2020 Local Area Softball League Standings

Last Edited  -  11/18/2021



NOTE - Many League were started late, cancelled or abbreviated due to Covid-19


Linfield League

No league in 2020 due to lack of teams


Linfield Sunday League

No league in 2020 due to Covid-19


Plymouth Township Hi-Arc League

No league in 2020 due to Covid-19


West Norriton Sunday Coed League

No league in 2020 due to Covid-19


Northeast Montco League Standings (Lansdale)

No league in 2020 due to Covid-19


Upper Merion Coed League

Atlantic Division
Peppers 5-1
Angelo’s Pizza 5-1
Screwballs Gas. Gorillas 5-1
Big Blue 2-4
HoundDog Contracting 2-4
Skunk Rats 1-5
Walk off Homies 1-5 (5th seed on Pacific Playoffs)

Pacific Division
Moyer Indoor Outdoor 7-0
Screwballs Slammers 5-2
Euro Motor Cars Mercedes-Benz 4-3
Screwballs 3-4
GeoBlue 0-7
ENV 1-4 (Dropped Out)
Fiserv Sluggers 0-0 (Dropped Out)

Playoffs
Atlantic
#3 Screwballs Gas House Gorillas beat #6 Skunk Rats
#4 Big Blue beat #5 Hound Dog Contracting
#3 Screwballs Gas House Gorillas beat #2 Angelo's Pizza
#5 Big Blue beat #1 Peppers
Atlantic Championship
#5 Big Blue beat #3 Screwballs Gas House Gorilla

Pacific
#3 Euro Motor Cars Mercedes-Benz beat #6 GeoBlue
#4 Screwballs beat #5 Walk off Homies
#3 Euro Motor Cars Mercedes-Benz beat #2 Screwballs Slammers
#1 Moyer Indoor Outdoor beat #4 Screwballs
Pacific Championship
#1 Moyer Indoor Outdoor beat #3 Euro Motor Cars Mercedes-Benz
 


URSL-United Recovery Softball League Standings

Double D's 20-2
Wolfpack 18-6
Delco 14-6
Self Help 15-7
Silver Linings 12-10
Warriors 11-11
South Philly 11-11
Bandits 9-13
Heavy Hitters 9-13
West Chester 9-13
Independence Lodge 9-13
Daley Reprieve 7-15
Norristown 0-22
 

PLAYOFFS
#6 Warriors defeated #7 South Philly (Coin Toss)
#9 Bandits defeated #8 Heavy Hitters
-------------------------------
#1 Double D's defeated #9 Bandits (2-1)
#2 Wolfpack defeated  #7 South Philly (2-0)
#3 Delco defeated #6 Warriors (2-0)
#4 Self Help defeated #5 Silver Linings (2-1)
---------------------------------
#4 Self Help defeated #1 Double D's
#3 Delco defeated #2 Wolfpack
---------------------------------
Championship
#3 Delco defeated #4 Self Help


Upper Moreland Township (Masons Mill)

No league in 2020 due to Covid-19


Upper Moreland Township Coed Standings

No league in 2020 due to Covid-19


Springfield Township Beer League

No league in 2020


Suburban Fundamental Church Modified League (Ambler/Flourtown/Fort Washington)

No league in 2020 due to Covid-19


Keystone Coed League (Souderton/Hatfield/Perkasie)

No information on league in 2020


Lower Merion's Women's Softball League - Ardmore

No league in 2020


West Norriton Fall Coed League

No league in 2020


Merck Coed League (West Point)

No league in 2020 due to Covid-19


Del Val Synagogue (Upper Dublin Township)

No league in 2020 due to Covid-19


Main Line Synagogue (Lower Merion)

Beth Hillel 3-0
Lower Merion 2-0
Har Zion 2-0
Beth David 1-0
Adath Israel 0-2
Main Line/Temple Sholom 0-3
Rodeph Shalom 0-3

League Shut down website


Whitpain Township Coed

No league in 2020


Chester County Coed - West Chester

No league in 2020 due to Covid-19


Suburban Women - Delaware County

No league in 2020 due to Covid-19


Phoenixville Rec League

No league in 2020 due to Covid-19


Millennium Sunday League (Delco)

Millennium Bats Plus Division - (A/B Playoff Division Seed)
1. Stephen's on State 13-3 (A-Division #1)
2. Upland A.C. 12-4 (A-Division #4)
3. Brick & Brew Bandits 6-10 (B-Division #1)
4. J.T. Brewski's Pub 4-12 (B-Division #4)
5. DiGravio Plumbing/Barnaby's Aston 4-12 (B-Division #5)
6. Ball Hogz 4-12 (B-Division #6)

Millennium Dudley Softball Division - (A/B Playoff Division Seed)
1. Marty Magee's Knights 13-3 (A-Division #2)
2. Printz Beverage/Dueces Wild 12-4 (A-Division #3)
3. Hunt's Raiders 11-5 (A-Division #5)
4. AmSett 8-8 (A-Division #6)
5. Beacon Roofing Supply 5-11 (B-Division #2)
6. Behmke Construction 4-12 (B-Division #3)

Millennium American Division - (C-Division Seeds 1 through 7)
1. Phireballs 14-2
2. J.T Brewski's Deer 11-5
3. MRC 10-6
4. Opdenaker Trash Removal 9-7
5. Sawloon 9-7
6. Manoa Post 7-9
7. Rothman Institute 2-14

Millennium National Division - (D-Division Seeds 1 through 7)
1. Cuddy's Kirklyn 10-6
2. Casey's Ridley Park 8-8
3. NCR 7-9
4. J.D. McGillicuddy's Brookline 7-9
5. Marty Magee's Hops 7-9
6. Flo Mechanical 6-10
7. Burgundy Lounge Bullets 5-11

Millennium Rec Division - (Rec-Division Seeds 1 through 8)
1. Marty Magee's Thunder 13-3
2. Secane Auto & Truck Works 13-3
3. Busty's Tavern 9-7
4. Outcasts 9-7
5. J.D. McGillicuddy's Tinicum 8-8
6. J.D. McGillicuddy's Tinicum Islanders 8-8
7. Tumble Inn Wolfpack 7-9
8. Misfits 5-11
9. Marty Magee's Stars and Stripes 0-16

PLAYOFFS

A-Division
(#3) Printz Beverage/Dueces Wild defeated (#6) AmSett (2-0)
(#4) Upland A.C. defeated (#5) Hunt's Raiders (2-0)
-------------------------------------------------------
(#4) Upland A.C. defeated (#1) Stephen's On State (2-0)
(#3) Printz Beverage/Dueces Wild defeated (#2) Marty Magee's Knights (2-0)

A-Division Championship
(#4) Upland A.C. defeated (#3) Printz Beverage/Dueces Wild (2-0)
========================================================

B-Division
(#3) Behmke Construction defeated (#6) Ball Hogz (2-0)
(#4) J.T. Brewski's Pub/Bats Plus defeated (#5) DiGravio Plumbing/Barnaby's Aston (2-0)
-------------------------------------------------------
(#1) Brick & Brew Bandits defeated (#4) J.T. Brewski's Pub/Bats Plus (2-0)
(#2) Beacon Roofing Supply defeated (#3) Behmke Construction (2-0)

B-Division Championship
(#2) Beacon Roofing Supply defeated (#1) Brick & Brew Bandits  (2-0)
========================================================

C-Division
(#2) J.T Brewski's Deer defeated (#7) Rothman Institute (2-0)
(#3) MRC defeated (#6) Manoa Post (2-0)
(#4) Opdenaker Trash Removal defeated (#5) Sawloon (2-1)
-------------------------------------------------------
(#1) Phireballs defeated (#4) Opdenaker Trash Removal (2-0)
(#2) J.T Brewski's Deer defeated (#3) MRC (2-0)

C-Division Championship
(#2) J.T Brewski's Deer  defeated (#1) Phireballs (2-1)
========================================================

D-Division
(#2) Casey's Ridley Park defeated (#7) Burgundy Lounge Bullets (2-1)
(#6) Flo Mechanical defeated (#3) NCR (2-1)
(#5) Marty Magee's Hops defeated (#4) J.D. McGillicuddy's Brookline (2-1)
-------------------------------------------------------
(#1) Cuddy's Kirklyn defeated (#5) Marty Magee's Hops (2-0)
(#6) Flo Mechanical defeated (#2) Casey's Ridley Park (2-0)

D-Division Championship
(#6) Flo Mechanical defeated (#1) Cuddy's Kirklyn (2-1)
========================================================

Rec Division
(#1) Marty Magee's Thunder defeated (#8) Misfits (2-0)
(#2) Secane Auto & Truck Works defeated (#7) Tumble Inn Wolfpack (2-0)
(#6) J.D. McGillicuddy's Tinicum Islanders defeated (#3) Busty's Tavern (2-1)
(#5) J.D. McGillicuddy's Tinicum defeated (#4) Outcasts (2-1)
-------------------------------------------------------
(#1) Marty Magee's Thunder defeated (#6) J.D. McGillicuddy's Tinicum Islanders (2-0)
(#5) J.D. McGillicuddy's Tinicum defeated (#2) Secane Auto & Truck Works (2-1)

Rec-Division Championship
(#1) Marty Magee's Thunder defeated  (#5) J.D. McGillicuddy's Tinicum (2-1)


Marcus Hook League

1. MRC 19-2
2. ZHS 19-3
3. Stellar Floor/UBBIBC 17-5
4. Pando/Barnaby's 15-6
5. B-Strong 14-8
6. Sherockee Farms 13-9
-----------------------
7. Heavy Hitters 11-11
8. Diamond Tool 9-13
9. People and Sons 5-15
10. WMCA 4-16
11. DC Tile 2-20
12. TNT 2-20

PLAYOFFS

Comp Playoffs
#4 Pando/Barnaby's defeated #5 B-Strong
#3 Stellar Floor/UBBIBC defeated #6 Sherockee Farms
-----------------------
#1 MRC defeated #4 Pando/Barnaby's
#2 ZHS defeated #3 Stellar Floor/UBBIBC (2-0)

Comp Championship
#1 MRC defeated #2 ZHS (2-1)

=======================

Rec Playoffs
#4 People and Sons defeated #5 TNT
#3 WMCA defeated #6 DC Tile
-----------------------
#1 Heavy Hitters defeated #4 People and Sons
#3 WMCA defeated #2 Diamond Tool
-----------------------
Rec Championship
#1 Heavy Hitters defeated #3 WMCA (2-0)


Marcus Hook Sunday

1. MRC 16-0
2. Heavy Hitters 14-2
3 Galle Electric 10-6
4. PJ Whelahans 9-7
------------------
5. Johnny B's 8-8
6. Hanrahans 8-8
7. Connolly's 4-12
8. Caseys 3-13
9. Qs 0-16

PLAYOFFS

Comp Division
#1 MRC defeated #4 PJ Whelahans
#2 Heavy Hitters defeated #3 Galle Electric (2-0)

Comp Championship
#1 MRC defeated #2 Heavy Hitters (2-1)

=======================

Rec Division
#4 Caseys defeated #5 Q's
#1 Johnny B's defeated #4 Caseys (2-1)
#2 Hanrahan's defeated #3 Connolly's (2-1)

Rec Championship
#2 Hanrahan's defeated #1 Johnny B's (2-0)


Marcus Hook Coed

No league in 2020


Quakertown Slow Pitch

Thrifty Car Sales 9-1
The Horse Tavern 8-2
Beer City 6-4
The Degenerates 4-6
Flying Ducks 3-7
Pop Flyers/Free Will 0-10

Championship
Thrifty Car Sales defeated The Horse Tavern


William Hamilton League - Northeast Philly

No league in 2020 due to Covid-19


Vogt Recreation - Northeast Philly

No league in 2020 due to Covid-19


Capitolo Recreation - South Philly

No league in 2020 due to Covid-19


Palmer Township

Titan Trucking/Bellew Lawn Care 8-0
Evans WW/Avona/Three Mugs 9-1
Harambes Heroes 5-3
ABE 4-6
Unwanted/A&G Painting
Fightin Shitbirds 0-10

Championship
Titan Trucking/Bellew Lawn Care defeated Harambes Heroes


Lehigh Valley Businessmen's - Bethlehem

Epidemic 12-2
Black Sheep 13-3
Busch Pounders 13-3
ACH Pirates 11-5
Wooden Match/Arroga 10-6
KCC Miller Liteweights 8-5
Swines 8-6
Rage 9-8
Bact Supply 6-6
Frantz Unlimited 5-9
I'd hit That 4-8
Samuel Owens 5-11
Keystone Consulting 4-11
Plus Ones 4-11
Night Moves 2-10
Sick Ink 1-11

Champions
Black Sheep


Reading League

Division-1
Savage 14-2
Audi/BDS 13-4
501 Bar/Grill 11-5
Crushers 9-7

Championship
501 Bar/Grill defeated Savage


Main Line Softball Association (Radnor)

No League due to Covid


Delco EMS

No League


Great Valley Corporate Coed

No League


Southern Chester County Church

No League


Delco Christian

No League


FESL-Fundamental Evangelical

No League


Lawrence Park

No Information


Intercourse League

New Holland Legion defeated Blazers


Gap League

No Information


Lewisburg League

Elite Division
LTS 10-2
DR Mahaffey 9-3
Sons of Italy 9-5
MR Doors 9-5
Millers Concrete 8-6
Unhinged/Danville Moose 6-8
JJ Transport 2-12
Hellers Gas 1-13

Championship
LTS defeated Sons of Italy


Sunbury League

League Folded


Kish League (Lewistown)

No information


Tuscarora Softball Association (Mifflintown)

No information


Tri-County League (Mechanicsburg)

InfoQuest
TNT
Aroogas
Cor Construction
Slime Time
Hunter


Cumberland County-Hampden Rec (Mechanicsburg)

No information


Lower Bucks Sunday

No information


Bux-Mont Christian

No information


Northside League - Drifton

No league in 2020


Bavarian League - Tamaqua

SG Auto/BSB 26-2
Keg Stand 22-6
Lakeside 15-13
East End 11-17
Parambo's Funera Home 11-17
Legion Laser Sharks 10-18
West Penn 10-18
Compass Rose 7-21

Championship
SG Auto/BSB defeated West Penn


Moosic-Old Forge League

Motorworld 13-2
Salerno's/Joyce 11-4
Revello's 8-7
FYI Graphics 6-9
Billy G's 5-10
Cafe Rinaldi 2-13

Championship
Motorworld defeated Revello's (3-1)


South Hills Sunday

Division-1
Monstars 8-0
Godek Electric 8-0
Outlaws 8-0
Vinnies 6-2
Coach's 4-4


Bethel Park

Vinnies Hitmen 5-1
PSB 6-2
CPS/BSB 4-2
Park Valley 3-3
Frankie I's/Monstars 2-2
Brew Jays 0-4
Here Come the Runs 0-6


Steel Valley - McKeesport

Division-1 East
Alphalete Performance 17-12
Gianilli's II 17-10
Pittsburgh Ink 17-8

Division-1 West
Elrama Tavern 17-13
Monstars 17-13
Hard Noxx 17-5

Playoffs
Division 1 East Championship
Alphalete Performance defeated Gianilli's II (2-0)

Division 1 West Championship
Monstars defeated Elrama Tavern (2-1)

Division1 Championship
Alphalete Performance defeated Monstars (2-1)
 


New Castle

Divisions 1
Lunova 15-7
Tobacco 4 Less 13-11
Hop Asylum 13-11
Vesco's 8-14
Steel City 7-13

Championship
Lunova defeated Tobacco 4 Less
 


Kingston Rec

Monday
75 Degrees West 10-4
Blue Square 9-4
Elite 8-5
Philadelphia Subs 8-5
Tush's Finger Blasters 4-9
Laser Sharks 1-12

Thursday
Vino's/Comitz Law 12-1
Kenzie's Joy 10-3
10X Fitness 9-5
Stealth/Pro Rehab 9-5
Wasted Talent 8-4
Lost Boys 5-2
BOS 5-6
Milwaukee's Best 5-8
Pizza Bella 4-9
279 Bar & Grill 3-10
Handels Ice Cream 3-10


York League (Team List)

Division-1
Alley Oops/Howard Hanna 20-4
Savory's/APC 14-6
PA Bail/Kinsley Razorbacks 11-11
Buckmyer's Construction 9-13
Integrity Wealth System 2-22

Championship
Alley Oops/Howard Hanna vs Savorys/APC
 

Other teams in the league in other divisions

A-1 MOVING
BREIGHNER
BRICKERS FRENCH FRIES
BUDMEN
Buontompo's
DALLASTOWN ROOFING
DAY & ROSS
GOONIES
IMPACT RAZORBACKS
MAPLE DONUTS
MINI LIFT
OLYMPUS
ONE WAY MECHANICAL
PARAGON ENGINEERING SERVICES
SHARKS
SHARTER SAUCE
SHILOH LEGION POST 791
ST ONGE SALUGGERS
SUSQUEHANNA APPAREL
SWAMP TURTLES
T & N THROW BAC'S
T&N EXCAVATING
THE OTHERS
THE OUTSIDERS
THE ROGUE RAZORBACKS
VICTORY AA
VIKINGS AA
Well Swung
YORK CITY FIREFIGHTERS
YORK FISH & OYSTER


Back to the Norristown Area Softball 2020 Home Page

©1998 Steve Dimitry, all rights reserved.

Email: sdimitry@verizon.net