2012 Local Area Tournament Results Page

To check out the 2012 Tournament Announcements, Click here (ASA NQ and District Results here also)


2012 ASA OF PA Adult State Championship Results

Fast Pitch State Championships

Men Fast Pitch

"Open" State
- Cancelled
N/A - PA Power Harrisburg (11) - (5th-ASA Major Nationals 3-2)
----------------------------------------------------------------------------
"C1" State
1. RM Kurtz Enterprises, Stevens-Lancaster (2) 6-1
2. Schuylkill Merchants, Pottsville-Berks/Schuylkill (3) 4-2 - (13th-ASA "C" East Nationals 0-3)
3. Eagle AA, Pennsburg-BuxMont Church (15) 3-2
4. McKinney Speed Shop, Jersey Shore (4) 4-2
5. Willow Street Tire, Strasburg (2) 3-2 - (1st-ASA "C" East Nationals 5-0)
5. Thunderstruck, Stevens-Lancaster (2) 2-2
7. The Pub, Central Penn-Duncannon (11) 2-2
7. Bobby D's, Burgettstown (7) 1-2
9. Condo’s, Jersey Shore (4) 1-2
9, Jim's Sports Center, Old Town-Clearfield (8) 1-2
11. Downtowne Tavern, Schuylkill Haven (3) 0-2 - (13th-ASA "C" East Nationals 0-3)
11. Shorty’s Bar, Kutztown-Reading (3) 0-2 - (9th-ASA "C" East Nationals 2-2)
11. Allentown Patriots, Allentown (3) 0-2 - (3rd-ASA "C" East Nationals 4-2)
11. BBK/Butzees, Leesport-Berks/Schuylkill (3) 0-2 - (13th-ASA "C" East Nationals 1-2)
N/A - Elite Coach/Hoffman's, Reading (3) - (2nd-ASA "C" East Nationals 4-2)
N/A - Marysville VFW, Marysville (3) - (7th-ASA "C" East Nationals 3-2)
----------------------------------------------------------------------------
"C2" State
- Cancelled
----------------------------------------------------------------------------
"C" Church State
- Cancelled
----------------------------------------------------------------------------
18/23 Under State
- Cancelled

---------------------------------------------

Women Fast Pitch

"B" States
- Cancelled
----------------------------------------------------------------------------
"C" States
- Cancelled
----------------------------------------------------------------------------
18/23 Under State
- Cancelled

==============================

Men's Modified Pitch State Championships

9-MAN Modified

9 Man Open State
- Cancelled
----------------------------------------------------------------------------
9 Man A State
- Cancelled
----------------------------------------------------------------------------
9 Man B State (10-Man pitching rules)
1. LCBC Blue, Lanco Fundamental-Lancaster (2) 6-1 - (7th-ASA ASA 10-Man Modified Nationals 3-2)
2. Maple Grove Mennonite, West Fallowfield-Lancaster/Chester (2) 3-2
3. Noble Assist, Delco East-Upper Darby (6) 3-2
4. Braves, Roberto Clemente-Lancaster (2) 2-2
5. Angels, Roberto Clemente-Lancaster (2) 2-2
5. Ellinger Electric, Lebanon (2) 1-2
7. Fishers, Elanco-Strasburg (2) 0-2
7. Wildcats, Elanco-Strasburg (2) 0-2
9. Melting Pot Mets, Lebanon (2) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
9 Man C State
- Cancelled

---------------------------------------------

10-MAN Modified

10 Man Open State
- Cancelled - only two teams entered:
-- Bachelors II, Chicora (9) and Our Gangs, Shenango Valley-Sharon (9)
N/A - Dempsey/Brandel Softball, Erie (9) - (9th-ASA 10-Man Modified Nationals 2-2)
N/A – Mountain Energy, Towanda (1) - (13th-ASA 10-Man Modified Nationals 1-2)
N/A – Big Hill Sports Club, Minersville-Pottsville (3) - (17th-ASA 10-Man Modified Nationals 0-2)
----------------------------------------------------------------------------
10 Man A State
1. Millerstown Inn, Chicora (9) 4-0
2. Lenbil's, Shenango Valley-Sharon (9) 3-2
3. Bachelors II, Chicora (9) 1-2 - (17th-ASA 10-Man Modified Nationals 0-2)
4. Armstrong Beer, Chicora (9) 0-2
5. PPC Lubricants, Culmerville-Tarentum (10) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
10 Man B State
1. LCBC Blue, Lanco Fundamental Church-Lancaster (2) 5-0
2. WJ Sporting Goods, Towanda-Bradford County (1) 3-1
3. Lombardi Chiropractic/Sun Capsule, Harborcreek-Erie (9) 4-2
4. AJ's Bayview, Harborcreek-Erie (9) 3-2
5. Chiccarino's, Shenango Valley-Sharon (9) 2-2
5. Fisher's, Elanco-Strasburg (2) 2-2
7. Bison Bulls, Venango County-Franklin (9) 1-2
7. Timeout Tavern, Harborcreek-Erie (9) 1-2
9. Earthscape Mulch, Venango County-Franklin (9) 1-2
9. ACCG, Shenango Valley-Sharon (9) 1-2
9. Hilltop Beer, Harborcreek-Erie (9) 0-2
9. Rustic Inn, Venango County-Franklin (9) 0-2
13. Jolley Industrial Supply, Shenango Valley-Sharon (9) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
10 Man C State
1. Vagabonds/Cactus Jack’s, Minersville (3) 5-0
2. Walkers Dairy Farm, Towanda-Bradford County (1) 6-2
3. Angels, Dominican League-Hazelton (12) 3-2
4. Ball’s Distributor, Chicora (9) 4-2
5. Brew Crew, Schuylkill County-Marstown (3) 4-2
5. One More, Mason Dixon-Oxford (6) 2-2
7. Chicora VFW, Chicora (9) 3-2
7. Park Tavern, Harborcreek-Erie (9) 2-2
9. Herman Mini-Mart, Chicora (9) 2-2
9. The Wedge, Mason Dixon-Oxford (6) 2-2
9. Z’s on the Lake, Harborcreek-Erie (9) 2-2
9. Sharon VFW, Shenango Valley-Sharon (9) 1-2
13. API, Chicora (9) 1-2
13. Folmars, Harborcreek-Erie (9) 1-2
13. Consol Energy, Fayette County (7) 0-2
13. Lincoln, Harborcreek-Erie (9) 0-2
17. Alotto Pizza, Harborcreek-Erie (9) 1-2
17. Rapid Reaction, Venango County-Franklin (9) 0-2
17. Ma Parkers, Harborcreek-Erie (9) 0-2
17. Unwired, Culmerville-Tarentum (10) 0-2
17. Champs, Minersville (3) 0-2
17. Hatters Auto Body, Schuylkill County-Marstown (3) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
10 Man D State
- Cancelled - only two teams entered:
-- Chicora VFW, Chicora (9) and Uni-First, Harborcreek-Erie (9)
----------------------------------------------------------------------------
10-Man Church State
1. Red Sox, Elanco-Strasburg (2)
2. Maple Grove Mennonite, West Fallowfield-Lancaster/Chester (2)
3. Faith Bible Fellowship, Lanco Fundamental Church-Lancaster (2)
4. Rock, Schuylkill Mountain-Schuylkill Haven (3)
5. ACTS Covenant Fellowship, Lanco Fundamental-Lancaster (2)
6. Lewistown Valley, Schuylkill Mountain-Schuylkill Haven (3)
7. LCBC-Blue, Lanco Fundamental Church-Lancaster (2)
8. LCBC-Gold, Lanco Fundamental Church-Lancaster (2)
9. LCBC-White, Lanco Fundamental Church-Lancaster (2)
10. CFC, Lanco Fundamental Church-Lancaster (2)
11. Life Fellowship, District-2 (2)
----------------------------------------------------------------------------
10-Man "Open" 35 & Over State
- Cancelled
----------------------------------------------------------------------------
10-Man "B" 35 & Over State
- Cancelled
----------------------------------------------------------------------------
10-Man 50 & Over State
- Cancelled

==============================

Women's Slow Pitch Championships

"Open" State
- Cancelled
----------------------------------------------------------------------------
"C" State
1. Team Crush, Norristown (14) 4-1
2. Forrey’s Body Shop, Capitol Area-Dauphin (11) 4-2
3. T-Time/Shelby Bar/JoJo Beanz, Elwood City (9) 4-2
4. Appco Sports/Dukes, Suburban Women-Springfield (6) 2-2
5. Mags Pub, Wilkes-Barre (1) 2-2
5. Black Horse Tavern, Norristown (14) 1-2
7. Jack's Draft House, Scranton (16) 1-2
7. Andy Gavin's, Scranton (16) 1-2
9. Miller Welding, Brockway-Curwensville (13) 0-2
9. Hun's Cafe, Wilkes-Barre (1) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
"D" State
1. Sandoes Fruit Market, Adams County-Gettysburg (11) 6-1 - (7th-ASA "D" East Nationals 2-2)
2. Liberator Performance, Capital Area-Mechanicsburg (11) 7-2
3. Team 99, Wilkes-Barre (1) 4-2
4. Backstreets, Pittsburgh (10) 3-2 - (9th-ASA "D" East Nationals 0-2)
5. Ridgerunners, Capital Area-Mechanicsburg (11) 4-2
6. Louie’s Auto Service, York (5) 4-2
7. Agents of the Ugly Dog Saloon, Pittsburgh (10) 2-2
8. Red Zone Sluggers (4) 2-2
9. McKinney’s Speed Shop, Williamsport (4) 2-2
10. Saints & Sinners, Capital Area-Mechanicsburg (11) 2-2
11. Tuscarora Hardwoods, Kish Area (4) 2-2
12. Netrepid Softball, Capital Area-Mechanicsburg (11) 1-2
13. Port Vue Pub, McKeesport (10) 2-2 - (13th-ASA "D" East Nationals 0-2)
14. PC Lightning, Perry County-Duncannon (11) 0-2
15. Friendly Tavern, Dubois (13) 1-2
16. Wicked Insanity, York (5) 1-2
17. Metzger Wickersham Legal, Capital Area-Mechanicsburg (11) 0-2
18. Ink 2 Thread/Voodoo, Capital Area-Mechanicsburg (11) 0-2
19. Twistin Pig, Capital Area-Mechanicsburg (11) 1-2
20. Landscape II, Centre Region-State Sollege (8) 1-2
21. Free Agents, Lancaster County-Lebanon (2) 0-2
22. Co”BRH”s Lounge, Huntingdon (8) 0-2
23. Rosies Rockets, Lancaster County-Myerstown (2) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
"E" State
1. Lady Depauls, Norristown (14) 4-0
2. Westgate Lounge, York (5) 2-2
3. Nippers/Terrapins, Norristown (14) 1-2
4. Tailgaters, Suburban Women-Springfield (6) 1-2
5. Angels, Norristown (14) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
35 & Over Masters State
- Cancelled

==============================

Coed Slow Pitch State Championships

"B" State
1. Mags Pub, Wilkes-Barre (1) 5-1
2. Lewis Vet, Wilkes-Barre (1) 2-2
3. Lucky's Sports Bar, Wilkes-Barre (1) 3-2
4. Careys/Brews, Wilkes-Barre (1) 2-2
5. Screamon Demons, Wilkes-Barre (1) 1-2
5. PissMissles, Wilkes-Barre (1) 0-2
7. Robs Pub & Grub, Wilkes-Barre (1) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
"C/D" East State
1. Rumplebrewskins, Lancaster (2) - Class-D
2. Burning Bridge Café', Lancaster (2) - Class-D
3. Fight'n Hellfish, Lancaster (2) - Class-D
4. House of Pasta, Lancaster (2) - Class-D
5. Fisher's Deli, Lancaster (2) - Class-D
5. Rangers/Jennings, Lancaster (2) - Class-D
----------------------------------------------------------------------------
"C/D" West State
- Cancelled

==============================

Men's Slow Pitch State Championships

"B" State Final
-Not Held, Teams can go directly to Nationals
-- Tailgaters/B&E/Jet Tyler Trucking, Springdale
-- McKeesport PNA #352, McKeesport (team disbanded)
----------------------------------------------------------------------------
"C1" State Final
-Not Held, Teams can go directly to Nationals
-- New Holland Legion, Intercourse (2)
-- Craig's Bullshippers, Mechanicsburg (11) – (13th-ASA "C" East Nationals 1-2)
-- Torco Supply, Bavarian-Barnsville (12) - (1st-ASA "D" East Nationals 7-0) – (3rd ASA National Championship Series “D” 1-2)
----------------------------------------------------------------------------
"C" State Final
1. PLTS Elite, Tri County-Mechanicsburg (11) 7-1
2. APC/Savory's/M&S, York (5) 4-2 – (33rd-ASA "D" East Nationals 0-2)
3. Lackawanna County Travelers, Taylor-Dumore (16) 2-2
4. O'Malley's/Longo's, South Hills (10) 3-2
5. Steppy's/Worcester HVAC, Norristown (14) 2-2
5. G. Muzik/Loose Ends, Reading (3) 2-2
7. Keystone Ambulance, Wilkes-Barre (1) 0-2
7. No Courtesy/Dunkleberger, Denver (2) 1-2 – (13th-ASA "C" East Nationals 1-2)
9. Cartel, Norristown (14) 0-2
9. Station House/Brown Insurance, Manheim Township (2) 0-2 – (13th-ASA "D" East Nationals 3-2)
9. Paragon Alliance, Norristown (14) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
"D" State Final
1. Relax Lounge, Chambersburg (11) 6-0
2. J&C Autobody/Mid-State, Harry Haney-Mifflinburg (4) 8-2
3. Altomare Precast/Wilson, Norristown (14) 4-2
4. Diamond Devils, Bradys Run-Beaver County (9) 6-2 - (17th-ASA "D" East Nationals 2-2)
5. Pitchers Pour House, Kisk Area-Lewistown (4) 3-2
5. WMBU Club/Tim's Corner Bar, Steel Valley-McKeesport (10) 3-2 – (9th-ASA "D" East Nationals 3-2)
7. Casey's/Bochnial Financial, Quakertown (15) 3-2
7. Mentholatum/Union Roofing, Fallsington-Levittown (15) 4-2 – (3rd-ASA "E" East Nationals 4-2)
9. GMH, Chester County-West Chester (6) 3-2
9. Shockers, Kingston Rec (1) 2-2
9. Maennerchor Club/Bauman-Pitts Plumbing, Norristown (14) 4-2
9. Services United Warriors, Northampton (3) 2-2
13. Major League-2, Kisk Area-Lewistown (4) 3-2
13. Ryan's Pub, Chester County-West Chester (6) 2-2
13. Big Woody's/Team Mutiny, Harrisburg Rec (2) 2-2
13. Tipsy Turtle, Kingston Rec (1) 2-2
17. Bill's Bar, Punxsutawney (13) 1-2
17. Mike Kleck Paving, Tuscorora-Mifflintown (4) 1-2
17. Al's Service Center/Scardinia, Reading (3) 1-2
17. Corters Flooring/Window World, Lewisburg (4) 1-2
17. Rover Plus Nine//Reichard's, Lewisburg (4) 1-2 – (5th-ASA "E" East Nationals 4-2)
17. Ronnie Folk Paving/Tony's, Trexlertown (3) 1-2 – (33rd-ASA "E" East Nationals 0-2)
17. Storm, Intercourse (2) 1-2 – (2nd-ASA "E" East Nationals 5-2)
17. Paul's Garage, Northampton (3) 1-2
25. Unwanted Softball, Palmer Township-Easton (3) 1-2 – (33rd-ASA "D" East Nationals 0-2)
25. Progress Marine, Millennium-Sunday (6) 0-2
25. Michael's Tavern, South Hills Sunday (10) 1-2
25. Smokers Outlet/Hippie Hut, York (5) 0-2
25. N&O/Black Forest, Norristown (14) 0-2
25. Wreck-It, Kish Area-Lewistown (4) 0-2
25. Jenny's Tavern/Treskow, Bavarian-Barnsville (12) 0-2
25. C&M Auto, Columbia (2) 0-2
33. York Casket/Kleppers, York (5) 0-2
33. Geedey's Towing, Tuscarora-Mifflintown (4) 0-2
33. Spring-Ford AA, Linfield (14) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
"D" East State - (Qualifiers for D State Final listed)
1. Progress Marine, Millennium-Sunday (6) 6-1 - (Qualified, East #1)
2. C&M Auto, Columbia (2) 6-2 - (Qualified, East #2)
3. Shockers, Kingston Rec (1) 4-2 - (Qualified, East #3)
4. Smokers Outlet/Hippie Hut, York (5) 5-2 - (Qualified, East #4)
5. Unwanted Softball, Palmer Twp.-Easton (3) 5-2 - (Qualified, East #5)
5. Maennerchor Club/Bauman-Pitts Plumbing, Norristown (14) 3-2 - (Qualified, East #6)
7. J&C Autobody/Mid-State, Harry Haney-Mifflinburg (4) 4-2 - (Qualified, East #7)
7. Casey's/Bochnial Financial, Quakertown (15) 3-2 - (Qualified, East #8)
9. Paul's Garage, Northampton (3) 2-2 - (Qualified, East #9)
9. Spring-Ford AA, Linfield (14) 2-2 - (Qualified, East #10)
9. Major League-2, Kisk Area-Lewistown (4) 3-2 - (Qualified, East #11)
9. York Casket/Kleppers, York (5) 3-2 - (Qualified, East #12)
13. Pitchers Pour House, Kisk Area-Lewistown (4) 1-2 - (Qualified, East #13)
13. Services United Warriors, Northampton (3) 2-2 - (Qualified, East #14)
13. Mike Kleck Paving, Tuscorora-Mifflintown (4) 2-2 - (Qualified, East #15)
13. N&O/Black Forest, Norristown (14) 2-2 - (Qualified, East #16)
17. Big Woody's/Team Mutiny, Harrisburg Rec (2) 0-2 - (Qualified, District-2 Rep-tie)
17. Samuel Owens, Northampton (3) 1-2
17. Doc's Ramrod, Wilkes-Barre (1) 1-2
17. Barons, Gap (2) 1-2 - (Qualified, District-2 Rep-tie) - Declined
17. Depaul Brothers, Norristown (14) 1-2
17. Dolan's Pub/Oliver's Heating, Millennium-Sunday (6) 0-2
17. Eagles/Major League Sports, Kisk-Lewistown (4) 0-2
17. Brawlers, Gap (2) 0-2
25. Jenny's Tavern/Treskow, Bavarian-Barnsville (12) 0-2 - (Qualified, District-12 Rep-tie)
25. Nocchi's Pharmacy, Northside-Drifton (12) 0-2 - (Qualified, District-12 Rep-tie) - Declined
25. Azzatori Chiropractic, Quakertown (15) 0-2 - (Qualified, District-15 Rep) - Declined
25. Beer Boys/Piss-Missiles, Wilkes-Barre (1) 0-2
29. Matilda Port Legion #536, Baileyville (8) 0-2 (no show)
----------------------------------------------------------------------------
"D" West State - (Qualifiers for D State Final listed)
1. Diamond Devils, Bradys Run-Beaver County (9) 5-1 - (Qualified, West #1)
2. Michael's Tavern, South Hills Sunday (10) 5-2 - (Qualified, West #2)
3. Bill's Bar, Punxsutawney (13) 2-2 - (Qualified, District-13 Rep)
4. Wreck-It, Kish Area-Lewistown (4) 2-2 - (Qualified, West #3)
5. Corner Tavern, Bradys Run-Beaver County (9) 2-1 - (Qualified, District-9 Rep) - Declined
5. Paint Room, Westmoreland County (10) 2-2 - (Qualified, District-10 Rep) - Declined
7. Culligan/Clyde's/Belmont-II, Ford City (9) 0-2
7. Strike Force, Bradys Run-Beaver County (9) 0-2
9. Dunbar, Westmoreland County (10) 0-2
----------------------------------------------------------------------------

"D" State Final Qualifiers (How qualified listed)
- Tipsy Turtle, Kingston Rec (1) - (Won District-1 Championship Tournament)
- Ronnie Folk Paving/Tony's, Trexlertown (3) - (Won District-3 Championship Tournament)
- Al's Service Center/Scardinia, Reading (3) - (2nd District-3 Championship Tournament)
- Rover Plus Nine//Reichard's, Lewisburg (4) - (Won District-4 Championship Tournament)
- Corters Flooring/Window World, Lewisburg (4) - (2nd District-4 Championship Tournament)
- Relax Lounge, Chambersburg (11) - (Won District-5 Championship Tournament)
- Aggies/FOE #2226, Hanover Area (5) - (2nd District-5 Championship Tournament) - Declined
- Mentholatum/Hazy's, Fallsington-Levittown (15) - (3rd District-5 Championship Tournament)
- Ryan's Pub, Chester County-West Chester (6) - (Won District-6 Championship Tournament)
- GMH, Chester County-West Chester (6) - (2nd District-6 Championship Tournament)
- Geedey's Towing, Tuscarora-Mifflintown (4) - (Won District-11 Championship Tournament)
- Altomare Precast/Wilson, Norristown (14) - (Won District-14 Championship Tournament)
- WMBU Club, Steel Valley-McKeesport (10) - (Won York National Qualifier Tournament)
- Storm, Intercourse (2) - (2nd York National Qualifier Tournament)
NOTE: Districts 2, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16 had no “D” District Championship Tournament, so any team from these Districts had to attend the "D" East or West States and qualify for the State Final at that event..

Top-50% of Final Finishers in Both East and West Qualify for Class-D State Finals.
Also Qualifying are Teams in Districts-2,12,15 that did not finish in a qualifying spot
(Districts that did not have a District Championship Tournament)

----------------------------------------------------------------------------
"E" East State
1. Kinsley's Razorbacks, York (5) 8-1 – (13th-ASA "E" East Nationals 2-2)
2. Bridgeport Beer, Norristown (14) 6-2
3. Juniata Beverage, Tuscorora-Mifflintown (4) 5-2
4. Johnny B's Place, Millennium Sunday (6) 4-2
5. Outlaws, Linfield (14) 6-2
5. Jolly Cork/VAD Softball, Chambersburg (11) 4-2
7. Moose Lodge #842, Chambersburg (11) 4-2 – (17th-ASA "E" East Nationals 1-2)
7. McCarty's Seal Coating, Columbia (2) 4-2
9. Outlaws, Quakertown (15) 4-2
9. STUD Softball, Reading (3) 3-2 – (25th ASA "E" East Nationals 0-2)
9. Raiders, Pottstown Sunday (14) 4-2
9. VFW Post #5667, Elizabethtown (2) 4-2
13. Adamstown Transfer Co. (ATC) Birddogs, Dave Moore-Ephrata (2) 3-2
13. Trio's, Manheim Township (2) 3-2
13. Tailgator's Red, Millennium Sunday (6) 3-2
13. Chargers, Gap (2) 3-2
17. Jack Cassidy's Turtles, Pottstown Sunday (14) 2-2
17. Jackie B's, Wildcats, York (5) 3-2
17. Scared Hitless, Shade Mouuntain-Middleburg (4) 2-2
17. Kline's Runnin Rebels, Lewisburg (4) 2-2
17. Office Basics, Radnor Township (6) 2-2
17. Subway/Brunners, York (5) 2-2
17. Accumetrics, Pottstown Sunday (14) 1-2
17. Jack Cassidy's Irish Pub, Millennium Sunday (6) 2-2
25. Gibbons Legal, Norristown (14) 1-2
25. J.D. McGillicuddy's Drexel Hill, Millennium Sunday (6) 2-2
25. Diamond Knights, Lebanon (2) 1-2
25. Infoquest/Team Heaven, Hampden-Mechanicsburg (11) 1-2 – (17th-ASA "E" East Nationals 1-2)
25. Advertising at a Glance Bulls, Wilkes-Barre (1) 1-2
25. Thyme to Serve, Pottstown Sunday (14) 1-2
25. DSC Computers, Dave Moore-Ephrata (2) 1-2
25. Rob's Pub/Heights, Wilkes-Barre (1) 1-2
33. Maggies Irish Pub, Radnor Township (6) 0-2
33. Lost Boys, Pottstown Sunday (14) 0-2
33. McNoodles Pub, Pottstown-Vogt (14) 0-2
33. Chasers, Trexlertown (3) 0-2
33. KGB Telecom, Pottstown Sunday (14) 0-2
33. Throwbacks, Reading Sunday (3) 0-2
33. First Capital Insulation/Hutch, York (5) 0-2
33. Beacon Container, Reading (3) 0-2
33. The Other Side, Northside-Drifton (12) 0-2
33. Carey's Pub/State Farm/Pizza Bella, Wilkes-Barre (1) 1-2
33. Wise Guys, Manheim Township (2) 1-2
33. Main Street Bar, Kish Area-Lewistown (4) 0-2
33. Central Penn Merchants, Tri County-Mechanicsburg (11) 0-2
33. Forest House Hotel, Harry Haney-Mifflinburg (4) 0-2
33. Eagles #503, Lewisburg (4) 0-2
33. Sligo Red, Millennium Sunday (6) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
"E" West State
- Cancelled
----------------------------------------------------------------------------
"E" FALL State Final
1. Reppin Time, Leighton Sunday (1) 4-0
2. Kline's Runnin Rebels, Lewisburg (4) 6-2
3. DSC Computers, Dave Moore-Ephrata (2) 2-2
4. Chargers, Gap (2) 4-2
5. The Other Side, Northside-Drifton (12) 1-2
5. Demi Club, Williamsport (4) 1-2
7. Diamond Knights, Lebanon (2) 1-2
7. Groceries plus, Northside-Drifton (12) 1-2
9. Cougars, Gap (2) 0-2
9. Forest House Hotel, Harry Haney-Mifflinburg (4) 0-2
9. Scared Hitless, Shade Mountain-Middleburg (4) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
Church Slow Pitch State
- Cancelled

==============================

Men's Masters Slow Pitch State Championships

35 & Over "A" Competitive State
- Cancelled
----------------------------------------------------------------------------
35 & Over "D" Rec State
1. W&L Subaru/Americus Hose Company, Sunbury (4) 6-0
2. Smoker’s Outlet, York (5) 8-2
3. Cumming Motors, Altoona (8) 4-2
4. Drayer Rehab, State College (8) 4-2
5. Garner Lumber, State College (8) 5-2
6. Folk Paving/MCC, Trexlertown (3) 2-2
7. Samuel Owens, Northhampton (3) 3-2
8. Muscle Smarts, Middleburg (4) 4-2
9. Gridiron Pub, Mifflintown (4) 1-2
10. Belmont II/Culligan, Meadville (9) 1-2
11. Lake Road Auto, Meadville (9) 1-2
12. Legion Post 143, Mechanicsburg (11) 2-2
13. Allied Chiropractic Center, Easton (3) 1-2
14. Bates Softball, Meadville (9) 1-2
15. Koulik Mechanical, Wilkes-Barre (1) 1-2
16. InfoQuest/Team Heaven, Mechanicsburg (11) 2-2
17. Spring-Ford AA, Linfield (14) 1-2
18. Stud Softball, Reading (3) 1-2
19. Wreck-It Softball, Mifflintown (4) 1-2
20. The Tavern, Clarion (9) 0-2
21. Team Cobra/Riverfront Bar, Columbia (2) 0-2
22. Scoreboard Tavern, Meadville (9) 1-2
23. Heiser/Hoffman (4) 0-2 (Williamsport??)
24. Pine Creek Construction, State College (8) 0-2
25. McCarty’s Seal Coat, Columbia (2) 0-2
26. Rogele, Mechanicsburg (11) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
35 & Over "E" State
1. East Coast Health and Fitness, State College (8) 4-1
2. Crabs, State College (8) 2-2
3. Blaise Alexander Ford, Middleburg (4) 1-2
4. Clarks Auto Equipment, State College (8) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
40 & Over State
1. Belmont II, Meadville (9) 4-1
2. Seasons, Lewistown (4) 2-2
3. Legion Post 143, Mechanicsburg (11) 2-2
4. Boom Softball, York (5) 1-2
5. Infoquest, Mechanicsburg (11) 0-2
----------------------------------------------------------------------------
45 & Over "A" Competitive State
- Cancelled
----------------------------------------------------------------------------
45 & Over "D" Rec State (Pool Play Record/Elimination Tournament Record) – Overall Record
1. Spring-Ford AA 45+ Red, Linfield (14) (1-1, 5-0) - 6-1
2. GTO/PSB/Dukes, South Hills (10) (2-0, 4-2) - 6-2
3. Garner Lumber, State College (8) (2-0, 2-2) - 4-2
4. Not Too Old Navy, York (5) (1-1, 3-2) - 4-3
5. InfoQuest/Team Heaven, Mechanicsburg (11) (2-0, 1-2) - 3-2
6. Lauver & Longacre Autioneering, Middleburg (4) (1-1, 1-2) - 2-3
7. Port Matilda Hotel/Sparks, Baileyville (8) (1-1, 1-2) - 2-3
8. Blaise Alexander Ford, Middleburg (4) (1-1, 2-2) - 3-3
9. Spring-Ford AA 45+ White, Linfield (14) (0-2, 0-2) - 0-4
10. K-B Spouting, State College (8) (0-2, 1-2) - 1-4
11. Beer Bellies Beverage, State College (8) (0-2, 0-2) - 0-4
All Tournament Team
MVP - Barry Schwauger, Spring Ford AA Red (.863)
Jimmy Bradley, Spring Ford AA Red (.727)
Denny Reagan, Spring Ford AA Red (.700)
Gary Richards, Spring Ford AA Red (.667)
Dale Hood, Spring Ford AA Red (.609)
John Casner, Spring Ford AA Red (.565)
Mark Charles, GTO/PSB/Dukes (.820)
Aaron Mickens, GTO/PSB/Dukes (.805)
Randy Needer, GTO/PSB/Dukes (.725)
Carl Phillips, Garner Lumber (.801)
Tom Hess, Garner Lumber (.667)
Bob Klinedinst, Garner Lumber (.750)

==============================

Men's Senior Slow Pitch State Championships

50 & Over Major State
N/A - Veltri/Vector-AIA/Turkey Hill, Harrisburg - (1st ASA "Major" 50+ Nationals)

50 & Over AAA/AA State (double elimination) (overall)
1. Spring-Ford AA, Linfield (14) (4-0) (6-0) – (1st ASA "AA" 50+ Nationals 4-1)
2. Garner Lumber, State College (8) (2-2) (4-2) - (7th ASA "AA" 50+ Nationals 0-2)
3. Tipsy Turtle/315 Donut Shoppe, Wilkes-Barre (1) (2-2) (3-3)
4. Scorecard Bar/Roadhouse Blues, Stroudsburg (12) (2-2) (2-4)
5. Pido's Pub, Pittsburgh (10) (1-2) (2-3)
5. Leisure Tavern, Wilkes-Barre (1) (1-2) (2-3)
7. State College, State College (8) (0-2) (0-4)
All Tournament Team
MVP- Curt Rodgers, Spring Ford AA (.789)
Stan Thornton, Spring Ford AA (.706)
Barry Schwauger, Spring Ford AA (.667)
Kevin Brumbach, Spring Ford AA (.625)
Denny Reagan, Spring Ford AA (.611)
John Perry, Spring Ford AA (.611)
Rodger Keller, Garner Lumber (.722)
Donnie Stern, Garner Lumber (.722)
Denny Detweiler, Garner Lumber (.706)
----------------------------------------------------------------------------
55 & Over AAA/AA State (double elimination) (overall)
1. Scorecard Sports Bar/Roadhouse Blues, Stroudsburg (12) (4-1) (6-1)
2. Spring-Ford AA, Linfield (14) 1-2 (1-2) (1-4)
3. State College, State College (8) (0-2) (1-3)
* 4. Leisure Tavern, Wilkes-Barre (1) (2-2) (3-3)
* Stripped of Second Place due to use of illegal player
All Tournament Team
MVP- Mike Parpagene, Scorecard/Roadhouse Blues (.826)
Butch Frati, Scorecard/Roadhouse Blues (.772)
John Mattes, Scorecard/Roadhouse Blues (.681)
Bruce Cavalotti, Scorecard/Roadhouse Blues (.765)
Rick Barlow, Scorecard/Roadhouse Blues (.550)
Earl Soloski, Scorecard/Roadhouse Blues (.640)
Phil Tuminello, Scorecard/Roadhouse Blues (.636)
Stephen Thornton, Spring Ford AA (.800)
Bill Adams, Spring Ford AA (.750)
Roy Zettlemoyer, Spring Ford AA (.714)
----------------------------------------------------------------------------
60 & Over AAA/AA State
1. State College, State College (8) 4-1 – (1st ASA "AA" 60+ Nationals 3-0)
2. Spring-Ford AA Red, Linfield (14) 2-2- (2nd ASA "AA" 60+ Nationals 4-2)
3. Central PA/Miller Time, Mechanicsburg (11) 1-2
4. Spring-Ford AA White, Linfield (14) 0-4
All Tournament Team
MVP - Gary Weaver, State College (.707)
Mike Blehi, State College (.707)
Bill Puffer, State College (.600)
Mac Dean, State College (.588)
Karl Limbert, State College (.563)
Steve Schein, Spring Ford AA Red (.800)
Lew Hoffman, Spring Ford AA Red (.786)
Ken Leisey, Spring Ford AA Red (.688)
Roy Zettlemoyer, Spring Ford AA Red (.688)
Steve George, Spring Ford AA White (.800)
----------------------------------------------------------------------------
65 & Over AAA/AA State
1. Spring-Ford AA North, Linfield 2-0
2. Spring-Ford AA South, Linfield 0-2
All Tournament Team
MVP - Pete Perez, Spring Ford AA North (.833)
Glenn Witmet, Spring Ford AA North (.833)
Frank Taverno, Spring Ford AA North (.714)
Mike McLaughlin, Spring Ford AA North (.667)
Tom Schadt, Spring Ford AA North (.600)
Bill Malozzi, Spring Ford AA North (.833)
Ron Houtz, Spring Ford AA South (.714)
Steve George, Spring Ford AA South (.500)
Bill Hoenscheid, Spring Ford AA South (.500)
----------------------------------------------------------------------------
70 & Over AAA/AA State
1. Spring-Ford AA North, Linfield 2-0
2. Spring-Ford AA South, Linfield 0-2
All Tournament Team
MVP - Ben Modica, Spring Ford AA North (.800)
Ron Weidman, Spring Ford AA North (.667)
Bob Gaugler, Spring Ford AA North (.600)
Ron Pratowski, Spring Ford AA North (.600)
Charles Janielaszek, Spring Ford AA North (.600)
Joe Kline, Spring Ford AA North (.600)
Bud Hyndman, Spring Ford AA North (.600)
Enzo Vassallozzo, Spring Ford AA South (.800)
Bill Malozzi, Spring Ford AA South (.667)
Carl Marshall, Spring Ford AA South (.667)
Pete Petito, Spring Ford AA South (.667)

==============================

Men’s 16" Slow Pitch State Championship
- Cancelled

==============================

PSF Men’s Slow Pitch Labor Day Championship "C"/"D"/"E"
(Top 3 Finishers listed only)

Division-1
1. PLTS/Elite, Mechanicsburg
2. West Side Vending, Coraopolis/Pittsburgh
3. 315, New York
Division-2
1. Steppys, Norristown
2. Reliance, York
3. B and E, Pittsburgh
Division-3
1. Mandata Legion, Herndon
2. Montour Hotel, Coraopolis/Pittsburgh
3. The Other Side, Hazleton
Division-4
1. Speedies Pizza, Pittsburgh
2. Lee Street Garage, Coraopolis/Pittsburgh
3. Maidencreek Banquet Hall, Reading

==============================

NASF Men’s Slow Pitch State Championship (Gold/Silver/Bronze)
- Not Held

==============================

NASF 10-MAN MODIFIED NITs

NASF 10-Man Modified "Class-A" NIT
- Cancelled

NASF 10-Man Modified "Class-B" NIT (incomplete standings)
1. Super Flash, West Roxbury, MA
2. Primetime Painting, Rockland, NY
- Fitness Factory, NY
- Black Sox, PA
- A.D. Makepeace, MA
- Gators, DE
- AJ's Bayview Inn, PA
- Prot. Ind. Prod. (PIP), NY
- Rustic Inn, PA
- Sinni's Pub, MA
- La Famallia, MA
- Hobbs Construction, MD
- Queen's Express, NY
- Boston Warriors, MA
- Fishers Softball, PA
- Boston Hitman, MA
- Grand Slam, DE
- Braves, PA
- Melting Pot Mets, PA
- Boston Sharks, MA
- Pirates, PA
- Greene Bowladome, NY
- Rainbow Custon Counterparts, NY
- Villa Sombrero, MA
- WJ Sports, PA
- Ellinger Electric, PA

NASF 10-Man Modified "Class-C" NIT
1. Wargo Flooring, Lake Ariel, PA
2. Villagio Pizza, West Nyack, NY
3. Hot off the Coals
4. Doug's Tire Service, Ridgley, MD
5. Latino's
6. Links Lawn Care
7. Ocean Glass, Westminster, MA
8. Hennesseys
9. Giants
10. Hobbs Construction, MD
11. Angels
12. Marlins, Strasburg
13. Indians
14. Reds
15. Walker Dairy Farm
16. Blazers - (No Show)




District-14 District State Qualifier - Class-E
1. Outlaws, Linfield (14)
2. Thyme to Serve, Pottstown Sunday (14)
- KGB Telecom, Pottstown Sunday (14)
- Raiders, Pottstown Sunday (14)
- Traveling Barbers, Pottstown Sunday (14)
- Lost Boys, Pottstown Sunday (14)
- Accumetrics, Pottstown Sunday (14)
- Jack Cassidy's Turtles, Pottstown (14)
- Beth's Hope Foundation, Pottstown Sunday (14)
- McNoodles, Pottstown-Vogt (14)
- Torphey, Pottstown-Vogt (14)


June 2 - District-14, Class-D Championship, Norristown
1. Altomare Precast/Wilson Landscaping, Norristown 6-1
2. Maennerchor/Bauman-Pitts/Chaps/Jamison's Beverage, Norristown 2-2
3. Natale & Onufer/Blackforest Landscaping/Trappe Tavern, Norristown 1-2
4. Depaul Brothers/AJ Catagnus Recycling, Norristown 1-2
5. TSC, Linfield 1-2
6. Flashtastics/StoneWorks Tile & Marble/Prism Brewery, Norristown 0-2
MVP - Ryan Parfitt, Altomare Precast


May 19 - District-14, Class-E Championship, Norristown
1-Outlaws, Linfield (14) 3-1
2-Bridgeport Beer Company, Norristown (14) 3-2
3-Office Basics, Radnor Township (6) 2-2
4-Gibbons Legal, Norristown (14) 1-2
5-Iacovino's Tavern, Norristown (14) 0-2
MVP - Alex Young, Outlaws


May 5 - 1st Annual Norristown Early Bird Wooden Bat Tournament, Norristown

A-Flight Championship
(#1) Blarney Stone/Hopson's, West Chester (4-0) 5 -(#2) Spikes, Linfield (2-2) 4

B-Flight Championship
(#4) Chipper's Last Place, Norristown  (1-3) 7 -(#3) Black Iacs, Norristown (1-3) 2

Bracket Results
1. Blarney Stone/Hopson's, West Chester 3-0
2. Spikes, Linfield 2-1
3. Black Iacs, Norristown 1-2
4. Chipper's Last Place, Norristown 0-3


April 28 - Sully's Annual Women's Tournament, Norristown
1-Forrey's Auto Body, Capitol Area-Dauphin 4-1
2-Black Horse Tavern (Tom's), Norristown 5-2
3-Team Crush, Norristown 2-2
4-Dukes, Suburban Women-Delco
5-Jack's Draft House, Scranton 1-2
6-Nippers Terrapins, Norristown 1-2
7-Lady Depauls, Norristown 0-2
8-Casey's, Suburban Women-Delco 0-2
MVP - "Cat", Forrey's


April 14 - Linfield League Tournament, Linfield
1-Railroad St./Auger Manufacturing, Linfield 5-1
2-Spikes, Linfield 5-3
3-Outlaws, Linfield 2-4
4-Spectrum Health Care, Linfield 3-2
5-Spring-Ford AA, Linfield 2-3
6-Cohen Construction, Linfield 0-4


March 31- Millennium/Bats Plus Early Bird Tournament, Upland/Chichester/Upper Darby/Essington

Platinum Flight Championship:
DeMarco's Restaurant & Bar (Millennium Furey) - 13
Prospect Park/Barnaby's of Ridley (Millennium Furey) - 3

Platinum Flight Semi-Finals:
DeMarco's Restaurant & Bar (Millennium Furey) - 9
Dolan's Bar (Millennium Sunday) - 5

Prospect Park/Barnaby's of Ridley (Millennium Furey) - 13
UBBIBC (Millennium Furey) - 4

Platinum Flight Standings
1-DeMarco's Restaurant & Bar (Millennium Furey)
2-Prospect Park/Barnaby's of Ridley (Millennium Furey)
3-Dolan's Bar (Millennium Sunday-A)
3-UBBIBC (Millennium Furey)
Others playing that did not advance:
-Taylor Electric (Downingtown Area Recreation Consortium Fall - DARC)
-Progress Marine/Square Bar (Millennium Sunday-A/Chester County Men's Slowpitch Softball League)
-Key's Tippling House (Millennium Furey)
-Ryan's Pub (Chester County Men's Slowpitch Softball League)
-------------------------------------------

Gold Flight Championship:
Office Basics (Radnor Township Softball League) - 16
Maggie's Irish Pub II (Millennium Sunday) - 9

Gold Flight Semifinals:
Office Basics (Radnor Township Softball League) - 22
Sartomer USA (Millennium Sunday) - 18

Maggie's Irish Pub II (Millennium Sunday) - 18
Jack Cassidy's Irish Pub (Millennium Sunday) - 3

Gold Flight Quarterfinals:
Office Basics (Radnor Township Softball League) - 16
Knights (Lawrence Park Softball League) - 15

Maggie's Irish Pub II (Millennium Sunday) - 17
Bombers (Downingtown) - 12

Gold Flight Standings
1-Office Basics (Radnor Township Softball League)
2-Maggie's Irish Pub II (Millennium Sunday-A)
3-Sartomer USA (Millennium Sunday-B)
3-Jack Cassidy's Irish Pub (Millennium Sunday-A)
5-Knights (Lawrence Park Softball League)
5-Bombers (Downingtown)
Others playing that did not advance:
-Chico's Bail Bonds (Sports Outlet Sunday League - South Jersey)
-Gibbons Legal (Norristown)
-Sartomer USA (Millennium Sunday-B)
-Tailgator's Red (Millennium Sunday-B)
-JFL Softball (Sam Tavoni Slow Pitch League)
-Sligo Red (Millennium Sunday-B)
-Sons of Anarchy Softball (Radnor Township Softball League)
-------------------------------------------

Silver Flight Championship:
A & R Iron Works (Millennium Sunday) - 17
Sam's Bar & Grille (South Jersey) - 5

Silver Flight Semifinals:
A & R Iron Works (Millennium Sunday) - 18
Barnaby's of Ridley/J & P Auto Transport (Millennium Sunday) - 7

Sam's Bar & Grille (South Jersey) - 18
Cawley's Irish Pub (Millennium Sunday) - 8

Silver Flight Standings
1-A&R Iron Works (Millennium Sunday-C)
2-Sam's Bar & Grille (South Jersey)
3-Barnaby's of Ridley/J&P Auto Transport (Millennium Sunday-B)
3-Cawley's Irish Pub (Millennium Sunday-B)
Others playing that did not advance:
-Cocco's Pizzeria & Pub Aston (Millennium Sunday-C)
-QVC (West Goshen Sunday Softball League)
-Ace Controls & Instrumentation Inc. (Delco)
-Sciarrino's Pizza Springfield/Sports Outlet (Millennium Sunday-B)
-------------------------------------------

Bronze Flight Championship
Plumstead Inn (Millennium Sunday Fall) - 13
Cicconi Auto Body (Millennium Sunday) - 6

Bronze Flight Semifinals
Plumstead Inn (Millennium Sunday Fall) - 6 (11 Innings)
Mudsharks (Millennium Sunday) - 5

Cicconi Auto Body (Millennium Sunday) - 18
Barnaby's of Ridley (Millennium Sunday) - 17

Bronze Flight Standings
1-Plumstead Inn (Millennium Sunday Fall)
2-Cicconi Auto Body (Millennium Sunday-D)
3-Mudsharks (Millennium Sunday-D)
3-Barnaby's of Ridley (Millennium Sunday-E)
Others playing that did not advance:
-Untouchables (Millennium Sunday-D)
-Dog House Saloon (Millennium Sunday-E)
-C.R. Shenanigans II (Millennium Sunday-D)
-Heavy Hitters (Millennium Sunday-E)
-------------------------------------------

Rec Flight Championship
Della Polla's Destroyers (Millennium Sunday) - 22
UTC Union (Delco Christian Softball League) - 13

Rec Flight Standings
1-Della Polla's Destroyers (Millennium Sunday-Rec)
2-UTC Union (Delco Christian Softball League)
Others playing that did not advance:
-Jimmy D's/Action Concrete (Millennium Sunday-Rec)
-Tailgator's Orange (Millennium Sunday-Rec)


March 31 Norristown B-Division Early Bird, Norristown
1. Altomare Precast/Wilson Landscaping, Norristown 4-0
2. Maennerchor/Bauman-Pitts Plumbing/Chaps Restaurant/Jamison's Beverage, Norristown 4-2
3. Norristown Rec/Limit Restaurant, Norristown 2-2
4. Flashtastics/StoneWorks Tile & Marble/Prism Brewery, Norristown 2-2
5. Natale & Onufer/Blackforest Landscaping/Trappe Tavern, Norristown 0-2
6. Valley Forge Beef & Ale/Legion of Boom, Norristown 0-2
7. Charlies Pizza and Beer, Norristown 0-2
MVP
- Matt Lucas, Altomare Precast


March 24 Norristown C-Division Early Bird, Norristown
1. Iacovino's Tavern, Norristown 3-0
2. Depaul's/AJ Catagnus, Norristown 3-3
3. Franchise/Sportpump.net, Norristown 2-2
4. Conshy Groupers, Bridgeport 0-4
5. Black Horse Tavern-II/Less for Watches, Norristown 2-2
MVP
- Paul Corliss, Iacovino's Tavern


Early Birds, Snow Balls and Ice Breakers from District-6, Delaware County

May 17 - St. Patty's Day Tournament - Comp Division, Upland
No Results available
- Club Risque
- Taylor Electric
- Office Basics
- Jack Cassidy's
- Pee Wee Posse
- Mi Jente
- Lefty's 2
- Hunts/Delilah's

May 10 - St. Patty's Day Tournament - Rec Division, Upland
1. Jack Cassidy's
2. Weavers
3. Lob City
3. Ridley Precision Tool
5. Sligo Irish Pub
5. Cawley's Irish Pub
4. Sligo Irish Pub

Delco "St. Patty's Day" Tournament - Delaware County
Year Champion Runner-up
MVP (if named)

2009 Upland AC/Young Guns, Upland Nauman Homes, Bethlehem
2010 All-American Termite, Collingswood, NJ                 Upland AC, Millennium Upland
2011 ?
2012 ?



February 25 - Bats Plus Ice Breaker-V, Maple Zone, Chichester
1. Yung Studs
- Mi Jente
- Outcast

February 18 - Polar Bear Snowball Tournament Champions (Comp Flight)
1. Key's Tippling House
- Club Risque
- Save 2nd Base
- Mudsharks
- Stolle on the Rocks
- Pee-wee's Posse
- JFL
- Jack Cassidy's Irish Pub

February 18 - Polar Bear Snowball Tournament Champions (Rec Flight)
1. Della Polla's Destroyers
- Dog House Saloon
- UTC Union
- C.R. Shenanigans II

Delco "Polar Bear" Snowball Classic - Upland
Year Champion Runner-up
MVP (if named)

2005 Tom n Jerry's Young Guns, Millennium Frontier Saloon, Marcus Hook
Tri-MVPs - Frank Smith (11-14, .786), Joe Termine (9-14, .643) & Randy Bachman (9-12, .750), Young Guns
2006 Tom n Jerry's Outlaws, Millennium Pepperidge Farm Softball, Millennium
MVP - None selected (Jack Kelly was awarded the "Nanook of the North" Award)
2007 Wharf Tavern/MVP Sports, Marcus Hook Marty Magees Red Dogs, Millennium
2008 cancelled
2009 Showtime Softball I, Belleville, NJ Barnaby's UBBIBC, Millennium
2010 Moe's Grille, Millennium Damage Incorporated
2011 Left Out, Delco and Dolans Pub, Upland  (Co-Champs due to weather)



February 18 - Bats Plus Women's Ice Breaker, Maple Zone, Chichester
1. Blue Diamonds
2. Marty Magee's
3. Ridley Precision Tool

February 4 - Bats Plus Ice Breaker-IV, Maple Zone, Chichester
1. PrimeTime
2. Save 2nd Base
3. Mi Jente
4. Stolle on the Rocks

January 28 - Bats Plus Ice Breaker-III, Maple Zone, Chichester
1. Progress Marine
2. Maggie's Irish Pub
3. Sweeney's Pub
4. Stolle on the Rocks

January 21 - Bats Plus Ice Breaker-II, Maple Zone, Chichester
1. DeMarco's Restaurant & Bar
2. Pee-wee's Posse
3. Discover Chiropractic
4. Stolle on the Rocks

January 14 - Bats Plus Ice Breaker-I, Maple Zone, Chichester
1. Progress Marine
2. Tailgator's Sports Bar & Grille
3. Guardian Softball
4. Sweeney's Pub

January 7 - Bats Plus Coed Ice Breaker, Maple Zone, Chichester
1. AppNet Solutions
2. Just for Laughs
3. Jitters Sports Bar
4. Kelly Monaghan's Irish Pub


NOTE- History of Ice Breaker Tournaments:

Bats Plus "Men's" Icebreaker Softball Tournament: History of Champions
2007 - Thirsty Bulldog Young Guns (Millennium Sunday)
2008 - Kelly Monaghan's Pub Young Guns (Millennium Sunday)
2009 - Showtime Softball (Northern New Jersey)
2010 Icebreaker I - Showtime Softball (Northern New Jersey)
2010 Icebreaker II - K&N Construction (South Jersey)
2011 Icebreaker I - Hopson's Reloaded (Norristown)
2011 Icebreaker II - Maggie's Irish Pub (Radnor Township Softball League)
2011 Icebreaker III - Medford Sports Club (South Jersey)
2011 Icebreaker IV - Progress Marine (Millennium Sunday)
2012 Icebreaker I - Progress Marine (Millennium Sunday)
2012 Icebreaker II - DeMarco's Restaurant & Bar (Millennium Furey)
2012 Icebreaker III - Progress Marine (Millennium Sunday)
2012 Icebreaker IV - PrimeTime (Philadelphia)
2012 Icebreaker V - Yung Studs

Bats Plus "Coed" Icebreaker Softball Tournament: History of Champions
2008 - LeViere's Fitness (Millennium Furey Fall Coed)
2009 - Appnet Solutions (Chester County Coed)
2010 - Appnet Solutions (Chester County Coed)
2011 - Appnet Solutions (Chester County Coed)
2012 - Appnet Solutions (Chester County Coed)

Bats Plus "Women's" Icebreaker Softball Tournament: History of Champions
2012 - Blue Diamonds (Chester County Women's Slowpitch League)

Delco Icebreaker Indoor Classic - Maple Zone Facility, Boothwyn
Year Champion Runner-up
MVP (if named)

2006-1 The Tribe, Coatesville/Gap Wagner Farms/Brown's Equipment, Philadelphia/Easton
2006-2 Thirsty Bulldog Young Guns, Millennium Pepperidge Farm Softball, Millennium League
2006* Thirsty Bulldog Young Guns, Millennium The Tribe, Coatesville/Gap *(2 champs played best of 3)
MVP-Kevin Brown, Thirsty Bulldog
2007-1 Kelly Monaghan's I, Millennium Debros, Delaware
2007-2 Kelly Monaghan's I, Millennium Tom n Jerry's Outlaws, Millennium
2007* Kelly Monaghan's I, Millennium Kelly Monaghan's II, Millennium  *(2 champs played best of 3)
2008-1 Tom n Jerry's Raiders, Mill- Upland J&P Auto Transport/Eagles Den, Millennium Upland
2008-2 Wharf Tavern, Millennium The Tribe, Norristown
2009 Showtime Softball I, Belleville, NJ K&N Construction, Elizabeth, NJ
2010-1 Showtime Softball, Belleville, NJ Moe's Grille, Millennium
2010-2 K&N Construction, Elizabeth, NJ AMX, Sewel, NJ
2011-1 Hopson's Reloaded, Norristown Sweeney's Pub, Millennium Upland
2011-2 Maggie O'Neill Irish Pub, Mill-Upland Progress Marine, Millennium
2011-3 Medford Sports Club, South Jersey Rover Plus Nine/Guardian, Delaware
2011-4 Progress Marine, Millennium Hopson's Reloaded, Norristown


Back to the Norristown Area Softball 2012 Home Page

©1998 Steve Dimitry, all rights reserved.

Email: sdimitry@verizon.net