pub			 9-4
		- Shooter's Corner Bar		 9-4
		- Falcone Painting		 11-9
		- MSS Club			 7-5
		- Inno-Tech			 6-5
		- Thorngate Uniforms		 6-5
		- MAD Exterminators		 5-5
		- American Legion Post #39	 2-8
		- Franzone's Pizza 		 0-7
		- Wooden Nickel			0-10
		- Ciccarone's			0-10
		- McCarey's Pub			0-11
Central Playoff Champion - TNT Sports Club defeated Falcone Painting (3-2)
		Rec Division			Record	(20) (incomplete)
		- Russo Real Estate		11-0
		- Quigley Painting		10-2
		- Ike's Doubleheader		10-3
		- Conicelli Auto		 8-4
		- Perotto's Pizza		 8-5
		- Sleep N Snooz			 8-5
		- Maennerchor Club		 7-5
		- Lou's Auto			 6-5
		- Control Tech			 5-8
		- Morley's Pub II		 5-8
		- Handy and Harmon		 5-9
		- Mirable Beverage		 4-7
		- Talone Insurance		 4-8
		- Mamie Duffy's			 3-6
		- Norristown Raiders		 3-7
		- Shooters Corner Bar II	 2-3
		- Fabrizio's			2-10
		- Metro Phone			 0-9
Rec Playoff Champion - Quigley Painting defeated Russo Real Estate (3-0)
1992		Boro A-1  Division		Record	(18) (incomplete)
		1- American Collision		 9-1	*	
		2- Woodstream			11-1	*
		3- Triple S Club		 7-6	*
		4- Cannon Roofing		 7-5	*
		5- Eagles Home/Crompco		 6-3	*
		6- Steppy's/Sports Unlimited	7-11
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
Champion- 	American Collision	-3	
Runner-up- 	Woodstream		-1
Third-		Eagles/Crompco
Fourth-		Cannon Roofing
Boro A-1 Playoff Champion - American Collision (4-2) 
Note: American Collision played in Bridgeport and won the title.
		Boro A-2  Division		Record	(18) (incomplete)
		- Swedeland Fire Company	 7-6	*
		- Holy Savior Club		 9-4	*
		- Mt Carmel Club		 4-7	*
		- MAD Exterminators		 4-8	*
		- MSS Club			 4-8	*
		- Main Street Medical		2-10
		- Facenda Whitaker		2-11
Boro A-2 Playoff Champion - Swedeland Fire Company defeated Holy Savior Club (3-1)
		Central B-1  Division		Record	(21) (incomplete)
		- Quigley Painting		14-2
		- The Brass Rail		12-5
		- Shooters Corner Bar		11-4
		- ASAP				11-6
		- Baldwin Flowers		 9-5
		- Russo Real Estate		10-8
		- Norristown Club		3-11
		- Frank's Pub I			2-13
Central B-1 Playoff Champion - Brass Rail defeated Quigley Painting (3-0)
		Central B-2  Division		Record	(20) (incomplete)
		- Perotto's Pizza		12-6
		- Conicelli Auto		11-6
		- Lou's Auto			 8-7
		- Mirable Beverage		 7-7
		- Maennerchor Club		 4-8
		- Nick's Corner Pizza		0-12
Central B-2 Playoff Champion - Lou's Auto defeated Conicelli Auto (3-2)
		Rec  Division			Record	(18) (incomplete)
		- Al's Cold Cuts		14-2
		- Morley's Pub			13-4
		- Sleep N Snooz			11-5
		- Frank's Pub II		10-5
		- Talone Insurance		 9-7
		- Catagnus Recycle		 7-7
		- Ken's Lawn Care		 6-9
		- Jackets N Things		2-12
		- Control Tech			2-12
		- Metro Phone			0-11
Rec Playoff Champion - Al's Cold Cuts defeated Sleep N Snooz (3-0)
1993		Boro A Division			Record	(18)
		1- American Collision		15-3	*
		2- TNT/Steppy's Bar		12-6	*
		3- Eagles Home			10-8	*
		4- Triple S Club		 9-9	*
		5- J.P. Mascaro			9-10	*
		6- Woodstream			8-11
		7- Cannon Roofing		3-15
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
Champion- 	TNT/Steppy's		-3	
Runner-up- 	J.P. Mascaro		-1
Third-		American Collision
Fourth-		Eagles Home
Boro A Playoff Champion - TNT/Steppy's Bar (6-2) Final Record; 18-8
		National B-1 Division		Record	(18) (incomplete)
		- MAD Exterminators		11-2
		- Reality One			 9-4
		- Holy Savior			 8-7
		- Brook Tavern			 7-7
		- Reed's Tavern			 6-7
		- Luciano's Tavern		 4-8
		- MSS Club			3-11
National B-1 Playoff Champion - Reality One defeated Holy Savior (3-2)
		American B-2 Division		Record	(18) (incomplete)
		- Bridgeport Recreation		10-1
		- Lou's Auto			10-4
		- Russo Real Estate		 9-5
		- Capitol Mortgage		 7-6
		- Norristown Club		 5-7
		- Shooters Corner Bar		 5-9
		- Alan Van Conversion		2-11
American B-2 Playoff Champion - Capitol Mortgage defeated Russo Real Estate (3-2)
		North C-1 Division		Record	(18) (incomplete)
		- Sports Page I			13-0
		- Mirable Beverage		10-3
		- Trappe Beverage		 8-6
		- RT Temps			 7-6
		- Sports Page III		 7-7			
		- Krasley Plumbing		2-11
		- Frank's Pub			0-12
North C-1 Playoff Champion - RT Temps defeated Mirable Beverage (3-1)
		South C-2 Division		Record	(18) (incomplete)
		- Sports Page II		13-3
		- Sleep N Snooz			11-4
		- Pizza Time Saloon		11-4
		- Steppy's Bar			11-5
		- Maennerchor Club		 9-6
		- Luciano's Tavern II		 8-7
		- Catagnus Recycle		7-10
		- Talone Insurance		3-13
		- Control Tech			2-13
		- Jackets N Things		2-13
South C-2 Playoff Champion - Sleep N Snooz	defeated Sports Page II (3-0)
1994		Boro A Division			Record	(18) (incomplete)
		1- TNT Sports Club		16-2	*
		2- Sports Page I		10-7	*
		3- Woodstream			 7-3	*
		4- Triple S Club		 4-7	*
		5- Reality One			 3-8	*
		6- Holy Savior Club		 5-5
		7- Peanut Gallery		 1-9
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
Champion- 	TNT Sports Club		-3	
Runner-up- 	Triple S Club		-1
Third-		Woodstream
Fourth-		Reality One
Boro A Playoff Champion - TNT Sports Club (4-1) Final Record; 20-3
		National B-1 Division		Record	(18) (incomplete)
		- Brook Tavern			 9-3
		- Lou's Auto			 7-5
		- Luciano's Tavern I		 6-5
		- Frank's Pub			 5-6
		- RT Temps			 5-6
		- MAD Exterminators		 5-6
		- Mid-Atlantic Computers	 3-8
National B-1  Playoff Champion - Brook Tavern defeated Luciano's Tavern I (3-2)
		American B-2 Division		Record	(18) (incomplete)
		- Eagle's Home Association	 9-1
		- Shooter's Corner Bar		 9-2
		- Steppy's Bar			 7-2
		- Houston Auto			 6-4
		- Dupell Landscaping		 3-8
		- West Coast Video		 3-8
		- Frank's Pub II		 1-9
American B-2  Playoff Champion - Eagle's Home Association defeated Steppy's Bar (3-0)
		Rec C Division			Record	(18) (incomplete)
		- Sports Page II		11-3
		- St Gabe's			10-3
		- Morley's Pub			 8-4
		- Sleep N Snooz			 8-5
		- Turley Insurance		 8-5
		- Pizza Time Saloon		 7-5
		- Luciano's Tavern II		 5-6
		- Catagnus Recycle		 5-7
		- LRB Club			 3-9
		- Control Tech			2-10
Rec C Playoff Champion - Sports Page II defeated St. Gabe's (3-1)
1995		Boro A Division			Record	
		1- Cannon Roofing		14-4	*	
		2- Molettiere's Cafe		13-5	*	
		3- TNT Sports Club		13-5	*	
		4- Oyster House			12-6	*
		5- Jo-Mark			10-8	*
		6- Reliable Telecom		3-15
		7- Triple S Club		2-16
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
Champion- 	TNT Sports Club		-3	
Runner-up- 	Jo-Mark			-1
Third-		Cannon Roofing
Fourth-		Molettiere's Cafe
Boro A Playoff Champion - TNT Sports Club (6-2) Final Record; 19-7
		North B-1 Division		Record	(18) (incomplete)
		- Brook Tavern			15-0
		- Asko Roofing			10-5
		- Mid-Atlantic			 8-8
		- MAD Exterminators		 6-8
		- Luciano's Tavern		 6-9
		- Capone's Coronet		 5-9
		- Lou's Auto			2-12
North B-1 Playoff Champion - Asko Roofing defeated Brook Tavern (3-1)
		South B-2 Division		Record	(18) (incomplete)
		- South Side Café		12-3
		- Eagles Home Association	12-3
		- Frank Jones Sporting Goods	 7-7
		- Shooters Corner Bar		 6-9
		- Steppy's Bar I		 5-9
		- J-C Provisions		 5-9	
		- C Boys			3-10
South B-2 Playoff Champion - Eagles Home Association defeated South Side Cafe (3-0)
		East C-1 Division		Record	(18)
		- Sleep N Snooz			13-5
		- Hayeck's Café			12-6
		- Direnzo's Tavern		11-7
		- MAC Real Estate		10-8
		- Warrantz Enterprises		 9-9
		- Turley Insurance		8-10
		- Bonsignore Pizza		1-17
East C-1 Playoff Champion - Sleep N Snooz defeated Warrantz Enterprises (3-1)
		West C-2 Division		Record	(18)
		- Tee-Shirt People		15-3
		- Catagnus Recycle		14-4
		- Steppy's Bar II		11-7
		- AJ's Pub			10-8
		- Quaker Chemical		6-12
		- Steel Curtain			6-12
		- Aging Bulls			1-17
West C-2 Playoff Champion - Catagnus Recycle defeated Tee-Shirt People (3-0)
1996		Boro Division			Record	(21) (incomplete)
		1- Sumney-West Tavern		10-4	*	
		2- Triple S Club		 7-4	*
		3- Cannon Roofing		 9-5	*	
		4- TNT Sports Club		 6-6	*
		5- Brook Tavern			 6-6	*
		6- JoMark			 5-7
		7- Bottle and Can		 5-7
		8- WEAC				0-13
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
Champion- 	Cannon Roofing		-3	
Runner-up- 	Sumney-West 		-0
Third-		TNT Sports Club
Fourth-		Brook Tavern
Playoff Champion - Cannon Roofing (6-0) 
Note: Cannon Roofing played in Bridgeport and won the title.
		North B-1 Division		Record	(18) (incomplete)
		- Fifth Street Pub		10-3
		- MAD Exterminators		 8-6
		- Eagles Home Association	 7-7
		- McCarey's Pub			 6-7  
		- South Side Café		 6-7
		- J&P Contractors		 6-7
		- Luciano's Tavern		3-11
North B-1 Playoff Champion - Fifth Street Pub defeated MAD Exterminators (3-2)
		South B-2 Division		Record	(18) (incomplete)
		- Old Tyme Saloon		14-1
		- Main Street Sports Café	11-4
		- Warrentz			 8-7
		- Hayeck's Café			 7-7
		- Coropolese Towing		 7-8
		- Steppy's Bar I		6-10
		- Frank Jones Sporting Goods	0-16
South B-2 Playoff Champion - Old Tyme Saloon defeated Main Street Cafe (3-1)
		East C-1 Division		Record	(18) (incomplete)
		- Sleep N Snooz			11-4
		- We Three Pets			 9-6
		- Direnzo's Tavern		 8-6
		- Catagnus Recycle		 7-7
		- Steppy's Bar II		 6-9
		- Frank's Pub			 5-8
		- Turley Insurance		4-14
East C-1 Playoff Champion - Frank's Pub defeated Sleep N Snooz (3-1)
		West C-2 Division		Record	(18) (incomplete)
		- Direnzo's Titans		14-1
		- Steel Curtain			10-5
		- AJ's Pub			 8-6
		- MAC Real Estate		 7-8
		- Quaker Chemical		 6-9
		- JNSB				 5-9
		- Shear Looks			2-14
West C-2 Playoff Champion - Direnzo's Titans defeated MAC Real Estate (3-2)
1997		A1 Division			Record	(16)		
		1- Cannon Roofing		12-4	*	
		2- TNT Sports Club		10-6	*	
		3- JoMark			 9-7	*	
		4- Triple S Club		4-12
	A1- Semi-Finals (3rd vs 2nd)(Best of 3)
JoMark			-2
TNT Sports Club		-1						
	A1- Finals (3/2 winner vs.1st)(Best of 5)
Cannon Roofing		-3
JoMark			-1
Boro A1 Playoff Champion - Cannon Roofing defeated JoMark (3-1)
		A2 Division			Record	(16)	
		1- Bethayre's Pub		13-3	*	
		2- MAD Exterminaters		12-4	*
		3- American Building		 8-8	*
		4- Hayeck's Cafe		 7-9	*
		5- Marathon Pizza		6-10	*
		6- Frank Jones Sporting Goods	5-11
		7- Jim and Ralph's Produce	3-13
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
A2 Champion-Amer. Bldg.		-3
A2 Runner-up-MAD Ext.		-1
A2 third-	Bethayre's Pub
A2 Fourth-	Hayeck's Café
Boro A2 Playoff Champion - American Building defeated MAD Exterminators (3-1)
	A1 Champ vs. A2 Champ (Best of 5)
Boro Champ-	Cannon Roofing	-3
Boro Runner-up-	American Bldg.	-1
("A") Boro Playoff Champion - Cannon Roofing (6-2) Final Record; 18-8
		B-1 Division			Record	(18) (incomplete)
		- Steppy's Bar			11-4
		- Natale & Onufer		10-4
		- Main Street Café		 8-6
		- Penn Square Tavern		 8-6
		- J&P Contractors		 7-6
		- Steel Curtain			 5-9
		- Kelly's Hot Shots		0-15
B-1 Playoff Champion - Main Street Cafe defeated Steppy's Bar (3-2)
		B-2 Division			Record	(18)
		- M&B Contractors		11-7
		- Melice Contractors		11-7
		- We Three Pets			10-8
		- Sleep N Snooz			 9-9
		- Mt. Carmel Club		 9-9
		- Coropolese Titans		8-10
		- Direnzo's Tavern		5-13
B-2 Playoff Champion - We Three Pets defeated Mark Melice Contractors (3-1)
		Rec Division			Record	(18)
		- Franchise			14-4
		- MAC Real Estate		13-5
		- Quaker Chemical		12-6
		- MSS Club			8-10
		- Shear Looks			8-10
		- Flex's Gym			6-12
		- American Rehab		2-16
Rec Playoff Champion - The Franchise defeated MSS Club (3-1)

1998		A Division			Record	(24) (incomplete)
		1- Doolan's/Mel's Pub		20-4	*
		2- TNT Sports Club		19-5	*	
		3- American Building		12-6	*	
		4- Cannon Roofing		12-7	*	
		5- Eagles Home Association	11-13	*
		6- Hooters K.O.P.		7-10	*
		7- MAD Exterminators		7-11
		8- Hayeck's Café		5-14
		9- Sullivan's Plumbing		3-17
Double Elim/ Final 2 (best of 5)	
Champion- 	TNT Sports Club		-3
Runner-up- 	Hooters K.O.P. 		-1
Third-		Doolan's/Mel's Pub	
Fourth-		American Building
A Champion - TNT Sports Club (5-1) Final Record; 24-6
		B-1 Division			Record	(18) (incomplete)
		- Little Brown Jug		12-6
		- Horgan Brothers		12-5
		- Direnzo's Tavern II		 9-7
		- Frank's Pub Hitmen		 9-8
		- Penn Square Tavern		 7-8
		- Steppy's Bar			 6-9
		- Fryer Construction		2-14
B-1 Playoff Champion - Horgan Brothers defeated Penn Square Tavern (3-2)
		B-2 Division			Record	(18) (incomplete)
		- The Club (Mt. Carmel)		14-3
		- We Three Pets			10-6
		- Steel Curtain/Toto's		 8-8
		- Franchise			 7-9
		- Norristown Titans		 7-9
		- Mt. Carmel Club		5-10
		- Melice Contractors		6-12
B-2 Playoff Champion - The Club (Mt. Carmel) defeated Steel Curtain/Toto's (3-1)
		Rec Division			Record	(18)
		- MSS Club			13-5
		- MAC Real Estate		12-6
		- Southside Café		11-7
		- Safeguard/San Tropical	 9-9
		- Flex's Gym			8-10
		- Shear Looks			6-12
		- BJ Mobil			5-13
Rec Playoff Champion - Flex's Gym defeated MAC Real Estate (3-2)
 
For the remainder of the Seasons, go to Home Page and click on the corresponding year from 1999 - present

    

Norristown Fall Softball League Standings

Year		Regular Season Results   (Playoff Teams only)	Playoff Results
1989		(A) Norristown Fall League			
		1- Swedeland Fire Co.	14-2	Champion- 	E&S Repairs	
		2- Cannon Roofing 	10-4	Runner-up- 	Cannon Roofing
		3- E&S Repairs		7-7		
		4- Viola Contractors	4-7
		5- Wayne's World	5-9
		6- P&S Construction	4-10	
		(B) Norristown Fall League
		1- Pop's Place 		10-6	Champion-	Casey's Dugout
		2- Michael S. Gambone 	7-7	Runner-up-	Pop's Place
		3- Casey's Ale House	8-8
		4- Outlaws		5-8
		5- Chase Savings	5-9
		6- Russo Real Estate	3-13
1990		(A) Norristown Fall League			
		1- Swedeland Fire Co.		Champion- 	Rocco's	
		2- Rocco's 			Runner-up- 	Potamkin Ford
		3- E&S Repairs				
		4- Riley Sales
		5- Cannon Roofing
		6- Potamkin Ford/Ria's Gold		
		(B) Division Teams: (Standings not available)
		Casey's Ale House (Champ)
		Against All Odds (Runner-up)
		American Legion
		Tropic Sun
		Justine A's
		Johnny Cross
		Allied Typesetting
		Frank's Pub
		Waterhaven
1991		(A) Norristown Fall League			
		1- Cannon Roofing	*	Champion- 	Cannon Roofing
		2- Bad Company 		*	Runner-up- 	TNT Sports Club
		3- TNT Sports Club	*		
		4- Eagles Home Assoc.	*
		5- Knight's of Columbus	*
		6- Shooter's Corner Bar	*	
		7- Quigley Painting
		8- Waterhaven
		(B) Division Teams: (Standings not available)
		Casey's Ale House (Champ)
		Mirable Beverage (Runner-up)
		Brass Rail
		Tropic Sun
		Baldwin's
		Johnny Cross
		Allied Typesetting
		Southeastern
1992		Norristown Fall League			
		1- Swedeland Fire Co.	*	Champion- 	TNT Sports Club
		2- TNT Sports Club	*	Runner-up- 	Al's Cold Cuts	
		3- Al's Cold Cuts	*		
		4- Norris Hills Plaza	*
		5- MSS Club		*
		6- Brass Rail		*
		7- Rocco's
		8- J. Bill Landscaping
1993		Norristown Fall League			
		1- TNT Sports Club		Champion- 	TNT Sports Club
		2- Rocco's			Runner-up- 	FFM
		3- RDC		
		4- FFM
		5- Swedeland Fire Co.
1994		(A) Norristown Fall League			
		1- TNT Sports Club	*	Champion- 	TNT Sports Club
		2- Walter's Tavern	*	Runner-up- 	Walter's Tavern
		3- DRK			*
		4- Oyster House		*
		5- Peanut Gallery	*
		6- Bonsignore's Pizza	*
		7- El Primo
		8- Porgies (forfeited out)
		(B) Division Teams: (Standings not available)
		Frank Jones (Champ)
		Reed's Center Square (Runner-up)
		TNT Pizza
		Kohn's Tavern
		Farside
		Tropic Sun
		M&B Contractors
		(C) Division Teams: (Standings not available)
		Chesterbrook Reality (Champ)
		Phil's Tavern (Runner-up)
		Monument Mortgage
		Sports Page
		Phil's Tavern
		Six-Pack
		T-Shirt People
		Duff Company
1995		(A) Norristown Fall League			
		1- Cannon Roofing		Champion- 	Cannon Roofing
		2- Walter's Tavern		Runner-up- 	Walter's Tavern
		3- DRK	
		4- MAD Exterminators
		5- Moe's
		6- Jerry's Kids
		(B) Division Teams: (Standings not available)
		Farside (Champ)
		Cutler's Bad Boys (Runner-up)
		T-Shirt People
		Rahill's Tavern
		Micro-Age
		Frank Jones
		ITP
		Steel Curtain
		(C) Division Teams: (Standings not available)
		Play it Again Sports (Champ)
		Reed's Center Square (Runner-up)
		Monument Mortgage
		Luken's Steel
		Crompco
		Six-Pack 
1996		(A) Norristown Fall League			
		1- Cannon Roofing		Champion- 	Cannon Roofing
		2- Moe's			Runner-up- 	Carl Rost & Son
		3- Brook Tavern/AJ's Pub	
		4- SCIACCA
		5- Hayeck's Cafe
		6- Carl Rost & Son
		7- Walter's Tavern
		8- Main Street Grill
		(B) Division Teams: (Standings not available)
		Cutler's Bad Boys/Melice (Champ)
		Noah's Riverboat (Runner-up)
		Toad's Tavern
		Frank Jones
		Cooper Roofing
		Monument Mortgage
		Luken's Steel
		Crompco
		Cellar Dwellers
1997		(A) Norristown Fall League			
		1- Brook Tavern			Champion- 	Sleep 'N' Snooz
		2- Cannon/TNT			Runner-up- 	Walter's Tavern
		3- Sleep 'N' Snooz	
		4- Walter's Tavern
		(B) Division Teams: (Standings not available)
		Cutler's Bad Boys/Melice (Champ)
		Big Jakes (Runner-up)
		Toad's Tavern
		Cooper Roofing
1998		Norristown Fall League			
		1- Walter's Tavern	*	Champion- 	Little Brown Jug
		2- Direnzo's/Bad Boys	*	Runner-up- 	Direnzo's/Cutler's Bad Boys
		3- Little Brown Jug	*
		4- Wallace Landscaping	*
		5- Big Jake's		*
		6- Transervice		*
		7- Franco's Pizza
		8- Melice Contractors
1999		Norristown Fall League			
		1- Little Brown Jug	*	Champion- 	Little Brown Jug
		2- Direnzo's/Bad Boys	*	Runner-up- 	Direnzo's/Cutler's Bad Boys
		3- Trappe Tavern	*	
		4- Devil Rays		*
		5- Big Jakes
		6- Walter's Tavern
		7- Sandy Hill Pizza
		8- Nick Belestrieri Painting	
2000		NO LEAGUE 
  
For the remainder of the Seasons, go to Home Page and click on the corresponding year from 2001 - present

Norristown Women's Softball League Standings

Year		Regular Season Standings and Playoff Results
1978		Norristown Women's League (incomplete)
		1- Lou's Steaks
		2- Bell A.A.
		3- ?			
		4- ?		
			League Champion- 	Lou's Steaks
			League Runner-up- 	Bell A.A.
1979		Women's A-Division
		1- Norristown Recreation	14-1
		2- G.D.I.			13-2
		3- Dairy Queen			11-4
		4- Colonial House		11-4
		5- N.B. Reality			5-10
		6- Eugene Jacobs		4-11
		7- Gambone Brothers		4-11
		8- Bell A.A.			3-12
			A League Champion- 	Norristown Recreation
			A League Runner-up- 	Dairy Queen
		Women's B- Division
		1- Force Chemical		11-4
		2- Wreck Creators		9-6
		3- Freddy's Friendly Tavern	7-7
		4- Match Point			7-7
		5- Court House			7-8
		6- Jack's Tavern		6-9
		7- Forest Tavern		6-9
		8- United Labs			2-12
			B League Champion- 	Force Chemical
			B League Runner-up- 	Wreck Creators
1980		Women's A-Division
		1- McLaughlin's Deli		15-3
		2- Norristown Recreation	15-3
		3- Plichta Landscaping		14-4
		4- Force Chemical		9-9
		5- Security Abstract		8-10
		6- Caparo Real Estate		8-10
		7- Jack's Tavern		6-12
		8- Charlie G's			6-12
		9- Stephen Arena Antiques	5-13
		10- Meadowbrook Tavern		4-14
			A League Champion- 	Plichta Landscaping
			A League Runner-up- 	McLaughlin's Deli
		Women's B- Division
		1- Match Point			16-2
		2- Anthony's			15-3
		3- Court House			13-5
		4- Forest Tavern		11-7
		5- Spring House Leasing		10-8
		6- Bell A.A.			7-11
		7- Rossi's Bar			6-12
		8- Gambone Brothers		5-13
		9- Village Inn			5-13
		10- Manhatten Ward		3-15
			B League Champion- 	Match Point
			B League Runner-up- 	Forest Tavern
1981		Women's A-Division
		1- McLaughlin's Deli		13-3
		2- Jack's Tavern		12-4
		3- Norristown Recreation	10-5
		4- Plichta Landscaping		9-7
		5- Force Chemical		7-8
		6- Match Point			5-11
		7- B.J. Marchese		5-11
		8- Dairy Queen			2-14
		Women's B- Division
		1- Thunderbolts			12-4
		2- Spring House Leasing		12-4
		3- Markel's			10-6
		4- Anthony's			10-6
		5- Walter's Tavern		8-8
		6- Bell A.A.			6-10
		7- Court House			5-11
		8- Rossi's Bar			1-15
		Women's C- Division
		1- Victoria Leather		15-1
		2- Gambone Brothers		13-2
		3- Village Inn			7-9
		4- Imperial/Walmack Trucking	8-8
		5- Vangrossi-Reccuhuiti		6-10
		6- TNT Sports Club		4-11
		7- Manhatten Ladies		2-14
			League Champion- 	McLaughlin's Deli
			League Runner-up- 	Jack's Tavern
1982		Women's A-Division
		1- Armitage Hotel		16-2
		2- Ortho			15-3
		3- Norristown Sporting Goods	14-4
		4- Acceptance Associates	11-7
		5- Spring House Leasing		9-9
		6- Meadowbrook Tavern		8-10
		7- Dairy Queen			8-10
		8- Marchese Honda		5-13
		9- Markel's			3-15
		10- Match Point			1-17
		Women's B- Division -East
		1- Walter's Tavern		15-3
		2- Plichta Landscaping		14-4
		3- Gambone Steel		13-5
		4- Jack's Barber Shop		12-6
		5- Bell A.A.			10-8
		6- Anthony's			10-8
		7- Court House			7-11
		8- Black Bull Tavern		2-16
		Women's B- Division - West
		1- Norris Engine		16-2
		2- Village Inn			8-10
		3- Freddy's Friendly Tavern	7-11
		4- J.W. Pepper			7-11
		5- C.P.I.			4-14
		6- Manhatten Ladies		3-15
			League Champion- 	Meadowbrook Tavern
			League Runner-up- 	Armitage Hotel
1983		Women's National-Division
		1- Acceptance Associates	16-2
		2- West Norriton Recreation	14-4
		3- Meadowbrook Tavern		11-7
		4- Spring House Leasing		8-10
		5- Armitage Hotel		7-11
		6- Norristown Recreation	3-15
		7- Thunderbolts			3-15
		Women's Central- Division
		1- Gold Plate Gym		15-3
		2- Markel's			11-7
		3- Walter's Tavern		10-8
		4- Anthony's			9-9
		5- Norris Engine		8-10
		6- Bell A.A.			5-13
		7- McGuire's			5-13
		Women's American- Division
		1- M&M				18-0
		2- PJ's Ice Cream		12-6
		3- Morley's Pub			9-9
		4- J.W. Pepper			9-9
		5- Village Inn			9-9
		6- Mr. B's Angels		3-15
		7- Rainbow Graphics		3-15
			League Champion- 	Spring House Leasing
			League Runner-up- 	Meadowbrook Tavern
1984		Women's National-Division
		1- Acceptance Associates	17-1
		2- Meadowbrook Tavern		12-6
		3- West Norriton Recreation	11-7
		4- Spring House Leasing		7-11
		5- Kalil Printing		6-12
		6- American Legion		6-12
		7- Markel's			4-14
		Women's Central- Division
		1- Sharlene's Hairstyling	17-1
		2- Walter's Tavern		15-3
		3- Reds Barbone Beverage	14-4
		4- M&M				10-8
		5- Thunderbolts			9-9
		6- McGuire's Tavern		9-9
		7- Bell A.A.			4-14
		8- T-Birds			3-14
		9- Luciiano's Tavern		0-18
		Women's Rec- Division
		1- K.B Sportswear		17-1
		2- Courthouse			15-3
		3- Coaches Korner		9-9
		4- Cherry Tree Restaurant	7-11
		5- Riley Sales			5-13
		6- Fairview Motors		1-17
			League Champion- 	Acceptance Associates
			League Runner-up- 	West Norriton Recreation

1985		Women's Boro Division - East (incomplete)
		1- Acceptance Associates	15-3
		2- Spring House Leasing		9-6
		3- West Norriton Recreation	9-7
		4- Pastino's Hair Styling	7-8
		5- Kalil Printing		6-9
		Women's Boro Division - West (incomplete)
		1- B.J. Sportsworld		12-3
		2- Reds Barbone Beverage	8-8
		3- Markel's			7-8
		4- Walter's Tavern		4-13
		5- Cherry Tree Restaurant	2-16
			Boro League Champion- 	Acceptance Associates
			Boro League Runner-up- Spring House Leasing
		Women's American- Division (incomplete)
		1- M&M/Ortho			13-3
		2- Marchese Honda		11-4
		3- McGuire's Tavern		9-9
		4- Coaches Korner		8-9
		5- Frank's Pub			8-10
		6- Eagle Computers		5-11
		7- Courthouse			5-12
			American Champion- 	Coaches Korner
			American Runner-up- 	M&M/Ortho

1986		Women's Boro Division
		1- Acceptance Associates	16-2
		2- West Norriton Recreation	12-6
		3- Reds Barbone Beverage	10-9
		4- Pastino's Hair Styling	9-9
		5- Via Veneto's Pizza		9-10
		6- Kalil Printing		7-11
		7- Angels			0-18
			Boro League Champion- 	Acceptance Associates
			Boro League Runner-up- Reds Barbone Beverage
		Women's Rec Division
		1- Havis & Shields		17-1
		2- Ortho-Pod Squad		12-6
		3- Marchese Honda		11-7
		4- Bayada Nurses		10-8
		5- Walter's Tavern		9-9
		6- Little Pub Lounge		8-10
		7- Coaches Korner		8-11
		8- Courthouse			6-12
		9- Denny's Auto			5-13
		10- Totaro's Tavern		3-15
			Rec Champion- 	Marchese Honda
			Rec Runner-up-  Havis & Sheilds
1987		Women's Boro Division
		1- Acceptance Associates	15-3
		2- ICC Cherokees		12-6
		3- Little Pub Lounge		11-7
		4- Kalil Printing		8-10
		5- Pastino's Hair Design	7-11
		6- Murray			2-15
			Boro Champion- 	Acceptance Associates
			Boro Runner-up- ICC Cherokees
		Women's Rec Division
		1- Bayada Nurses		16-2
		2- Walter's Tavern		15-3
		3- Ortho-Pod			13-5
		4- Glasgow			10-8
		5- Tornetta Real Estate		8-11
		6- Tri-Contrruction		6-8
		7- Courthouse			6-12
		8- Totaro's Tavern		6-12
			Rec Champion- 	Walter's Tavern
			Rec Runner-up-  Bayada Nurses
1988		Women's Boro Division
		1- Acceptance Associates	14-4
		2- Trouble			14-4
		3- Nick's Tavern		12-6
		4- General Washington		8-9
		5- Rossi's Bar			8-9
		6- Kalil Printing		3-15
		7- Murray Dodge			3-15
			Boro Champion- 	Acceptance Associates
			Boro Runner-up- Trouble
		Women's Rec Division
		1- Walter's Tavern		16-2
		2- Bayada Nurses		15-3
		3- Tri-Masonary			13-5
		4- Ortho-Pod Squad		12-6
		5- Courthouse			12-6
		6- Tornetta Real Estate		7-10
		7- Fleming Inc.			5-12
		8- Eagleville Hotel		2-12
		9- Remax Realtors		2-13
		10- Marchese Honda		2-13
			Rec Champion- 	Courthouse
			Rec Runner-up-  Bayada Nurses
1989		Women's Boro Division
		1- Acceptance Associates	17-1
		2- Pastino Hair Styling		14-4
		3- Trouble			11-5
		4- Kalil Printing		7-10
		5- Dupell Landscaping		5-11
		6- Valley Staff			4-14
		7- 7-11				3-12
			Boro Champion- 	Trouble
			Boro Runner-up- Acceptance Associates
		Women's Rec Division
		1- Walter's Tavern		16-1
		2- Courthouse			14-4
		3- Oyster House			12-6
		4- Fleming Inc.			11-6
		5- William's Consulting		8-8
		6- Ortho-Pod			8-9
		7- Bayada Nurses		8-10
		8- Renovations			6-9
		9- Swedeland Fire Company	3-14
			Rec Champion- 	Courthouse
			Rec Runner-up-  Walter's Tavern
1990		Women's Boro Division (incomplete)
		1- Pastino Hair Styling		14-0
		2- Peg's Place			10-2
		3- The Brook Tavern		8-3
		4- Courthouse			6-7
		5- Kegers			6-7
		6- PA Property Sales		5-8
			Boro Champion- 	Pastino Hair Styling
			Boro Runner-up- The Brook Tavern
		Women's Rec Division (incomplete)
		1- Walter's Tavern		11-3
		2- Ortho-Pod			7-5
		3- PJ's Ice Cream		7-8
		4- Hanlon Gang			7-8
		5- Ray's			2-11
		6- Fleming Inc.			0-16
			Rec Champion- 	PJ's Ice Cream
			Rec Runner-up-  Walter's Tavern
1991		Norristown Women's League (incomplete)
		1- The Brook Tavern		14-0
		2- Courthouse			15-1
		3- Scheetz Pools		11-5
		4- PJ's Ice Cream		11-6
		5- Walter's Tavern		8-8
		6- Morley's Pub			6-9
		7- Hanlon Gang			6-10
		8- Green House			5-9
		9- Ortho-Pod			2-13
		10- PA Property Sales		1-15
			League Champion- 	The Brook Tavern
			League Runner-up- 	Courthouse
1992		Norristown Women's League
		1- The Brook Tavern		16-1
		2- Courthouse			15-3
		3- PJ's Ice Cream		13-3
		4- Kresco Noonan		12-6
		5- Pastino's Hair Design	11-7
		6- The Gap			11-7
		7- Morley's Pub			9-7
		8- CeCo				6-12
		9- GiGi Golf			6-12
		10- Eagleville Hotel		5-13
		11- Walter's Tavern		1-17
		12- Ortho-Pod			0-18
			League Champion- 	Courthouse
			League Runner-up- 	The Brook Tavern
1993		Women's Boro Division (incomplete)
		1- Sports Page II		13-1
		2- The Brook Tavern		12-3
		3- S&S Design			9-5
		4- Courthouse			6-9
		5- Steppy's Bar		4-11
		6- Old Tyme Saloon		0-15
			Boro Champion- 	Sports Page II
			Boro Runner-up- The Brook Tavern
		Women's Rec Division (incomplete)
		1- Norristown Club		11-3
		2- GiGi Golf			10-4
		3- Frank's Pub			10-4
		4- Walter's Tavern		8-6
		5- SMS				8-7
		6- Ortho-Pod			6-7
		7- Foul Play			4-11
		8- McCarey's Pub		0-15
			Rec Champion- 	GiGi Golf
			Rec Runner-up- 	Frank's Pub
1994		Women's Boro Division
		1- Perky Cafe			16-2
		2- Sports Page II		15-3
		3- S&S Design			10-7
		4- Frank Jones Sporting Goods	7-10
		5- GiGi Golf			6-10
		6- Shamrock's			5-11
		7- Courthouse			5-12
		8- Tony & Joe's Pizza		3-12
			Boro Champion- 	Sports Page II
			Boro Runner-up- Perky Cafe
		Women's Rec Division
		1- SMS				15-1
		2- Morley's Pub			11-5
		3- Walter's Tavern		11-5
		4- Frank's Pub			11-5
		5- LBH				7-9
		6- Foul Play			4-12
		7- Wyeth Labs			3-13
		8- McCarey's Pub		2-14
			Rec Champion- 	SMS
			Rec Runner-up- 	Frank's Pub
1995		Women's Boro Division
		1- Perky Cafe			17-3
		2- S&S Design			15-5
		3- Cowan Olds			13-7
		4- Courthouse			9-11
		5- Sports Page			5-15
		6- GiGi Golf			1-19
			Boro Champion- 	Perky Cafe
			Boro Runner-up- Cowan Olds
		Women's Rec Division
		1- Frank's Pub			18-1
		2- AJ's Pub			14-4
		3- Walter's Tavern		14-4
		4- Morley's Pub			12-8
		5- McCarey's Pub		6-12
		6- Mt. Carmel Club		5-14
		7- Foul Play			4-15
		8- Wyeth Labs			3-17
			Rec Champion- 	AJ's Pub
			Rec Runner-up- 	Morley's Pub
1996		Women's Boro Division (incomplete)
		1- AJ Catagnus			
		2- S&S Design			
		3- Penny Productions		
		4- Frank's II Breakers		
		5- Courthouse			
		6- Our Place			
		7- Phil's/Halligan's		
		8- Maple Glen			
		9- Roman Delight		
			Boro Champion- 	AJ Catagnus
			Boro Runner-up- Roman Delight
		Women's Rec Division (incomplete)
		1- Frank's Pub			
		2- AJ's Pub			
		3- GiGi Golf			
		4- The Titans			
		5- McCarey's Pub		
		6- Mt. Carmel Club		
		7- Southside Cafe		
		8- Direnzo's Tavern		
		9- Depot Bar			
		10- Statman's
			Rec Champion- 	GiGi Golf
			Rec Runner-up- 	Direnzo's Tavern
		
1997		Women's Boro Division (incomplete)
		1- AJ Catagnus			
		2- Slammers		
			Boro Champion- 	AJ Catagnus
			Boro Runner-up- Slammers
	
		Women's Rec Division (incomplete)
		1- GiGi Golf			
		2- Danny's Pizza	
			Rec Champion- 	GiGi Golf
			Rec Runner-up- 	Danny's Pizza
	
1998		Women's Boro Division
		1- Slammers			17-1
		2- Frank's II Breakers		13-5
		3- S&S Design			9-9
		4- GiGi Golf			7-10
		5- Danny's Pizza		6-11
		6- Frank's Sports Bar		1-17
			Boro Champion- 	Slammers
			Boro Runner-up- Frank's II Breakers
		Women's Rec Division
		1- Frank's Pub			13-3
		2- Clemen's Uniform		9-3
		3- Steppy's Sports Bar		9-4
		4- Peanut Gallery		9-4
		5- McCarey's Pub		7-7
		6- Depot Bar			2-14
		7- Southside Cafe		1-14
			Rec Champion- 	Steppy's Sports Bar
			Rec Runner-up- 	Clemen's Uniform
1999		Women's Boro Division (incomplete)
		1- Slammers			
		2- SMS			
			Boro Champion- 	Slammers
			Boro Runner-up- SMS	
		Women's Rec Division (incomplete)
		1- Frank's Pub			
		2- Mt. Carmel Club		
			Rec Champion- 	Frank's Pub
			Rec Runner-up- 	Mt. Carmel Club
2000		Women's Boro Division (incomplete)
		1- Our Place Slammers		
		2- Frank's II Breakers		
		3- She Plays Sports		
		4- Courthouse			
		5- SMS				
		6- Tom's Bar			
			Boro Champion- 	She Plays Sports
			Boro Runner-up- Frank's II Breakers	
		Women's Rec Division (incomplete)
		1- Bridgeport Rib-House		
		2- Clemen's Uniform		
		3- GiGi Golf			
		4- Tillie's Place		
		5- Little Brown Jug		
		6- Bravo Pizza			
		7- Frank's Pub			
		8- Statman's			
		9- Southside Café		
			Rec Champion- 	Bridgeport Rib-House
			Rec Runner-up- 	Clemen's Uniform
 

    
For the remainder of the Seasons, go to Home Page and click on the corresponding year from 2001 - present

    

Norristown Softball Home Page

©1998 Steve Dimitry, all rights reserved.

Email: sdimitry@verizon.net