`

 

History of Pennsylvania's District Commissioners

Pennsylvania ASA State Commissioners (1936-73) / ASA of Pennsylvania (1973-present)
M.L. "Doc" Walters, Scranton (1936-38) - moved out of state
C.M. Alexander, Scranton YMCA (1939-44)
Ed Ward, Erie (1945-1949)
Harold Red Markle, Williamsport (1950-1973)
Andrew S. Loechner, Lancaster (1973-present)  - (also National ASA President 1986-1987)

======================

1935 (Original PA ASA Set up)
State Commissioner - Doc Walters 1935
WESTERN PA
Distrist - 1; Erie, Crawford, Venango ---- Ray Peebles (Erie)
Distrist - 2; Beaver, Lawrence, Mercer, Butler ----- L.H. McCullough (New Brighton)
Distrist - 3; Washington, Greene, Fayette ----- E.F. Sandow (Uniontown)
Distrist - 4; Warren, Forest, McKean ----- E. Hildum (Warren)
Distrist - 5; Indiana, Armstrong ----- J.W. Everett (Indiana)
Distrist - 6; Westmoreland, Somerset, Cambria ----- T.C. Reese (Johnstown)
Distrist - 7; Jefferson, Elk, Clarion ----- W.A. Rounsley (Dubois)
Distrist - 8; Clearfield, Cameron, Centre ----- Fred McCoy (Clearfield)
Distrist - 9; Blair, Huntingdon, Bedford, Fulton ---- S.R. Edelman (Altoona)
EASTERN PA
Distrist - 10; Potter, Tioga, Clinton, Lycoming ----- Charles Steiger (Williamsport)
Distrist - 11; Montour, Union, North-Cumberland, Snyder ----- W.P. Shelly (Sunbury YMCA)
Distrist - 12; Mifflin, Juniata, Perry ----- Gordon Singer (Lewistown) - elected Secretary 1936
Distrist - 13; Cumberland, Dauphin, Lebanon ----- Walter Kirker (Harrisburg YMCA)
Distrist - 14; Franklin, Adams, York -----  John Weimer (York)
Distrist - 15; Bradford, Sullivan, Susquehanna ----- Warren C. Smith (Scranton) in 1936
Distrist - 16; Lackawanna, Wyoming, Wayne ----- Warren C. Smith (Scranton)
Distrist - 17; Columbia, Luzerne ----- Harry Nathanson (Wilkes-Barre); Lou Smith (1936)
Distrist - 18; Monroe, Carbon, Schuylkill ----- Edward E. Morrell (Hazleton YMCA)
Distrist - 19; Northampton, Lehigh, Berks ----- TBD
Distrist - 20; Lancaster, Chester ----- Mike Shipley (Lancaster) - elected VP in 1936
Distrist - 21; Montgomery, Delaware, Bucks ----- Frank Whitehead (Norristown)

Philadelphia and Pittsburgh received "Metropolitan" status and will have their own ASA jurisdiction.
Philadelphia County ----- Ray Gathrid (Philadelphia Daily News)
Allegheny County (Pittsburgh) -----
Steve Cox, Pittsburgh (1935-1936)
Harry Keck, Pittsburgh (1936-1938)
Dick Lawry, Pittsburgh (1938-1940)

======================

1938 State Commissioner - Doc Walters, Scranton (Changed setup in 1938, went to 12 District format))
District Commissioners (with a Vice President for each area)
District - 1 Frank Whitehead, Norristown
District - 2 Mike Shipley, Lancaster (Vice President)
District - 3 Earl Sutherland, Scranton

District - 4 Dan Park, Sunbury (Vice President)
District - 5 Walter Kirker, Harrisburg
District - 6 Gordon Singer, Lewistown

District - 7 FE Martin, Waynesboro
District - 8 William Hughes, Bradford
District - 9 LE Kramer, Oil City (Vice President)

District - 10 WA Roundsley, Dubois
District - 11 OC Rice, Meadville
District - 12 J.Brady Marble, Washington (Vice President)

======================

1939-1943 State Commissioner - C.M. Alexander, Scranton (Middle Atlantic Regional Commissioner)
State President - Charles 'Bud' Steiger, Williamsport

District Commissioners
1 - Frank Whitehead, Norristown (1938-1939)
1 - William G. Reese, Chester (1940)
2 - Mike Shipley, Lancaster (Vice President) (1938-1939)
2 - Carl S. Siegfried, Reading (1940)
3 - Earl Sutherland, Scranton (1938-1940)

4 - Dan Park, Sunbury (Vice President) (1938-1940)
5 - Walter Kirker, Harrisburg (1938-1939)
5 - Charles Steiger, Williamsport (1940)
6 - Gordon Singer, Lewistown (1938-1940)

7 - FE Martin, Waynesboro (1938-1940)
8 - William Hughes, Bradford (1938-1940)
9 - LE Kramer, Oil City (Vice President) (1938-1939)
9 - John Simon, Titusville (1940)

10 - WA Roundsley, Dubois (1938-1940)
11 - OC Rice, Meadville (1938-1940)
12 - J.Brady Marble, Washington (Vice President) (1938-1940)

======================

1946 Ed Ward, Erie State Commissioner
Secretary - R.F. Merwin, Erie

District Commissioners - (State alignment Follows the PIAA guidelines)

(1) Southeast District (PIAA 1,11) - Al Snyder, Allentown (1946-1949) - Old District 1

(2) Northeast District (PIAA 2,4) - Stan Caughey, Hazelton (1946) - Old District 3
Northeast District - Stan Caughey and Ray Keyes, Hazelton (1947-1949)

(3) East Central District (PIAA 3) - Carl Seigfreid, Reading (1946-1947) - Old Districts 2, 4, 5, 6, 7
East Central District - John Hospidor, Reading (1948-1949)

(4) West Central District (PIAA 5,6) - W.A. Roundsley, Dubois (1946-1949)  - Old Districts 8, 9, 10

(5) Southwest District (PIAA 7) - Franklin Parke, Pittsburgh (1946-1948) - Old District 12
Southwest District - Phil Follins, Ambridge (1949)

(6) Northwest District (PIAA 9,10) - Joe Cowden and Floyd Passinger, Erie (1946-1948) - Old District 11
Northwest District - Othmar Wuenschel, Erie (1949)

======================

1949 Harold Markle, Williamsport 1950 State Commissioner
State Umpire-in-Chief
- Earl Hunsicker, Allentown 1950
State Umpire-in-Chief
- Carl Ruth, York 1955
Assistant State Umpire-in-Chief
- Gene Miele, Williamsport 1952
Western Umpire-in-Chief
- Craig Bottucherm Altoona 1952
Deputy Commissioner East PA
- Earl Hunsicker, Allentown 1949
Deputy Commissioner East PA
- John Hospidor, Reading 1950
Deputy Commissioner West PA - Ed Ward, Erie 1949 - (1950,  he was suspended indefinitely for conduct detrimental to the game)
Deputy Commissioner West PA - Art Wolf, Altoona  1950
State Secretary
- Arnold Hood, Williamsport 1950
State Treasurer
- Gene Miele, Williamsport 1951
Deputy Commissioner Women's Softball
- John Hospidor, Reading 1952

District Commissioners
(1) Southeast District Commissioners - Leonard Zimmer, Allentown 1949
(2) Northeast District Commissioners - Arnold Hood, Williamsport 1949
(3) East Central Commissioners - Clair Bollinger, York 1949
East Central Commissioners -John Keesey, York 1959
East Central Commissioners -Dan Miller, York 1971
(4) West Central District Commissioners - Art Wolf, Altoona 1949
West Central District Commissioners - Carl Greico, Altoona 1950
(5) Southwest District Commissioners - Jimmy Valentino, New Castle 1949
Southwest District Commissioners - Amil Matey,  New Kensington 1953
Southwest District Commissioners -James Hedglin, Franklin 1958
Southwest District Commissioners -Gary Welsh, New Castle 1971
(6) Northwest District Commissioners - Othmar Wuenschuel, Erie 1949

Also (2) new Districts formed, no information on Commissioners

======================

1952 District Commissioners (8)
Eastern Deputy Commissioner -
Leonard Zimmer, Allentown
(1) Northeast - Ray Keyes, Scranton
(2) Southeast - Fred Bader, Allentown
(3) Northeast-Central- Harry Packard, Jersey Shore
(4) Southeast-Central - Carl Ruth, York
Western Deputy Commissioner -
Art Wolf, Altoona
(5) - Carl Grieco, Altoona
(6) - Jimmy Valentino, New Castle
(7) - Fred Carman, Meadville
(8) -Frank Bufalini, Ambridge
 

======================

1954/55 ASA
1 Scranton
2 Wilkes-Barre-Pittston
3 Reading-Allentown-Lancaster-Norristown
4 Williamsport
5 York-Harrisburg
6 Johnstown-Altoona-State College
7 Erie-Meadville
8 Bradford
9 New Castle-Washington
10 New Kensington

======================

1959 ASA Districts
East
1 Scranton Area
2 Wilkes-Barre Area
3 Allentown Southeast Area
4 Williamsport Area
5 York-Harrisburg Area
West
6 Johnstown-Altoona Area
7 Erie Area
8 Bradford Area
9 Meadville Area
10 New Castle Southwest Area

======================
 

ASA of PA State Deputy Commissioner/Vice President
Al Snyder, Reading - Eastern PA Deputy Commissioner (1949)
Earl Hunsicker, Allentown  - Eastern  PA Deputy Commissioner (1950-1951)
John Hospidor, Reading  - Eastern  PA Deputy Commissioner (1951-1952)
Leonard Zimmer, Allentown  - Eastern  PA Deputy Commissioner (1952-1953)
Ed Ward, Erie - Western PA Deputy Commissioner (1949-50, suspended indefinitely)
Art Wolf, Altoona - Western PA Deputy Commissioner (1950-1953)
???? (1953-1961)
Bob Burmeister, Williamsport (1961-73)
Clair Bollinger, York (1973-1975)
Vern Levengood, Boyertown (1975-1978)
Jim Manenti, Wayne (1978-1982) - VP
???? (1982-2002)
Dave Persing, Sunbury (2003-present)

ASA of PA State President
Charles "Bud" Steiger, Williamsport (1938-44)
???? (1944-1975)
Vern Levengood, Boyertown (1975-1978)
Robert Lilley, Lancaster (1980-1998)
Dean Amick, State College (1998-2014)
Jeff Sell, Pennsburg (2014-present)

ASA of PA State Women's Commissioner
John Hospidor, Reading (1952-????)
???? (????-1973)
Mary Jane Delp, Reading (1973-76)
Jim Manenti, Wayne (1976-????)
???? (????-2008)
Mike Humphries, Mechanicsburg (2008-2012)
Meghan Brogan, Blue Bell (2013-present)

ASA of PA State Umpire in Chief
Earl Hunsicker, Allentown (1947-52)
Gene Miele, Williamsport (1952-1953)
Carl "Cat" Ruth, York (1953-1971)
Herb Schofield, Newtown Square (1971-1974)
J Richard Milhouse, Lancaster (1974-1999)
Luau Bowers, Hummelstown  (1999-present)

ASA of PA State Treasurer
Russell Matthews, Scranton (1937-1938)
???? (1938-1951)
Gene Miele, Williamsport (1951-1973)
A. Barrie Cole, Havertown (1979-????)
Sue Robison, Mechanicsburg (????-present)

ASA of PA State Executive Director
Richard Milhouse, Lancaster (1999-2003)
William Robison, Mechanicsburg (2003-present)

ASA of PA State Secretary
Gordon Singer, Lewistown (1937-1939)
Ray Keyes, Williamsport (1939-1942)
Suds Sutherland, Williamsport (1942-1945)
R.F. Merwin, Erie (1946-1950)
Arnold Hood, Williamsport (1951-1956)
Gene Miele, Williamsport (1956-1973)
Peggy Loechner, Lancaster (1973-present)

ASA of PA Hall of Administrative Director
Kathleen Persing, Sunbury (2005-present)

ASA of PA State Player Rep
? (pre-1985)
Chip Savini (1985)
Jerry Sanders (1986)
Chip Savini (1987-91)
George Lang (1992-1993)
Chip Savini (1994-1998)
Ron Johnson (1999-00)
Dan Isaacs (2001-2011)
Glen Henne (2012-2013)
Dan Isaacs (2013-present)

ASA of PA State Advisor to the Commissioner/Director or Protocols
James "Boog" Laird (2002-2008)
Ron Rhodes (2008-2010)

ASA of PA State JO Commissioner
Vern Levengood, Boyertown (1971-1975)
Robert Ruck, York (1976-1979)
Bob Lilley, Lancaster (1980-1982)
Bob Lilley (East) & Paul Peluso, New Castle (West) (1982-83)
Ed McGaughey, Rutledge (1983-2000)
Stacey Stuck, Milton (2000-2009)
Tina Sanders, Lebanon (2010-2017)
Sue Robison, Mechanicsburg (2017-)

ASA of PA State Slow Pitch Commissioner
Steve Dimitry, Norristown (2006-present)

ASA of PA State Slow Pitch Deputy Commissioner
Mike Shenk, Ephrata (2007-present)

ASA of PA State Classification Commissioner
Guy Demaio, New Castle (1974-2007)
Steve Dimitry, Norristown (2007-2011)
Bob Ream, Lancaster  (2011-present)

ASA of PA At-Large Player Reps for ASA National Council
Varies from year to year

 




District Commissioners

The Pennsylvania Amateur Softball Association (PA-ASA) was pre-1973 and it contained a varied number districts depending on who was State Commissioner
The Amateur Softball Association of Pennsylvania was from 1973 to present the original 12 Districts were re-organized

ORIGINS

Original District Origins
District-1 Wilkes-Barre ------ Original Northeast District - (District 12 and District-16 part of Original District)
District-2 Lancaster ------ Original East Central District - (District 5 part of Original District)
District-3 Allentown ------ Original Southeast District - (District 6  part of Original District)
District-4 Sunbury ------ Original Williamsport District - (District 8  part of Original District)
District-5 York ------ 1971 (split off from District-2) - (District 11  part of Original District)
District-6 SE PA ------ 1972 (split off from District-3) - (District 14 and District-15  part of Original District)
District-7 Washington ------ 1972 (split off from Western Region)
District-8 State College ------ 1972 (split off from District-4)
District-9 Meadville ------ 1972 (split off from District-10)
District-10 West Region ------ Original Western Region - (District 7 and District-9 part of Original District)  --- 1971 (renamed District-10) ----- 1986 (adopted Pittsburgh Metro ASA)
District-11 Mechanicsburg ------ 1972 (split off from District-5)
District-12 Poconos ------ 1977 (split off from District-1)
District-13 Dubois ------ 1982 (split off from District-10)
District-14 Norristown ------ 1982 (split off from District-6)
District-15 Bucks County ------ 1982 (split off from District-6)
District-16 Scranton ------ 1982 (split off from District-1)

 

District-1
Harry Nathanson, Wilkes-Barre (Columbia, Luzerne) 1935-1941
Earl Hunsicker, Allentown (1941 - ??
Lou Febbo, Pittston (1965-1973)
Joe O'Haro, Wilkes-Barre (1973-1976)
John Rokosz, Plymouth (1976-1996)
Ron Trimble, Wilkes-Barre (1996-present)

District-2
Walter Kirker, Harrisburg (Cumberland, Dauphin, Lebanon) 1935
Mike Shipley, Lancaster (Lancaster, Chester) 1935
Bing Conlin, Lancaster (Lancaster County Commissioner) - 1949
Bob Beck, York (1951)
George Powell, York (1952)
Clair Bollinger, York (1949-1959)
John Keesey, York 1959
Andrew S. Loechner, Lancaster (1971-1972)
Robert Kennison, Lancaster (1973-1995)
Steve Fornadel, Millersville (1995-2013)
Bob Ream, Lancaster (2013-present)

District-3
Carl Siegfried, Reading (Reading was District-2 in PA ASA, also VP of Central Division of PA ASA) - 1939-40
Al Snyder, Reading (Reading was Southeastern Area in PA ASA) - 1946-49
Earl Hunsicker, Allentown (1949-1951, PA ASA Southeastern District Commissioner)
John Hospidor, Reading (1949, PA ASA East Central District Commissioner)
Leonard Zimmer, Allentown  (1949)
John Hospidor, Reading (1950-51)
Fritz Bader, Allentown (1951-53,PA ASA Southeastern District Commissioner)
Harry Cy Young, Reading (1953-55)
Joe Cozzone, Reading (1956)
Adrien Eschallier, Upper Darby (1956-72)
Joe Reavis, Bensalem (1968-72) - Bucks County
Jim Manenti, Wayne (1972-1975)
Ernie Orlando, Reading (1975-1978)
Randy Kulp, Reading (1978-1988)
Ron Bohner, Reading (1988-2014)
Jim Meals, Fleetwood (2014-present)

District-4
Charles Steiger, Williamsport (Potter, Tioga, Clinton, Lycoming) 1935
WP Shelly, Sunbury (Montour, Union, North-Cumberland, Snyder) 1935
Gordon Singer, Lewistown (Mifflin, Juniata, Perry) 1935
Dan Parks, Sunbury (Sunbury was District-4 in PA ASA) - 1939-40
Charles 'Bud' Steiger, Williamsport (Williamsport was District-5 in PA ASA) - 1939-40
Gordon Singer, Lewistown (Lewistown was District-6 in PA ASA) - 1939-40
Harold Markle, Williamsport (PA ASA Northeastern District Commissioner PA) - 1949
Arnold Hood, Williamsport (Lycoming County Commissioner) - 1949
Harry Packard, Jersey Shore - 1950
Bob Hockenberry, Lock Haven/Clinton County  (1961-)
Galen Dreibelbis, State College (?)
Harold Stout, Williamsport (1954-73)
Tom Aber, Milton (1973-1980)
Dave Persing, Sunbury (1980-present)

District-5 (Split off from District-2)
John Weimer, York (Franklin, Adams, York) 1935
Bob Beck, York 1952 York County Commissioner
John Keesey, York 1959 York County Commissioner
Max Downs, York 1965 York County Commissioner
Dan Miller, York 1975 York County Commissioner
Carl "Cat" Ruth, York (1952-1959)
John Keesey, York (1959-1971)
Dan Miller, York (1971-1973)
Clair Bollinger, York (1973-1975)
Robert Ruck, York (1975-1978)
Bill Morningstar, York (1978-1983)
Robert Ruck, York (1983-1985)
Barry Sharp, York (1985-present)

District-6 (Split off from District-3)
William G. Reese, Chester - (Chester was District-1 in PA ASA) - 1937-40
--------------------------
Len Heller, Springfield  (1958-1970)
Bill Mitchell, Folsom (1970-1972)
Jim Manenti, Wayne (1972-1975)
Jack Savage, Eddystone (1975-1976)
Barrie Cole, Havertown (1976-1989)
Tom Kleiber, Malvern (1989-1996)
Barrie Cole, Havertown (1996-1998)
Jim Boog Laird, Marcus Hook (1998-2001)
Ed Sadowski, Marcus Hook (2001-2005)
Joe Organek, Clifton Heights (2005-present)

District-7
EF Sandow, Uniontown (Washington, Greene, Fayette) 1935
J. Brady Marble, Washington - (Washington was District-12 in PA ASA) - 1939-40
Amil Mateya, New Kensington (1951-1965)
Frank DeSantis, Erie (1965-1972)
Joe Manfredi, Washington (1972- 1978)
District-7A (Split off from District-10 in 1978)
Joe Manfredi, Washington (1978-1979)
District-7B (Split off from District-10 in 1978)
Joe Vaccaro, Uniontown (1978-1979)
District-7 (Incorporated Districts 7A & 7B into District-7 in 1979)
Joe Manfredi, Washington (1979-1988)
Ted Muzika, Uniontown (1988-1996)
Patty Fugitt-Reese, Washington (1996-2006)
Dave Mileto, Washington (2006-2013)
Sam Puglisi, Washington  (2013- )

District-8 (Split off from District-4)
Fred McCoy, Clearfield (Clearfield, Cameron, Centre) 1935
SR Edelman, Altoona (Blair, Huntingdon, Bedford, Fulton) 1935
TC Reese, Johnstown (Westmoreland, Somerset, Cambria) 1935
Howard Peffer, Altoona (1937)
Dean Amick, State College (1974-2012)
Jann Duck, Centre Hall (2012-present)

District-9 (Split off from District-10)
Ray Peebles, Erie (Erie, Crawford, Venango) 1935
LH McCullough, New Brighton (Beaver, Lawrence, Mercer, Butler) 1935
JW Everett, Indiana (Indiana, Armstrong) 1935
Oliver C. Rice, Meadville -(Meadville was District-11 in PA ASA) - 1937-40 (Also Western Vice President)
Robert Merwin, Erie (West Regional Director in PA ASA) - 1939-40
John Simon, Titusville -(Titusville was District-9 in PA ASA) - 1939-40
Joe Cowden & Floyd Passenger, Erie - (Erie was Northwestern Area in PA ASA) - 1946-58
Pete 'Figo' Carvella, New Castle   1953-1972 - Lawrence County Commissioner
Mike Barry, Meadville (1957-1958)
James Hedglin, Franklin (1958-68)
George Dale, Mercer -(1969-71)
Guy Demaio, New Castle  (1971-2016)
Bill Burdette, New Castle (2016- )

District-10 (Split off from District-7)
Aaron Braunstein, Pittsburgh (Western Pennsylvania was a separate area in PA ASA) - 1935
Franklin Parke, Pittsburgh (Southwestern District was a separate area in PA ASA) - 1946
Bob Kenny, Erie (1972-1984)
Jim Walker (1984-1986)
NOTE - ASA Metro Pittcburgh became District-10 in 1986
Guy Demaio, New Castle (1986-2009)
Steve Fee, Wampum (2010-2012)
Bill Burdette, New Castle (2012-2016)
Dan Issacs, West Mifflin (2016- )

District-11 (Split off from District-5)
F.E. Martin, Waynesboro - (Waynesboro was District-8 in PA ASA) - 1939-40
William Robison (1977-present)

District-12 (Split off from District-1)
Stan Caughey, Hazelton - (Hazelton was Northeastern Area in PA ASA) - 1946
Jake Kislan, Hazleton (1973-2006)
Pete Andrasko, Hazleton (2006-present)

District-13 (Split off from District-9)
E. Hildum, Warren (Warren, Forest, McKean) 1935
WA Rounsley (Jefferson, Elk, Clarion) 1935
 Ralph Couser, Punxsutawney (Jefferson, Elk, Clarion) 1937
H.K. Hughes, Bradford - (Bradford was District-8 in PA ASA) - 1939-40
W.A Rounsley, Dubois  - (Dubois was District-10 in PA ASA) - 1939-40
W.A Rounsley, Dubois - (Dubois was the North Central Area in PA ASA) - 1946
Jim Steinbiser, St. Marys (1982-1988)
Ron Weidman, Erie (1988-1989)
Bud Brennan, Ridgeway (1989-present)

District-14 (Split off from District-6)
Frank Whitehead, Norristown (Montgomery, Delaware, Bucks) 1935
L. Frank Whitehead, Norristown (Montgomery, Bucks) 1937
Joe Koren, Pottstown (PA ASA Montgomery County Commissioner-1949)
Charles Granese (1982-2005)
Sully Gelet (2005-present)

District-15 (Split off from District-6)
Vern Griffiths, Doylestown (1982-1983)
Curt Lemuel, Quakertown (1983-1999)
Jeff Sell, Pennsburg (1999-present)

District-16 (Split off from District-1)
Warren Smith, Scranton (Lackawanna, Wyoming, Wayne) 1935
G. Earl Sutherland, Scranton (Scranton was District-3 in PA ASA) - 1939-40
Paul Yanisko, Dunmore (1981-2009)
Mark Avellino, Jessup (2009-present)




Other Pennsylvania Area ASA Metro Regions

Pittsburgh Metro ASA Commissioner
Steve Cox, Pittsburgh Sports Shop (1934-1938)
Frank Stansbury, Pittsburgh (1938-1939)
Richard Lawry, Pittsburgh (1939-1946)
Alvin Aquardo, Whitaker Paper Company, Pittsburgh (1946-1948)
Bernie Fullen, Mine Safety Appliance Company, Pittsburgh (1948-1951)
Tom Mackey, Pittsburgh (1951-1963)
Stan Noszka, Pittsburgh City Offices (1963-1972)
Sam Riggio, Pittsburgh (1972-1986)
Billy Caye, Pittsburgh (1980-1986) Pittsburgh Metro Player Rep/East Central Regional Player Rep
Pittsburgh Metro ASA incorporated into ASA of PA District-10 (1987-present)

Philadelphia Metro ASA Commissioner
Ray Gathrid, Philadelphia Daily News, Philadelphia  (1934-1952)
Joe Rothstein, Philadelphia (1952-1970)
Jack Grosse, Philadelphia (1970-1977)
Walt Lucas, Feasterville (1977-2009)
Jim "Duck" McDonald, Philadelphia  (2009-present)

Philadelphia Metro ASA President
Frank Glavin (dates unavailable)



NOTE - Just a little history on Southeastern PA District-6/14/15

1973 District-6 Commissioner Jim Manenti (Wayne)
District-6 UIC - Tony Madiro (Downingtown)
Delaware County Commissioner - Barrie Cole (Havertown)
Chester County Commissioner Tony Madiro (Downingtown)
Montgomery County Commissioner Dale Johnson (Pennsburg)
Bucks County Commissioner Joe Reavis (Bensalem)

1974 District-6 Commissioner - Jim Manenti (Wayne)
Delaware County Commissioner - Barrie Cole
Chester County Commissioner Tony Madiro
Montgomery County Commissioner - Joe Wallock (Pottstown)
Bucks County Commissioner Joe Reavis

1975 District-6 Commissioner Jack Savage (Eddystone)
Montgomery County Commissioner - Joe Wallock
Norristown League President Al Bertucci (Norristown)
Norristown League VP Nick Cianciulli (Norristown)
Norristown League Treasure Corky Piacatelli (Norristown)
Norristown League Secretary Bob Fryer (Norristown)

1976 District-6 Commissioner - Barrie Cole
North Montco Commissioner (Pottstown/Linfield Area) - Joe Wallock
Southwest Montco Co-Commissioner (Norristown, Bridgeport) Charlie Granese (Norristown)
Southwest Montco Co-Commissioner (Conshohocken, Lower Merion) - Al Bertucci
Southeast Montco Commissioner (Lansdale, Abington, Willow Grove) Rich Cocchmiglio (Lansdale)
Montco Player Rep George Schools (Conshohocken)
Norristown League President Al Bertucci
Norristown League VP Nick Cianciulli
Norristown League Treasure Corky Piacatelli
Norristown League Secretary Bob Fryer

1977 District-6 Commissioner - Barrie Cole
North Montco Commissioner Joe Wallock
Southwest Montco Co-Commissioner Charlie Granese
Southwest Montco Co-Commissioner Al Bertucci
Southeast Montco Commissioner Rich Cocchmiglio
Norristown League President Al Bertucci
Norristown League VP Charlie Granese
Norristown League Treasure Corky Piacatelli
Norristown League Secretary Bob Fryer
District-6 Player Rep George Schools
Delaware County Commissioner Sonny Pompilli
Chester County Commissioner Joe Wallock
Bucks County Commissioner - Joe Reavis

1978 District-6 Commissioner - Barrie Cole
Upper Montco Commissioner Ted Auman (Pottstown)
Central Montco Commissioner - Charlie Granese
Eastern Montco Commissioner - Rich Cocchmiglio

1979 District-6 Commissioner - Barrie Cole
Upper Montco Commissioner Ted Auman
Central Montco Commissioner - Charlie Granese
Eastern Montco Commissioner - Rich Cocchmiglio
Other District-6 Commissioners
North Delco Commissioner George Richardson (Radnor)
South Delco Commissioner Sonny Pompelli & Bill Coates
South Chester Commissioner Al DiPilipps
North Chester Commissioner Pat Nattle (Phoenixville)
North Bucks Commissioner John Gluck
Central Bucks Commissioner Tom Driger
Middleton Area Commissioner Dave Macese
Bristol Area Commissioner Ralph Galione
Delco JO Commissioner Ed McGaughey
Chesco JO Commissioner Dan Lynch
Bucks-Montco JO Commissioner John Felice

1980 District-6 Barrie Cole Commissioner -
Montgomery County Commissioner - Charlie Granese
Montgomery County Player Rep Sully "Heels" Gelet (Norristown)
Norristown League President Charlie Granese
Norristown League Secretary - Bill Plichta


1981 District-6 Commissioner - Barrie Cole
Montgomery County Commissioner - Charlie Granese
Montgomery County Player Rep Sully Gelet
Norristown League President Charlie Granese
Norristown League Seceretary - Bill Plichta

1982, District-6 was divided into (3) Districts.
District-6 now included just Delaware County and Chester County
District-14 was formed from Montgomery County
District-15 was formed from Bucks County

1982 District-14 Commissioner - Charlie Granese
District-14 Deputy Commissioner Vern Schlotzhauer
District-14 Deputy Commissioner Burr Robbins
District-14 Deputy Commissioner Ted Auman
District-14 Deputy Commissioner Sully Gelet
District-14 UIC Rich Robbins
District-14 Player Rep - Sully Gelet
ASA Southeastern Area Regional Player Rep - Sully Gelet
Norristown Boro "A" Division President Sully Gelet Norristown
Central "B" Division President Sonny Borzillo
Norristown Rec "C" Division President Rich Luce
Norristown League Treasure Sully Gelet
Norristown League Secretary Bill Plichta
Norristown UIC Burr Robbins
Montco Umpires Assignor Ted Every
JO Commissioner Vern Schlotzhauer


ASA of PA Slow Pitch Softball History Home Page

1998 Steve Dimitry, all rights reserved.

Email: sdimitry@verizon.net