2020 Local Area and State Tournaments

 
USA of PA Adult State Championship Tournaments

ASA/USA State Tournament Dates

Men's Slow Pitch

June 26-27 - Class-E States -Drifton (Rained Out, Replayed August 8-9)
1. RamCats, Gap (2) 7-1
2. Coras Creekside Tavern, Lewistown (4) 5-2
3. Mattys Softball, Lewisburg (4) 3-2
4. A and L Wood, Middleburg (4) 6-2
5. 570 Sports, Lewistown (4) 4-2
5. Untamed, Wilkes Barre (1) 2-2
7. Culp Trucking, Lewisburg (4) 4-2
7. Seadogs, Gap (2) 2-2
9. Stealth/Pro Rehab, Kingston (1) 3-2
9. Freeland Legion, Bavarian-Tamaqua (12) 1-2
9. Rebels, Gap (2) 1-2
9. Just Kiddin/Unos/DB Jones, Linfield (14) 1-3
13. Bats In Da Hood, Wilkes-Barre (1) 2-2
13. Cobras, Gap (2) 1-3
13. Raptors, Gap (2) 1-3
13. Rusty Rail, Lewisburg (4) 0-3
17. Lost Boys, Wilkes-Barre (1) 1-2
17. Savoy Furniture, Lewisburg (4) 1-2
17. Marvels, Wilkes-Barre (1) 0-3
17. Adamstown R&G, Ephrata (2) 0-3

--------------------------------------------

July 11-12 - Class-D2 States - Drifton
1. Hammer Creek Mennonite Church, Ephrata Church (2) 5-0 *
2. Wood's Construction/Nailers, Gap (2) 4-1
3. Villains, Bensalem (15) 5-1 - (7th Class-E Eastern National, 3-2 Record)
4. MKS/Creekside Tavern, Norristown (14) 3-2 - (7th Class-E Eastern National, 2-2 Record)
5. Heavy Hitters, Marcus Hook (6) 5-2
5. Tush's Finger Blasters, Kingston (1) 4-2
7. Depaul Brothers, Norristown (14) 4-2
7. Mac Tools, State College (8) 3-2
9. Kenzie's Joy, Kingston (1) 3-2
9. Lance's Auto Young Guns, Lewistown (4) 2-3
9. SlurriCanes, Kennett Square (6) 1-2 - (13th Class-E Eastern National, 2-2 Record)
9. Johnny B's, Marcus Hook (6) 1-2 - (17th Class-E Eastern National, 0-3 Record)
13. McAllister/Koser, Mifflintown (4) 2-2
13. Barn Boys, Gap (2) 2-2
13. Hitmen, Kennett Square (6) 2-2
13. Speedy's, Lewisburg (4) 1-3
17. Galle Electric, Marcus Hook (6) 1-2
17. Go Green, Phoenixville (6) 1-2
17. Challengers, Gap (2) 1-3
17. TNT, New Cumberland (11) 1-3
17. Culp Trucking, Lewisburg (4) 1-3
17. Breaking Bread, Lewisburg (4) 0-3
17. Stephens on State, Millennium-Delco (6) 0-3
17. Keg Stand, Bavarian-Tamaqua (12) 0-3
* Tournament rained out while Villains were playing Wood's Nailers in Semi-Final game. Hammer Creek
undefeated and declared the Champion. And even though Villains were beating the Nailers when play
was halted, the Nailers advanced furthest in the winner's bracket, so they were awarded second and the
Villains awarded third place. ASA/USA rules dictated the final standings.  

--------------------------------------------

July 25-26 - Class-D1 States - Drifton
1. MRC, Marcus Hook (6) 5-0
2. Sons of Italy, Lewisburg (4) 4-2
3. Barnaby's/Pando Mortgage, Marcus Hook (6) 5-2
4. Danville Moose/Unhinged, Lewisburg (4) 3-2
5. Audi/BDS, Reading (3) 3-3
5. Dirty Ducks, Wilkes-Barre (1) 2-2
7. Green Rhino, Wilkes-Barre (1) 2-2
7. Savage, Reading (3) 2-3
9. Evans WW/Avona, Palmer Township (3) 1-2
9. Fusion, Intercourse (2) 1-2
9. Tribe, Gap (2) 1-3
9. Black Sheep, Bethlehem (3) 1-3
13. Turtles, Linfield (14) 1-2
13. Elite, Kingston (1) 1-2
13. Hellers Gas, Lewisburg (4) 1-2
13. Showcase Sports, Altoona (8) 1-2

--------------------------------------------

August 1-2 - Class-C/Open States - Drifton
- Cancelled
- New Holland Legion, Lancaster - (5th Class-D Eastern National, 0-3 Record)

--------------------------------------------

July 25-26 - Class-D Western States - New Castle
- Cancelled
- 7 Wiring, Harrison City - (17th Class-D Northern National, 0-3 Record)

--------------------------------------------

July 25-26 - Class-E Western States - New Castle
1. HMD, New Castle (9) 4-1 - (13th Class-E Eastern National, 2-2 Record)
2. Tobacco 4 Less, Beaver County (9) 5-2 - (9th Class-E Eastern National, 4-2 Record)
3. Frankie I's Monstars, Taylorstown-Washington (7) 2-2
4. Mario's Dockside, Beaver County (9) 2-2
5. Toxic, New Castle (9) 2-2
5. Locally Hated, New Castle (9) 2-2 - (17th Class-E Eastern National, 0-3 Record)
7. Hugger-Mugger, New Castle (9) 0-3
7. Longshot Softball, Clearfield (8) 0-3

Class-E Western States All Tournament Team:
MVP - Josh Loaf, HMD
Matt DeSalvo, HMD
Charles Headland, HMD
Greg Deporizo, HMD
Justin Baney, Tobacco 4 Less
Steve Kelch, Tobacco 4 Less
Anthony Lake, Tobacco 4 Less
Bryant Coach, Tobacco 4 Less
Cody Scruggs, Monstars
Mike Eldger, Monstars

-------------------------------------------

September 5-7 - Pennsylvania Sports Federation (PSF) Labor Day Tournament- York
1. Not Held

-------------------------------------------

ASA/USA Men's District Qualifier Results

No District Qualifiers required in 2020 due to Covid-19 Pandemic

============================
============================

Men's Masters & Seniors Slow Pitch

August 15-16 - 35 & Over States - Oak Hall-State College (2 State Champs, A & B)
NOTE (Pool Play Record), Elimination Record - Overall Record

Flight-A - Single Elimination
1. Blue Square Builders, Forty Fort (1) (1-1), 3-0 - 4-1
2. New Blood, Williamsport (4) (1-1), 2-1 - 3-2
3. Lion Blue, State College (8) (2-0), 0-1 - 2-1
3. LS Fiore-Bombers, State College (8) (2-0), 0-2 - 2-1
5. STUD Softball, Reading (3) (1-1), 0-1 - 1-2
5. New Holland Legion, Lancaster (2) (2-0), 0-1 - 2-1
Flight-B - Single Elimination
1. Fishers Softball, Kinzers-Lancaster (2) (1-1), 2-0 - 3-1
2. All Grit/Exterior Doors & Windows, Lewistown (4) (1-1), 1-1 - 2-2
3. Mission: Possible/Superstar Apparell, Emmaus (3) (0-2), 1-1 - 1-3
3. East Coast Health & Fitness, State College (8) (0-2), 0-1 - 0-3
5. Catholic War Vets, Columbia (2) (0-2), 0-1 - 0-3

POOL PLAY RESULTS
Pool-A

1. New Holland Legion, Lancaster (2) 2-0
2. Blue Square Builders, Forty Fort (1) 1-1
3. All Grit/Exterior Doors & Windows, Lewistown (4) 1-1
4. East Coast Health & Fitness, State College (8) 0-2
Pool-B
1. LS Fiore-Bombers, State College (8) 2-0
2. New Blood, Williamsport (4) 1-1
3. Fishers Softball, Kinzers-Lancaster (2) 1-1
4. Mission: Possible/Superstar Apparell, Emmaus (3) 0-2
Pool-C
1. Lion Blue, State College (8) 2-0
2. STUD Softball, Reading (3) 1-1
3. Catholic War Vets, Columbia (2) 0-2

--------------------------------------------

Sept 19  - 40 & Over States - Drifton
1. Extreme Mutants/BDS, Reading (3) 5-1
2. Tribe/Clown Bombers, Kennett Square (6) 3-2
3. Lion Blue, State College (8) 3-2
4. Screwy Moose Saloon, Larksville-Birchwood (1) 2-2
5. Pizza Bella, Forty Fort-Birchwood (1) 2-2
5. Koulik Mechanical, Plains-Birchwood (1) 2-3
7. Station House Lazer Sharks, Bavarian-Tamaqua (12) 1-2
7. Doc's Shockers, Pittston-Birchwood (1) 0-3
9. Turk's Athletics, Plymouth-Birchwood (1) 1-3

--------------------------------------------

August 8-9 - 45 & Over States - Oak Hall-State College
NOTE (Pool Play Record), Elimination Record - Overall Record

1. Turks Athletics, Shavertown (1) (1-1), 4-1 - 5-2
2. Epilzer, State College (8) (2-0), 4-2 - 6-2
3. Nardo's Cafe, Altoona (8) (2-0), 2-2 - 4-2
4. Koulik Mechanical, Wilkes-Barre (1) (1-1), 2-2 - 3-3
5. Beer Belly's Beverage, State College (8) (0-2), 0-2 - 0-4
5. Joey's Joint, Kingston (1) (0-2), 0-2 - 0-4

POOL PLAY RESULTS
Pool-A

1. Epilzer, State College (8) 2-0
2. Koulik Mechanical, Wilkes-Barre (1) 1-1
3. Joey's Joint, Kingston (1) 0-2
Pool-B
1. Nardo's Cafe, Altoona (8) 2-0
2. Turks Athletics, Shavertown (1) 1-1
3. Beer Belly's Beverage, State College (8) 0-2

--------------------------------------------

August 1-2 - 50/55/60/65 & Over Senior States - Linfield
50 & Over AA States
1. Depaul Brothers, Norristown (14) 2-1
2. Pints and Pies, Easton (3) 1-2
MVP - Paul Minecci, Depauls

65 AAA/70 AA & Over States
1. Roadhouse Blues, Stroudsburg (12) 2-1 - (65 & Over Class-AAA State Champ)
2. Spring-Ford AA, Pottstown (14) 1-2 - (70 & Over Class-AA State Champ)

============================
============================

Women's Slow Pitch

July 25-26 - Class-C States - Oak Hall-State College
- Cancelled

--------------------------------------------

July 25-26 - Class-D States - Oak Hall-State College
- Cancelled

--------------------------------------------

July 25-26 - Class-E States - Oak Hall-State College
- Cancelled

============================
============================

Coed Slow Pitch

TBD - Class-Open States - Wilkes-Barre
- Cancelled

--------------------------------------------

July 4-5 - Class-C States - Beaver County
- Cancelled

--------------------------------------------

July 4-5 - Class-D States - Beaver County
- Cancelled

--------------------------------------------

July 18-19 - Class-E States - Kennett Square
- Cancelled

============================
============================

Men's Fast Pitch

Major Fast Pitch Nationals - Bear Bottom Lodge, Denver - (3rd, 3-2)

50 & Over Fast Pitch Nationals - All Season Patriots, Hummelstown - (2nd, 5-2)

--------------------------------------------

Jul 18-19 - Class-C States - Willow Street
1. Sauder Trucking, NorthEnd-Stevens (2) 5-0
2. MPC, Jersey Shore (4) 3-2
3. Eagle AA, BuxMont Church-Pennsburg (15) 4-2
4. Kellys, SouthEnd Church-Willow Street (2) 3-2
5. Elanco, SouthEnd Church-Willow Street (2) 3-2
6. Elines Tax Service, NorthEnd-Stevens (2) 1-2
7. Shorty's Bar, Berks/Schuylkill-Lyons (3) 1-2
8. Bowers Lab, Williamsport (4) 0-2
9. 22 Contracting, Burgettstown (7) 0-2
10. High Machine, NorthEnd-Stevens (2) 0-2
11. Hillybilly Woodworking, Jersey Shore (4) 0-2
============================
============================

Women's Fast Pitch

Jun 11-12 - Class-Open States - Lyons
Lyons Spirit, Lyons - only team entered
Participated in 23U Pool Play (1-1-1 record)

--------------------------------------------

Jun 11-12 - Class-23U States - Lyons
Single Elimination (Record including Pool Play)
1. Central PA Krunch, Dauphin (11) - 3-0 (5-0)
2. PA Strikers, Morgantown (3) - 2-1 (3-3)
3. Pittsburgh Pride, Pittsburg (10) -1-1 (3-2)
3. Nook 23U Gold, Manheim (2) -  0-1 (3-1)
5. LV Heat 23U, Lehigh Valley (3)  - 0-1 (2-2)
5. Flash, Hazleton (12)  - 0-1 (0-4)
5. Lady Steel, Coatesville (6) - 0-1 (0-4)

 

============================
============================

Men's 10-Man Modified Pitch

TBD - Class-A Eastern States - TBD
- Not Scheduled

--------------------------------------------

August 15-16 - Class-A Western States - West Middlesex-Mercer County
- Cancelled

--------------------------------------------

June 13-14 - Class-B Eastern States - Stauffer Park-Manheim Township
- Cancelled

--------------------------------------------

August 15-16  - Class-B Western States - West Middlesex-Mercer County
1. Parker Pools, Harborcreek-Erie (9) 5-1
2. Bison Bulls, Venango County-Franklin (9) 3-2
3. Gray Ducks, Harborcreek-Erie (9) 2-3
4. ACS/Last Call Tavern, Venango County-Franklin (9) 2-2
5. Xtra Innings II, Culmerville (9) 1-2
5. Hanna Screen Printing, Venango County-Franklin (9) 0-3

--------------------------------------------

July 18-19 - Class-C Eastern States - Stauffer Park-Manheim Township
- Cancelled

--------------------------------------------

August 1-2 - Class-C Western States - West Middlesex-Mercer County
1. Team Scotti, Culmerville (9) 4-0
2. County Line Tavern, Chicora-Butler (9) 3-2
3. Green Team, Chicora-Butler (9) 3-2
4. W.Ricks Taproom, Chicora-Butler (9) 2-2
5. Whitehead Eagle, Shenango Valley-Sharon (9) 2-2
5. Ma Parkers, Harborcreek-Erie (17) 2-2
7. The Bar, Culmerville (9) 0-3
7. Hilltop Beer, Harborcreek-Erie (17) 0-3

--------------------------------------------

August 15-16 - Class-B/C Church States - Stauffer Park-Manheim Township
- Cancelled

--------------------------------------------

August 22-23 - Class-B 35 & Over States - West Middlesex-Mercer County
- Cancelled

============================
============================

September 5-7 - Class-B Open National Invitational - Drifton
1. TBD

--------------------------------------------

September 11-12 - Class-C Open National Invitational - Drifton
1. TBD

============================
============================

USA of PA/One Nation Dual Tournament
Upper Division

1. MVP Inc., Norristown 4-0
2. Phoenix Tube, Middlesex, NJ 4-2
3. TJ's Plumbing, Rochester, NY 1-2
4. ZHS, Marcus Hook 3-2
5. Big Hitter Sports, Palmyra 2-2
5. Mass Mutual, White Haven 0-3
7. Sons if Italy, Lewisburg 0-3

Lower Division
1. Barn Boys, Gap 4-0
2. Raiders, Gap 3-2
3. TNT, Mechanicsburg 3-3
4. Hitmen, Kennett Square 2-2
5. Wood's Nailers, Gap 1-2
5. Bats in da Hood, Wilkes-Barre 1-2
7. Can of Corn, Hazleton 0-3

===================================================
===================================================
===================================================

Invitational Softball Tournaments

March - Norristown Early - Norristown
- Cancelled

March - Millenium Early Bird - Delaware County
- Cancelled

May- Sully's Women's Early Bird Classic - Norristown
- Cancelled

May - Spring Ding - Yatesboro
- Cancelled

May - Coke Tournament - Lewisburg
- Cancelled

July 4-5 - Miller Lite (formerly the Yuengling) - Oak Hall-State College
A Bracket (bracket record) - (overall record)
1. Fisher's Softball, Lancaster (2-0) - (5-0)
2. SIS/Limits, Utica, NY (2-0) - (6-2
3. D.R. Mahaffey, Lewisburg (2-0) - (4-2
4. Sons of Italy, Lewisburg (2-0) - (3-2
5. God's Warriors, Harrisburg (2-0) - (2-2
5. Elite, Wilkes-Barre (2-0) - (2-2
MVP - Tyson Petersheim, Fisher's Softball
B Bracket
1. Danville Moose, Gap (1-1) - (5-1)
2. Young Guns/Lance's, Lewisburg (1-1) - (4-3)
3. Tune Squad, Syracuse, NY (1-1) - (3-3)
4. Rodina, Pittsburgh (1-1) - (2-3)
5. TNT, Mechanicsburg (1-1) - (1-3)
5. Breaking Bread, Lewisburg (1-1) - (1-3)
C Bracket
1. Showcase Sports, Altoona (1-1) - (5-1)
2. Mo Hustle, Reading (1-1) - (4-3)
3. Bombers, Houtzdale (1-1) - (3-3)
4. Sprout It Out, State College (1-1) - (1-3)
5. East Coast H & F, State College (1-1) - (1-3)
5. Mustangs, Altoona (1-1) - (1-3)
D Bracket
1. Comachos, Utica, NY (0-2) - (4-2)
2. Warriors, Reading (0-2) - (3-4)
3. Mac Tools, State College (0-2) - (2-4)
4. Central PA Enforcers, State College (0-2) - (1-4)
5. SLI, Mechanicsburg (0-2) - (0-4)
5. The Bums, State College (0-2) - (0-4)
 

August 1-2 - Razorback - York
- See Below in One Nation Tournaments

August - Big Ding - Yatesboro
- Cancelled

August 15-17 - Champs 'n Charity Men - Marcus Hook
1. ZHS, Marcus Hook 7-1
2. Pando's/Barnaby's, Marcus Hook 4-2
3. MRC, Marcus Hook 2-2
4. Steller Floor/UBBIBC, Marcus Hook 3-2
5. Sherokee Farms, Marcus Hook 3-2
5. B-Strong, Marcus Hook 3-2
7. Connelly's, Marcus Hook Sunday 2-2
7. Unique Images, Wilmington, DE 2-3
9. Heavy Hitters, Marcus Hook Sunday 2-2
9. Printz Beverage/Dueces Wild, Millennium Sunday 2-2
9. Upland AC, Millennium Sunday 1-2
9. Peoples and Sons, Marcus Hook 0-3
13. Johnny B's, Marcus Hook Sunday 1-2
13. Outkast, New Castle, DE 1-3
13. Caseys, Marcus Hook Sunday 0-3
Co-MVP - Ryan Duke, ZHS
Co-MVP - Harry Duke, ZHS
HR Derby Champ - Frank Lanni

August 15-17 - Champs 'n Charity Women - Marcus Hook
- Cancelled

August 15-17 - Champs 'n Charity Coed - Marcus Hook
- Cancelled

===================================================
===================================================
===================================================

Other State Championships - Other Associations

One Nation Softball (formerly GSL)
Apr 25 - One Nation Open Razorback - York
- Cancelled - RESCHEDULED August 1-2

July 18 - One Nation Class-Open Invitational- Zinns/Denver
- No Results listed
AMI/Jimmy's Famous Seafood/KBF, Baltimore, MD (Class-C)
Big Hitter Sports, Palmyra (Class-C)
Fisher's Softball, Lancaster (Class-D)
Lancaster, Gap (Class-C)
Lemonheads, Lebanon (Class-C)
MVP Inc, Norristown (Class-C)
New Holland Legion, Lancaster (Class-C)

July 25 - One Nation Class-Open Women's Invitational- Kennett Square
- No Results listed
Fusion/GRB, Lebanon (Class-D)
Lady Outlaws, WIlkes-Barre (Class-E)
Lady Royals, Lebanon (Class-D)
PA Elite, Enola (Class-D)
SIS/Blunt Cake, Buffalo, NY (Class-C)
Sublime, Elkridge, MD (Class-D)
Turn 2, Cortland, NY (Class-E)

Aug 1 - One Nation Class-Open Razorback - York
STANDINGS
PLATINUM Flight
1. TRU/Mojo/CA Gear, Fairfax, VA 4-0
2. Boys/Titans, Paris, OH 4-2
3. Fishhead/Broken Oar/Harttuff/LBT, Arbutus, MD 2-2
4. Syracuse Smoke/TAFN/Easton, Syracuse, NY 2-2
5. Platinum Fire, Marlbough, MA 1-2
5. CGR/House Money/Shore/Delmarva/Maryland/4TEN Bullies, Baltimore, MD 2-2
7. Douglass Realty/Fifers, Pasadna, MD 1-2
7. WBAC/Smash it/Easton, Grindstone 1-2
9. Bottom Shelf/Homes & Spaces, Chambersburg 0-2
9. CLA/BAF/Diamond Elite/Moose Sports, Baltimore, MD 0-2
GOLD Flight
1. MVP Inc., Norristown 6-1
2. Lancaster, Gap 3-2
3. Bats Plus/CMT Contractors/MFG Empire, York 2-2
4. Backer Softball/BHS, York 3-2
5. AMI/Jimmy's Famous Seafood/KBF, Baltimore, MD 2-2
5. Big Hitters Sports, Palmyra 1-2
7. The Pals, Brick, NJ 1-2
7. Lemonheads, Lebanon 1-2
9. One Time, Rochester, NY 0-2
9. LDS/FEHO/MMI/NY Life, Jonestown 0-2
SILVER Flight
1. GRB-Green Rhino Builders, Wilkes-Barre
2. Rascals, North Tonawanda, NY
- no information on remainder of Silver Standings
Moxie, Rochester, NY
DGS/Eshore Sports/S&D Electric, Hanover
JRM Pallets, Myerstown
Elite, Wilkes-Barre
Kramer Konstruction, Punxsutawney
Speedy Key, Newark, DE
TJ Shack/Reider/Kinsley Razorbacks, York
Honey Badgers, Chambersburg
BRONZE Flight
1. Young Guns Reloaded, Lebanon 4-0
2. SCS-Second Chance Softball, Shillington 3-2
3. PA Bail/Razorbacks, York 4-2
4. Leftovers, Hanover 3-2
5. Razorback Bomb Squad, Lancaster 1-2
5. Brew Crew, Hedgesville, WV 1-2
7. CK Jones HVAC, Shermansdale 1-2
7. Shark Family, Farmington, NY 1-2
9. Hurricanes Softball, Elverson 0-2
9. Assassins, Jonestown 0-2

-----

BRACKET STANDINGS
Bracket-A
1. CGR/House Money/Shore/Delmarva/Maryand/4TEN Bullies
2. MVP Inc.
3. Elite
4. CK Jones HVAC
Bracket-B
1. Fishhead/Broken Oar/Harttuff/LBT
2. One Time
3. Kramer Construction
4. SCS-Second Chance Softball
Bracket-C
1. Paltinum Fire
2. Lemonheads
3. GRB-Green Rhino Builders
4. Shark Family
Bracket-D
1. TRU/Mojo
2. Lancaster
3. Moxie
4. Hurricanes Softball
Bracket-E
1. Syracuse Smoke/TAFN/Easton
2. Big Hitters Sports
3. Honey Badgers
4. Leftovers
Bracket-F
1. CLA/BAF/Diamond Elite/Moose Sports
2. Bats Plus
3. DGS/Eshore Sports/S&D Electric
4. Assassins
Bracket-G
1. Douglass Realty/Fifers
2. LDS/FEHO/MMI/NY Life
3. TJ Shack/Reider/Kinsley Razorbacks
4. Razorback Bomb Squad
Bracket-H
1. Boys/Titans
2. Backer Softball/BHS
3. Rascals
4. Young Guns Reloaded
Bracket-I
1. WBAC/Smash it/Easton
2. The Pals
3. Speedy Keys
4. PA Bail/Razorbacks
Bracket-J
1. Bottom Shelf/Homes & Spaces
2. AMI/Jimmy's Famous Seafood/KBF
3. JRM Pallets
4. Brew Crew
 

Aug 8 - One Nation Class-Open State Championship  - York
1. Fishhead/Broken Oar/Harttuff/LBT, Arbutus, MD
2. Fishers Softball, Lancaster
- others
Big Hitters Sports, Palmyra
DGS/Eshore Sports/S&D Electric, Hanover
Lemonheads, Lebanon
New Holland Legion, Lancaster
WBAC/Smash it/Easton, Grindstone

Aug 8 - One Nation Class-D State Championship  - York
1. TJ's Plumbing, Rochester, NY
2. TJ Shack/Reider/Kinsley Razorbacks, York
- others
GRB-Green Rhino Builders, Wilkes-Barre
Bottom Shelf/Homes & Spaces, Chambersburg
Leftovers, Hanover
Bats Plus/CMT Contractors/MFG Empire, York
Brew Crew, Hedgesville, WV
Kramer Konstruction, Punxsutawney
LDS/FEHO/MMI/NY Life, Jonestown
Sprout it out Loud, Beech Creek
Backer Softball/BHS, York
Plan B, Pittsburgh
Es Irish Pub/Rake Baseball Academy, Warminster
Evans Worldwide, Easton
JRM Pallets, Myerstown
Mass Mutal/Dirty Ducks, White Haven
Platinum/Handyman/Philthy, Baltimore, MD
Showcase Sports, Holidaysburg
Ann's Dari Creme/Red-Eye Apparel, Ellicott City, MD

Aug 8 - One Nation Class-E State Championship  - York
1. JSI/Legacy Bats/Griffiths Plumbing, West Milford, NJ
2. Young Guns Reloaded, Lebanon
- others
Assassins, Jonestown
Razorback Bomb Squad, Lancaster
CK Jones, Shermansdale
Drinkers with Hitting Problems, Palmyra
Esquire Financial Services/OA, Easthampton, NJ
Free Agents, McConnellsburg
Honey Badgers, Chambersburg
Hurricanes Softball, Elverson
Lincoln Sign, Atglen
Prodigy Elite, Pittsburgh
Renegades, Paradise
SCS-Second Chance Softball, Shillington
Speedy Key, Newark, DE
Steeltown Pittsburgh, Munhall

Aug 8 - One Nation Women's State Championship  - York
1. Fusion/GRB, Lebanon 4-1
2. PA Elite, Enola 4-2
3. Powerhaus, Pittsburgh 4-3
4. Forry's, Dauphin 3-2
5. Muse, Catonsville, MD 2-2
5. Raw Talent, Morgantown, WV 1-2
7. VGS, Williamsport, MD 2-2
7. Lady Royals, Lebanon 0-3
9. Shenanigans, Pittsburgh 0-3

---------------------------

One Nation Class-B World Series
Never Settle/Studrywall, Pittsburgh (17th, 0-2)
Crafty Jackalope/Riot, Pittsburgh (17th, 0-2)

One Nation Class-C World Series
Big Hitter Sports, Palmyra (9th, 2-2)
Lemonheads, Lebanon (13th, 2-2)
Lights Out, Pittsburgh (13th, 2-2)
Crafty Jackalope/Riot, Pittsburgh (17th, 1-2)
Lancaster, Gap (25th, 2-2)
Doughboys Softball, Pittsburgh (25th, 0-2)

One Nation Class-D World Series
Green Rhino Builders, Wilkes-Barre (17th, 2-2)
The Leftovers, Hanover (25th, 1-2)
Infamous/Franjo, Aliquipa (25th, 1-2)
Kramer Konstruction, Punxsutawney (33rd, 0-2)
BDE, York (33rd, 0-2)
E's Irish Pub/Rake Baseball Academy, Warminster (33rd, 0-2)
Sprout it Out Loud, Beech Creek (33rd, 0-2)

One Nation Class-E World Series
Honey Badgers, Chambersburg (7th, 4-2)
Steeltown PGH, Pittsburgh (33rd, 2-2)
SCS, Shillington (33rd, 2-2)
CK Jones HVAC, Shermansdale (49th, 1-2)
Berserk/40 Bar & Grille, Washington (49th, 2-2)
Young Guns Reloaded, Lebanon (65th, 1-2)
Razorback's Bomb Squad, Lancaster (65th, 1-2)

One Nation Womens Lower World Series
PA Elite, Enola (5th, 2-2)
Swag Nation, Pittsburgh (7th, 3-2)
Fusion/GRB, Lebanon (9th, 3-2)
Shenanigans, Pittsburgh (17th, 0-2)

===============================================

USSSA/GSL

June 20 - USSSA/GSL Class-Open Tri-State Midseason Bash - York
1. Santinos Bistro/Deluxe Bakery, Runnemead, NJ 5-1 (Class-C)
2. CLA/BAF/Diamond Elite/Moose Sports, Baltimore, MD 2-2 (Class-C)
3. CGR/House Money/Shore Integration, Baltimore, MD 1-2 (Class-A)
4. Lancaster, Gap 1-2 (Class-C)
5. A Plus Exterior/LMD Hauling/Sharks, Stamford, CT 2-2 (Class-C)

June 20 - USSSA/GSL Class-D Tri-State Midseason Bash - York
1. Roc's Boys/Deluxe Bakery, NJ 5-0
2. MRC, Marcus Hook 6-2
3. 6th Boro/FCES, CT 3-2
4. Primetime, MD 4-2
5. Paint Doctor, DE 2-2
5. KISS, NJ 2-2
7. Premier Athletics/Oynx Bats/RMA, NY 2-2
7. Paigey's People/Scudz Sports, Feasterville 2-2
9. Evoli Pizzeria & Bistro, NJ 2-2
9. Most Hated, NJ 2-2
9. Family 1st Funding, NJ 1-2
9. Capriotti's Silverside/DSD, DE 1-3
13. Rhin Linings of Delaware, DE 0-3
13. MR2 Imaging, Philadelphia 0-3
13. Machete Time, DE 0-3

June 20 - USSSA/GSL Women's National Qualifier - York
1. Lady MPT Rentals/AOB/Anarchy, Manahawkin, NJ 4-1 (Class-C)
2. Yass Girl, Toms River, NJ 3-2 (Class-D)
3. Bobby Pins/OSS Apparel, Stamford, CT 2-2 (Class-B)
4. Storm 2-2, Wilton, CT (Class-C)
5. Lady Inferno/Babe Cave, Bristow, VA 0-4 (Class-D)

July 11 - USSSA/GSL Class-D State Qualifier - Lancaster
1. Paint Doctor, Hockessin, DE 4-0
2. FEHO/LD Sports/MMI/New York Life
3. Audi/BDS, Reading 2-2
4. Capriotti's Silverside/DSD, Wilmington, DE 1-2
5. Bats Plus/MFG Empire, York 0-3

July 11 - USSSA/GSL Class-E State Qualifier - Lancaster
1. 501 Bar/Grill, Reading 4-1
2. PA Bail/Razorbacks, York 3-1
3. SCS, Shillington 1-3
4. Ball Busters, Reading 0-3

Jul 18 - USSSA/GSL Class-D State Championship - York
1. Audi/BDS, Reading 4-0
2. Bats Plus/MFG Empire, York 4-2
3. Backer Softball/Big Hitter Sports, York 2-2
4. Backwoods Cartel, Chambersburg 2-3
5. TJ Shack/Reider/Kinsley/Razorback, York 2-2
5. Green Rhino Builders, Wilkes-Barre 1-2
7. Dirty Ducks, Wilkes-Barre 1-2
7. PA Bail/Razorbacks, York 0-3

Jul 18 - USSSA/GSL Class-D Coed State Championship - York
1. Spring Valley Mulch, York 2-0
2. No Freaking Clue, Hummelstown 1-1
3. Metal Mongers, York 0-1
3. Swing Angry, Bridgewater, NJ 0-1

Jul 25 - USSSA/GSL Class-E State Championship - York
1. 501 Bar/Grill, Reading 4-0
2. Young Guns Reloaded, Lebanon 3-2
3. SCS, Shillington 3-2
4. Ball Busters, Reading 2-2
5. Russell's Royals, York 3-2
5. Razorback/Bomb Squad, Lancaster 2-2
7. CHR, Lebanon 2-2
7. DC Generals, Washington, DC 0-3
9. Paragon Engineering, York 0-4

Aug 22 - USSSA/GSL Open State Championship - York
1. TBD - Cancelled

Aug 22 - USSSA/GSL Class-B/C/D Women's State Championship - York
1. TBD - Cancelled

---------------------------

USSSA Class-C Atlantic Coast National
MVP, Inc/HYB, Norristown (1st, 2-0)

USSSA Class-D Atlantic Coast National
Paigeys/Scudz Sports, Festerville (5th, 2-2)
MR2 Imaging, Philadelphia (7th, 2-2)
M.O.B., Wilkes-Barre (9th, 2-2)

USSSA Class-C World Series
LaFamaglia/Riot, Pittsburgh (9th, 4-2)

USSSA Womens Major World Series
LaFamaglia Ladies/Easton/Riot, Pittsburgh (7th, 2-2)

USSSA Womens Class-B World Series
LaFamaglia Ladies/Easton/Riot, Pittsburgh (1st, 4-0)

GSL Class-C Maryland States
MVP, Inc/HYB, Norristown (5th, 1-2)

GSL Class-C World Series
MVP, Inc/HYB, Norristown (5th, 1-1)

GSL Class-D World Series
Fishers, Lancaster (1st, 6-0)
TJ Shack/Reider/Kinsley/Razorback, York (5th, 2-1)
Paigeys/Scudz Sportz, Feasterville (9th, 1-1)
Audi/BDS, Reading (17th, 0-1)
MR2 Imaging, Philadelphia (17th, 0-1)

GSL Class-E World Series
PA Bail/Razorbacks, York (9th, 1-1)
Inferno Sports/3AM Boys, Feasterville (17th, 0-1)

GSL Womens Class-D World Series
Fusion/GRB, Lebanon (9th, 0-1)

===============================================

SSAA
Aug 15 - Men's Class-E State Championship - York
Aug 15 - Coed State Championship - York
Sep 5 - Men's Class-D State Championship - Newville
Sep 5 - Men's Class-EE State Championship - Newville

September 5 - SSAA MEN SP State Championship (only have info on the Champion)
Barrick's Tire, Shermansdale (Class-Bronze
Bombers, Irvonia (Class-EE)

===============================================

NSA
Nothing Scheduled in Pennsylvania

ISA
Nothing Scheduled in Pennsylvania

WSL
Nothing Scheduled in Pennsylvania
WSL Class-D Nationals - TFM/Fishing 4 Wins/McFaddens, Pittsburgh (17th)

SNA
Nothing Scheduled in Pennsylvania

 



 

Back to the Norristown Area Softball 2020 Home Page

1998 Steve Dimitry, all rights reserved.

Email: sdimitry@verizon.net