ASA of PA Men’s Major Fast Pitch Softball Champions

(Note - Industrial and Church champs are listed where information is available)

Year

Class

Champion, Home Town

 

1935

Major Open

Hamilton Watch Co., Lancaster - (Eastern State Champ)
Note - Pitcher -
Stewart Snodgrass (won 1-0, 19-1 and 12-3 in states)
(Eastern Championship; Hamilton Watch defeated Yorkville Barbers, Pottsville)

Rice Billiards, Meadville - (Western State Champ)
(Western
Championship; Rice Billiards defeated Bellefonte, State College)
1936 Major Open Hamilton Watch Company, Lancaster - (Eastern State Champ)
(Eastern Championship; Hamilton Watch defeated Lancaster Dodgers, Lancaster)
Oil Well Supply, Oil City - (Western State Champ)
(Western
Championship; Oil Well Supply defeated Erie County, Erie)
1937 Major Open Armstrong Cork AA., Lancaster Harrisburg Trojans, Harrisburg
Minor AB Bluebirds, Columbia Fifth Street Methodist, Harrisburg
1938 Major Open Armstrong Cork AA., Lancaster Hurr's South Siders, Williamsport
Minor Erie Polish Falcons, Erie Knights, Williamsport - (lost by forfeit)
NOTE - Williamsport Knights were losing 11-1 in the championship game going into the 5th inning, They  declared to be stalling and the Tournament Director (Commissioner William Schultz), awarded the Championship to Erie. The decision was a popular one with fans as many said the Knights were making a mockery of the game by doing everything they could to stall the game as darkness approached.
1939

Major Open

Carpenter Steel, Reading Hurr's South Siders, Williamsport
Minor N/A -Cancelled N/A
1940

Major Open

Hamilton Watch Company, Lancaster Hurr's South Siders, Williamsport
Minor Scranton Third National, Scranton Morgnland AC, Allentown
1941

Major Open

Shankweiler Hotel AC, Orefield-Allentown - pitcher-Bing Conlin Taft Tailors, Scranton
Minor Neffs, Lehigh County Allentown Trojans, Allentown
1942

Major Open

Shankweiler Hotel AC, Orefield-Allentown
NOTE -
 Pitchers-
Bing Conlin and Joe Stalsitz
Columbia, Williamsport
NOTE -
 Pitcher-
Red Campbell
Minor Points, Williamsport - (won by forfeit) N/A
NOTE -
Points won by default, teams from Allentown and Reading failed to appear.
1943

Major Open

N/A -not held - WW-II N/A
Minor N/A -not held - WW-II N/A
1944

Major Open

Pittsburgh Steel Foundry, Glassport (went to Central Atlantic regional, 0-2)
NOTE - Mostly a Western Championship as No Eastern teams attended
R.M. Ridgley's (Mon-Dons), Monongahela-Donora
Minor N/A -not held - WW-II N/A
1945

Major Open

Westinghouse Electric, East Pittsburgh - (won East Central regional)
NOTE - Westinghouse did not go to Central Atlantic regional, but went to the East Central regional and won.

NOTE - Lukens Steel, Coatesville won the Philadelphia Metro Championship and went to Central Atlantic regional as a Metro Philly Team.
Union Springs, New Kensington
B General Electric Building #62, Erie Penn Club, Erie
1946

Major Open

Knights VFW Post of St. John, Erie By Default on a Double Forfeit
NOTE - Spotts Brothers of Williamsport and Lukens Steel of Coatesville refused to play their semi-final, because the Erie Pitcher, Leo Cull was using an illegal delivery. The Protest was denied because only an umpire can declare a pitch illegal and you can not protest a pitch until it is used  against you during the game, but the two teams still refused to play, so Erie was awarded the State Title as both Williamsport  and Coatesville forfeited out of the tournament) -  The State Commissioner was Ed Ward of Erie.
B Fulton AC, Erie Sherry's Grill, Meadville
1947

Major Open

Shankweiler Hotel AC, Orefield (went to regional, pitcher-Royal Stortz) West Reading Cowboys, Reading
B Moose Club, Franklin Shine Tavern, Greenville
1948

Major Open

Hoover AC, Allentown - (went to regional, pitcher-Bob Zimmerman) Seidel's Cafe, Altoona
B Alberts, Williamsport Avisco, Meadville
1949

Major Open

Prince AA, York - (went to regional, pitcher-George Powell) Polish Falcons, Erie
B Avisco, Meadville PNA, Oil City
1950

Major Open

Prince AA, York - (went to regional, pitcher-George Powell)
West York VFW, York - (host for regional)
Lancaster IACC, Lancaster
B Chef Boy-Ar-Dee, Milton Avisco, Meadville
1951

Major Open

Derrick City Firemen, Bradford - (went to regional, pitcher Jerry Powell)
Pickelners, Williamsport - (host for regional)
Prince AA, York
B Nuova-Aurora, Erie Trianon Grille, Altoona
Church Trinity Lutheran, Altoona St. Mark's, York
1952

Major Open

Jednota (Jeddo) Club, Tarentum - (went to regional, Pitcher-Mike Karluk) Z.O. Gas (Zogas) Company, Meadville
B Bumgartners Cafe, Altoona Farrell,  Mercer County
Church First Presbyterian, Coatesville St. Mark's, York
1953

Major Open

Jednota (Jeddo) Club, Tarentum - (went to regional, Pitcher-Bill Miller)
Pickelners, Williamsport - (host for regional)
Metropolitan Edison, York
B Hanover Wood Heel Dodgers, Hanover Erie
Church First Presbyterian, Coatesville Xavier Trinity Lutheran, Coatesville
1954

Major Open

Z.O. Gas (Zogas) Company, Meadville - (went to regional)
NOTE -
 Pitcher-Verda Stephens (3-0, 2 shutouts)
New Kensington
B Rainey's, New Castle LAM Club, Norristown
Church Pearl Street Evangel United Brethren, Lancaster Olivet Presbyterian, Harrisburg
1955

Major Open

Allied Trades Council-General Electric, Erie - (went to regional)
NOTE -
 Pitcher-
Joe Passeroti
Baer Park, Reading
B Ideal Billiards, Farrell Liberty AC (Rainey's), New Castle
1956

Major Open

Reading House Hotel, Reading - (2nd-regional, Pitcher-Dick Rawlinson)
Pickelners, Williamsport - (host for regional)
Yankee AA, York
B Ideal Billiards, Farrell Scranton
Church Coatesville Presbyterian, Coatesville Chambersburg Brethren, Chambersburg

1957

Major Open

Norristown Blocks, Norristown - (State MVP-Jim Mobley - 5 HRs)  
(won regional, MV Pitcher - Cal Miller)
Pickelners, Williamsport - (host for regional)

Fulton AC, Erie
B Mondrick's Cafe, Allentown South End AC, Lancaster
Industrial Masell Local 4407, York Meadville Utilities, Meadville

1958

Major Open

Girard A.A. Softball Team, York - (went to regional)
NOTE -
 Pitchers-
John Erny and Dick Rawlinson
NOTE -
 
Norristown Blocks could not defend state or regional title due to being suspended by the ASA

Future AC, New Castle
B Mondrick's Cafe, Allentown Bradford Aces, Bradford
Industrial Meadville Utilities, Meadville Masell Local 4407, York

1959

Major Open

New Castle Eagle's Club (Future AC), New Castle
NOTE -
 Pitchers-
Joe Embrowski and Clark Miller

Fowler-Williams, Scranton
B Fats Bar, Marcus Hook Pioneer Fire Company, Allentown
Church Wagontown Union Chapel, Coatesville New Fairview Church of the Brethren, York

1960

Major Open

Koehler Beer, Erie - (went to regional, Pitcher-Bob Kenny) New Castle Eagle's Club, New Castle
B Lower Bucks Democratic Club, Bristol Fats Bar, Marcus Hook

1961

Major Open

Koehler Beer, Erie - (went to regional, Pitcher-Bob Kenny) Scranton
B Scranton Bozzo's Cafe (Democratic Club), Bristol

1962

Major Open

Rising Sun Hotel, Reading  - (State MVP- Paul Price)  -Pitcher-Clark Miller
- (2nd in  regional - MVP - Paul Price, even though they were 2nd)
Hartman Cafe, Lancaster - (host for regional)
York Building Products, York
MV Pitcher - John Erny
B Nittany Gas & Oil, State College Warren Beverage, Warren
Industrial Avco Fliers, Williamsport Post Office, Harrisburg

1963

Major Open

Rising Sun Hotel, Reading  -Pitchers-Charlie Booker and Clark Miller First National Bank, Dunmore
B South End AA, Lancaster - (State MVP- Ron Herr) Greenhalgh Piping, Marcus Hook
Church Upland Baptist, Chester Manor Presbyterian, Coatesville

1964

Major Open

Rising Sun Hotel, Reading - (2nd-regional) 
Pitchers-Charlie Booker and Clark Miller
First National Bank, Dunmore
B Greenville VFW, Greenville Old Colony Inn, Lancaster

1965

Major Open

First National Bank, Dunmore - (went to regional, Pitcher-Paul Ross) ?- no info avaliable
B Calkins-Vickery, Troy Old Colony Inn, Lancaster
Industrial Fuller Corporation, Manheim Hamilton Watch Company, Lancaster

1966

Major/AA

First National Bank, Dunmore - (2nd-regional, Pitcher-Paul Ross, 3-2 Erie
A Greenhalgh Piping, Marcus Hook Allenwood Aces, Union County
Industrial Hamilton Watch Company, Lancaster ?- no info avaliable

1967

Major/AA

Millersville VFW Post 7294, Millersville - Pitcher-Jim Kaufman Old Colony Inn, Lancaster
A Lancaster Auto Sales Flyers, Wagontown Marek's Cafe, Bensalem
Industrial Hamilton Watch Company, Lancaster ?- no info avaliable

1968

Major/AA

Millersville VFW Post 7294, Millersville - Pitcher-Jim Kaufman
Security Peoples Bank, Erie - (host for regional and 3rd place)
Rising Sun Hotel, Reading - Pitcher-Tommy Thomas
A Honey Brook Comets, Honey Brook Niagara, Greenville
B Broomall Inn, Delaware County Art's Luncheonette, Meadville
Industrial ?- no info avaliable ?- no info avaliable

1969

Major/AA

Old Colony Inn, Lancaster - (2nd-regional, Pitcher-Jim Kaufman) Millersville VFW Post 7294, Millersville
A Honey Brook Comets, Honey Brook Greenhalgh Piping, Marcus Hook
B Lord Corporation AA, Erie Mertz, Lancaster
Industrial Serafin, Erie ?- no info avaliable

1970

Major

Rising Sun Hotel, Reading - (2nd-regional, MVP-Ty Stofflet) South End AA, Lancaster
A Nationwide Insurance Club, Souderton S.H. Good, New Holland - (won regional)
B Clemens Insurance ?- no info avaliable
Industrial Sarafin, Erie ?- no info avaliable

1971

Major

Rising Sun Hotel Sunners, Reading - (won regional, MVP-Ty Stofflet) Millersville VFW Post 7294, Millersville
A South Lebanon, Lebanon S.H. Good, New Holland
B Weaver's, Lancaster Keystone Lanes, Waynesburg
Industrial Sarafin, Erie ?- no info avaliable

1972

Major

Millersville VFW Post 7294, Millersville- (Pitcher-Jim Kaufman)
Rising Sun Hotel Sunners, Reading -
(2nd-regional, MVP-Ty Stofflet, 6-2)
?- no info avaliable
A Thrifty Beverage, Wilkes-Barre South Lebanon, Lebanon
B Weaver's, Lancaster Casey Cole, Honeybrook

1973

Major

Rising Sun Hotel Sunners, Reading - (2nd-regional)
NOTE - Pitcher- Ty Stofflet
Millersville VFW Post 7294, Millersville
A Maximillians Pub, Ridley ?
B Carpettown, Erie ?
Industrial Hamilton Watch Company, Lancaster ?
Church Mount Nebo, Lancaster ?
1974

Major

Rising Sun Hotel Sunners, Reading - (won regional)
MVP-Paul Price, MV Pitcher-Ty Stofflett)
Millersville VFW Post 7294, Millersville -
(host for regional)
Allentown Patriots, Allentown
A South Lebanon, Lebanon Jolly Molly, Lebanon
B Burke's Inn, Havertown ?
Church St. Paul's Lutheran, Red Hill ?

1975

Major

Yingst Auto Sales, Mt. Joy - (3rd regional) 
Rising Sun Hotel Sunners, Reading -  (won regional)

MVP-Ty Stofflet - won 2-1; 19 inning final and struck out 33 batter in the game)
Millersville VFW Post 7294, Millersville (went to regional)
A South Lebanon, Lebanon Werner Bus, Phoenixville
B Burke's Inn, Havertown Burkholders, Ephrata
Industrial G.E. Cortez-Crawford, Erie ?
1976

Major

Yingst Auto Sales, Mt. Joy - (won regional)
MVP-Ron Hoak, MV Pitcher-Barry Parmer)
Billard Sunners-
Rising Sun, Reading (went to national as Defending Champ)
Allentown Patriots, Allentown - (host team for National)
Bull & Barrell, Montgomeryville (went to regional as Metro Philadelphia team)
A Millersville Merchants, Millersville Apple Auto Sales, Millersville - (won regional, won national)
B Burke's Inn, Havertown Caras Bar, Schuylkill County
Church First Presbyterian, Lancaster ?
Industrial Buck Iron, Quarryville ?

1977

Major

Billard Barbell Sunners, Reading (went to national as at-large team) York Barbell (Yingst), Lancaster  - (won regional)
MVP-Ron Hoak, MV Pitcher-Bill McNellis

Allentown Patriots, Allentown - (went to regional as at-large team)
A Wood Homes Sales, Lancaster Millersville Merchants, Millersville
B Allenport Fruit Market, Huntingdon Bally BWB, Bally
C Arc AA, York ?
Church First Presbyterian, Lancaster ?
1978

Major

York Barbell, Lancaster  (selected at-large team for National)
Billard Barbell Sunners, Reading   (went to national as Defending Champ)
Allentown Patriots, Allentown (went to regional)
A Jolly Molly Softball Club, Lebanon Millersville VFW, Millersville -  (won regional)
B Art's & Conrad ?
C Stroh's, Erie ?
Church St. Marks Ukes, Allentown ?

1979

Major

York Barbell, Lancaster (went to national)
NOTE- George Ulmer, York (3-1 at States)
York Barbell Sunners, Reading - (went to national as Defending Champ)
Faust Auto Sales, Allentown (went to regional)
A De-dad's Tavern, Erie Green Machine, Burgettstown
B Kuhnsman Roofers, Bethlehem Parkland Fire Company, Parkland
C Orloski, Allentown ?
Church Calvary Church ?
Industrial Budd Contractors ?
1980

Major

York Barbell Sunners, Reading (selected at-large team for National) Allentown Patriots, Allentown -  (3rd-regional)
A S.H. Good, New Holland-  (won regional, won national) Jolly Molly Softball Club, Lebanon (went to regional)
Berkley Inn, Reading  (won regional qualifier and went to regional)
B Heisey's Diner, Lebanon ?
C White Distributing Company, Phillipsburg ?

1981

Major

Ray Bristow, Allentown (withdrew from regional) Billard Sunners, Reading (at-large team for National)
A St. Marco AC, Reading - (2nd regional)
S.H. Good, New Holland - (won regional, won national)

NOTE- Regionals: Randy Slanger-MVP, Rex Giberson, MV-Pitcher
Door Distributing
B Hempfield Merchants, Lancaster Stouchburg, Berks County
C White Distributing Company, Phillipsburg Johnson & Morgan, Phillipsburg
1982

Major

Allentown Patriots, Allentown - (2nd regional)
Bank of Pennsylvania Sunners, Reading   (went to national as at-large team)
Powey Park, Williamsport
A Wood Home Sales, Lancaster
Zinn's Diner (S.H. Good), New Holland  (
went to regional as defending champ)
Schwanger Brothers, Lancaster
St. Marco AC, Reading (went to regional)
Country House, Lebanon (went to regional)
B Brogue, York ?
Peach Bottom, Fulton Township - (won regional)
C Marson Chicks, Pine Grove ?
Industrial G.E. Dental Services ?
Church Bethesda United Angels, Lancaster ?

1983

Major

Bank of Pennsylvania Sunners, Reading   (went to national as at-large team) Allentown Patriots, Allentown (went to regional, 1-2)
A Hershey Equipment, Lancaster Zinn's Diner, New Holland - (won regional)
Rasputin's Cafe, Reading
 (won National Qualifier, went to National)
B Peach Bottom, Fulton Township - (won regional) ?
C Herrings Sporting Goods, Freeland ?
Industrial Bethesda, Bethlehem ?
Church Bethesda United Angels, Lancaster ?
1984

Major

Allentown Patriots, Allentown Powey Park, Williamsport
A Jolly Molly Softball Club, Lebanon ?
B Dotties Snack Bar, Quarryville ?
C First National Bank of Berwick, Berwick  Hazle Pumps, Hazleton
Herrings Sporting Goods, Freeland (won regional)
Industrial G.E. Dental Services ?
Church Bethesda United Angels, Lancaster ?
1985 Major Allentown (Reading) Sunners, Allentown Ski Brothers, Coopersburg
A Stamm TV, Lewisburg ?
B Green Machine, Burgettstown ?
C Little Wheel, Nanty-Glo ?
Church Bethesda United Angels, Lancaster ?
1986

Major

Allentown (Reading) Sunners, Allentown - (went to national) N/A - unopposed
A Hershey Equipment, Lancaster (won  regional) RAS-Deluxe, Reading
Rasputin's Cafe, Reading
B Kulp's/Nationwide Insurance, Telford ?
C Colony Park, York ?
Church St. Stephens UCC, Bux-Mont ?
1987

Major

Mrs. T's Sunners, Allentown - (went to national) N/A - unopposed
A Hershey Equipment, Lancaster (won  regional) Jolly Molly, Lebanon - (won national)
B Blue Mountain View, Lebanon Longacres, Franconia
C First National Bank of Berwick, Berwick Berks Construction, Reading
D Star Parts, Drifton ?
Church Chestnut Level, Lancaster ?
1988

Major

Mrs. T's Sunners, Allentown - Pitcher-Tony Hunhoff Allentown Patriots, Allentown
A Red Lion Cafe, Pine Grove  Allentown Pates, Allentown
Howe Construction, Honeybrook 
- (won  regional)
B Manatawny, Oley
First National Bank, Berwick (went to nationals)
Longacres, Franconia
C Jonestown Merchants, Jonestown Bowers Lab, Williamsport
Church Memorial, Willow Street Smithville, Lancaster
1989

Major

Mrs. T's Sunners, Allentown- (went to national)  - Pitcher-Tony Hunhoff N/A - unopposed
A Ski Brothers, Coopersburg Howe Construction, Honeybrook - (2nd in regional)
Jolly Molly, Lebanon - (3rd in regional)
B Your Place, Chambersburg Loag's Corner, Morgantown -  (won regional)
C Sanford Alderfer Realtors, Hatfield ?
Church Chestnut Level, Lancaster ?
1990 Major Coors Light Sunners, Reading - (went to national) N/A - unopposed
A Jolly Molly Softball Club, Lebanon Manatawny, Oley 
B Hazle Pumps, Hazleton Dotties Snack Bar, Quarryville
C Sports Page Bar, Allentown Star Parts, Hazleton
Church Mt. Nebo, Solanco ?
1991

Major

Coors Light Sunners, Reading - Pitcher-Rod Mease Berwick Bank, Berwick
A Jolly Molly Softball Club, Lebanon Patriots-Saracino, Allentown
B Young Men's Polish Association (YMPA), Hazleton CATV Cable TV, Milton
C Reamstown AA, Reamstown Virginville Hotel, Kutztown
Church Mt. Nebo, Solanco ?
1992

Major

Coors Light Sunners, Reading (went to national)  - Pitcher-Rod Mease N/A - unopposed
A Maiden Creek, Reading ?
B Fleetwood Chiropractic, Fleetwood Reamstown AA, Reamstown
C Athletic Department, Sunbury True Value, Clearfield
Church Smithville, Lancaster ?
1993

Major

Coors Light Sunners, Reading - (went to national)  - Pitcher-Rod Mease N/A - unopposed
A Wet Your Whistle, Lebanon Manatawny, Oley 
B Blue Mountain View, Lebanon Hatfield Packing, Quakertown
Early Printing, Telford  - (won national qualifier)
C Yuengling Brewery, Pottsville Richland Legion, Richland
1994

Major

Coors Light Sunners, Reading (went to national)  N/A - unopposed
A Apple Auto Sales, Millersville Wet Your Whistle, Lebanon
B All-Seasons/B&N, Trexlertown Derr's Income Tax, Lewisburg
C Mummert Construction, Morgantown ? -Kemp's Catering, Lyons - (went to national)
? -Dickman Sargent, Penndale - (went to national)
Church Holy Spirit, Lancaster St. Stephen, Perkasie
1995 Major Coors Light Sunners, Reading - (went to national) N/A - unopposed
A All-Seasons/B&N, Trexlertown  Apple Auto Sales, Millersville
B Hatfield Packing, Quakertown Zeke's Bar, Lewisburg
C Bedford Merchants, Bedford Bugar Concrete, Lancaster
Church New Covenant Holy Spirit, Lancaster
1996 Major Coors Light Sunners, Reading - (went to national) N/A - unopposed
A Blue Mountain View, Lebanon ? -All-Seasons Patriots, Allentown (went to national) 
? -Zeke's Bar, Lewisburg (went to national) 
B Dickman Sargant, Penndel ? -Fleetwood Chiropractic, Berks (went to national) 
? -
Fatzinger's Auto, Bangor (went to national) 
C Reliable Furniture, Williamsport ?
1997 Major Coors DC-Risco Sunners, Reading -  (went to national)  N/A
A DC Tire Roadrunners, Penndel - (won regional, won national) All Season Patriots, Allentown
B Holy Spirit, Lancaster ? -Ridgecrest Homes,  Bloomsburg (went to national) 
? -
East End, Elysburg (went to national) 
? -
Core States Mortgage, Doylestown (went to national) 
? -
Reamstown AA, Stevens (went to national) 
? -
King Chiropractors, Milton (went to national) 
? -
Yuengling Brewery, Pottsville (went to national) 
? -
Conlin's Copy Center, Upper Darby (went to national) 
C Bob Hoffman's Garage, Reading ?- Roovers, Inc, Hazelton (won regional)
Church Holy Spirit, Lancaster ?
1998 Major DC Tire Roadrunners Sunners, Penndel - Pitcher-Craig Gibson N/A
A All Season Patriots, Allentown  - Pitcher-Keith Engle Blue Mountain View, Lebanon
B Bower's Lab, Williamsport Forest Hill Store, Mifflinburg
C Central Tank and Tower, Ebensburg Eagle AA, Pennsburg
Church Pleasant Grove UMC, Elanco Colemanville, Lancaster
1999 Major DC Tire Roadrunners Sunners, Penndel - Pitcher-Craig Gibson N/A - unopposed
A Blue Mountain View, Lebanon All Season Patriots, Allentown
B Central Tank and Tower, Ebensburg Mile Level Pizza, Bedford
C Michael B's, Deer Lake Eagle AA, Pennsburg
2000 Major DC Tire Roadrunners Sunners, Penndel - Pitcher-Craig Gibson N/A
A All Season Patriots, Allentown (won national) N/A - not held
B Yordy Builders, Lebanon Longacres, Telford
C Crown Lanes, Shamokin ?
Church-B Holy Spirit, Lancaster ?
Church-C Central Manor, Lancaster ?
2001 Major Can-Am Windmillers, Reading N/A
A All Season Patriots, Allentown N/A - not held
B Keating Fitness Center, Wilkes-Barre Bowers Hotel, Kutztown
C Conlin's Copy Center, West Chester South Lebanon, Lebanon
Church-B Holy Spirit, Lancaster ?
Church-C Pleasant Grove UMC, Elanco ?
2002 Major Can-Am Windmillers, Reading N/A
A All Season Patriots, Allentown N/A
B Keating Fitness Center, Wilkes-Barre ? -Kreider and Flick, East Petersberg (went to national)
? -
Landis Market, Telford (went to national)
C Old Village Inn, Morgantown ?
Church-C Chestnut Level ?
2003 Major Can-Am Windmillers, Reading - (went to national) N/A
A Quaker Riversharks, Lebanon N/A
B Keating Fitness Center, Wilkes-Barre - (won national) ? -Kreider and Flick, East Petersberg  (went to national)
? -
Landis Market, Telford 
(went to national)
? -
Michael B's, Schuylkill (went to national)
C Marysville VFW, Marysville ?
Church-C Mechanic Grove, Solanco ?
2004 Major Quaker Riversharks, Lebanon N/A
A Keating Fitness Center, Wilkes-Barre - (2nd-national) N/A - not held
B Kreider & Flick Painting, East Petersburg - (won national) Landis Supermarkets, Skippack
C Marysville VFW, Marysville ?
Church-C Our Lady of Hungary, Northhampton ?
2005 Major Keating's Fitness Center, Wilkes-Bare (went to national)
Quaker Riversharks, Lebanon (went to national)
N/A - not held
A Kreider & Flick, East Petersburg - (2nd-national) N/A - not held
B Landis Supermarkets, Telford  (went to national) ?
C Pennsylvania Power, Harrisburg - (won national) ?
Church-C Pleasant Grove UMC/Garden Spot Bowl, Elanco ?
2006 Major Keating Fitness Center, Wilkes-Barre (went to national) N/A - not held
A TNT, South Lebanon N/A
B Bob Hoffman Softball, Reading Landis Supermarkets, Telford
C Bonnell’s 84 Lumber, Erie Busters Pub, Old Town-Clearfield
Allentown Patriots, Allentown  - (2nd in national)
Church-C Pleasant Grove UMC/Garden Spot Bowl, Elanco ?
2007 Major Quaker Riversharks, Lebanon - (went to national) N/A - not held
A Hoffman Rise, Telford N/A
B Landis Supermarkets, Telford - (went to national)
Pennsylvania Power, Harrisburg -
(2nd in national)
N/A - not held
C Marysville VFW, Marysville - (2nd in national) Garden Spot Bowl, Elanco-Quarryville
Church-C Pleasant Grove UMC/Garden Spot Bowl, Elanco ?
2008 Major Rivershark Twins, Lebanon (went to national) N/A
A TNT, South Lebanon N/A
B Pennsylvania Power, Harrisburg - (2nd in  national) N/A
C1 D’Ambrosio Dodge, Morgantown
Landis Markets, Telford -
(won national)
Ormrod-ABE Doors, East Penn-Allentown
C2 Yuengling, Penn Valley-Allentown Precision One, Reading
Church-C Willow Street Tire & Auto, Willow Street Memorial Angels, Willow Street
2009 Major N/A - not held N/A
A N/A - not held N/A
B Keating Fitness Center, Wilkes-Barre - (won national) N/A - not held
C1 Bedford Rays, Reading Condo's, Jersey Shore
Blue Lake Builders,
Myerstown-Adamstown   - (won national)
C2 A&A Courier, Penndel Hill Top Bar, Burgettstown
Church-C Willow Street Tire & Auto, Willow Street First Kings, Allentown Church
2010 Major Kitchener Rivershark Twins, Lebanon (went to national) N/A - not held
A NOTE - State eliminated Class-A States N/A
B NOTE - State eliminated Class-B States N/A
C1 Bob Hoffman/Elite Coach, Stevens-Lancaster Memorial Angels, Willow Street
C2 Shorty's Bar, Kutztown Wild Bucks, York
Church-C N/A - cancelled N/A
2011 Major Pennsylvania Power, Harrisburg (went to national) N/A - not held
C1 Busters Pub, Old Town-Clearfield Willow Street Tire & Auto, Willow Street
C2 Son’s of Italy, Old Town-Clearfield T’s Locker Room, Burgettstown
Church-C First Kings, Allentown Church St. Agnes, Sellersville-BuxMont
2012 Major Pennsylvania Power, Harrisburg (went to national) N/A - not held
C1 RM Kurtz Enterprises, Stevens-Lancaster
Willow Street Auto & Tire, Strasburg - (won national)
Elite Coach Hoffman's, Reading - (2nd in national)
Schuylkill Merchants, Pottsville-Berks/Schuylkill
C2 N/A - cancelled N/A
Church N/A - cancelled N/A
2013 Major Pennsylvania Power, Harrisburg (went to national) N/A - not held
C Eagle AA, BuxMont Church-Pennsburg - (2nd in national) Schuylkill Merchants, Berks/Schuylkill-Pottsville
Church NOTE - State eliminated Church States; teams played "C" States N/A
2014 Major Pennsylvania Power, Harrisburg (went to national) N/A - not held
C RM Kurtz Enterprises, Stevens-Lancaster - (won national)
Elite Coach Hoffman's, Reading - (2nd in national)
Willow Street Tire, South End Church-Willow Street
2015 Major PA Power, Harrisburg (went to national)
Northeast Drillers, Pottstown (went to national)
Bedford Rays, Lititz (went to national)
N/A - not held
C RM Kurtz Enterprises, Stevens-Lancaster - (won national) Willow Street Tire, South End Church-Willow Street
2016 Major N/A - not held N/A
Open NOTE - Classes-A, B and C all combined into "Open" Nationals N/A
C Salford/Whitetail, BuxMont Church-Pennsburg Eagle AA, BuxMont Church-Pennsburg
2017 Open
C
2018 Open
C
2019 Open
C
2020 Open
C

FYI

* Not Official State Championships, but State Invitationals


Rocco Santilli- Manager
Rising Sun Hotel 1955-76 - (756-250 record)
Billard Barbell 1976-78 - (235- 36 record)
York Barbell 1979-80 - (128- 55 record)
Reading Sunners 1981 - (75- 23 record)
Bank of PA Sunners 1982-84 - (201- 57 record)
Allentown Sunners 1985-87 - (132- 48 record)
Mrs. T's Sunners 1988-89 - (record ?)
Coors Light Sunners 1990-96 - (record ?)
Coors/DC Risco Sunners 1997 - (record ?)


SOME EARLY STATE CHAMPIONSHIP INFO/RESULTS:

1938 State Championships - Men
Champs - Armstrong Cork, Lancaster
Runner-up - Hurr's, Williamsport

Armstrong Cork AC, Lancaster (2) defeated Litt's, Dubois (11); W-L
Bodine Hardware, Bradford (9) defeated  Drake's Restaurant, Titusville (10); 4-1
Taylor Vikings, Scranton (3) defeated Superior Ice, Lewistown (7); W-L
Hurrs, South Williamsport (6) defeated West Branch Cedar Chest, Milton (5); 6-1
Semi-Finals
Armstrong Cork defeated Bodine Hardware; 7-0
Hurrs defeated Taylor Vikings; W-L
Championship
Armstrong Cork defeated Hurrs of Williamsport; 8-3

Consolation
Drake's Restaurant defeated Superior Ice, Lewistown

1938 Minor State Championship-Men
Danville State Hospital, Danville
Lewistown TWOC, Lewistown
Scranton YMCA, Scranton
Knights, Williamsport
Erie Falcons, Erie
Horitz & Sons, Butler
Waynesboro
Lancaster
Semi-Finals
Erie Falcons 5, Butler Horiwitz 3
Williamsport Knights 7, Lewistown TWOC 4
Championship
Erie Falcons won by forfeit over Williamsport Knights
Knights were losing 11-1 in championship game, they were declared to be stalling, Commissioner awarded Championship to Erie.

1939 State Championships - Men (Districts)
First Round (Teams district)
Young Men's Republican Club (YMRC), Bethlehem (1) 5, Andy's Cafe, Jersey Shore (5) 4
Edgewood Park, Shamokin (4) 6, Junction Fire Company, Lewistown (6) 2
Taylor Vikings, Scranton (3) 4, Polish-American Club (P.A.C.), Dubois (10) 2
Carpenter Steel, Reading (2) 7, Zippos, Bradford (8) 5
Second Round
Erie Falcons (11) 2, Bethlehem 1
Hurrs, South Williamsport (Host) 5, Shamokin 4
Taylor Vikings 3, Hot Top Coffee, Erie (West Regional) 0
Semi-Finals
Hurrs 4, Erie Falcons 3
Carpenter Steel 6, Taylor Vikings 1
Championship
Reading Carpenter Steel 5, Hurrs of Williamsport 1

1940 State Championships - Men
First Round
Carpenter Steel, Reading (defending Champ) 6, Bodine, Bradford (West Regional Champ) 4
Edgewood AA, Shamoakin (4) 7, Antes Fort (5) 3
Hamilton Watch, Lancaster (3) 1, Erie Falcones (11) 0
Shankweiler AC, Allentown (1) 1, Millers, Bradford (8) 0
Kneppers, Greensburg (14) 8, Dubois (10) 6
Second Round
Hurrs South Side, South Williamsport (Host Team) 12, Shamokin 3
Reading 6, Taff's Taylers, Scranton (3) 0
Lancaster 6, Junction Hose, Lewistown (6) 2
Greensburg 2, Allentown 0
Semi-Finals
South Williamsport 9, Reading 2
Lancaster 11, Greensburg 3
Championship
Lancaster Hamilton Watch defeated South Williamsport Herr's

1941 State Championships - Men
First Round
Reading (District 2) 2, St Mary's (District 8) 1
Lewistown (District 6) 5, Meadville (District 11) 4
Shankweiler's AC, Orefield (District 1) 3, Greensburg (District 14) 2
Second Round
Erie (Western Regional) 7, DuBois (District 10) 4.
Scranton (District 3) 2, Reading 1.
Bethlehem Steel (Host Club) 10, Meadville 2
Shankweiler's AC, Orefield 8, Wellsboro (District 5) 2
Semi-Finals
Scranton 4, Erie 3
Orefield 7, Bethlehem Steel 6
Championship
Orefleld Shankweiler's 5, Scranton YMCA 1


1942 (information limited)- Men
First Round
Meadville Eagles 4, Dubois Shorts 0
Meadville Eagles 5, Bradford Bodine 2
Semi-Finals
Columbia (Williamsport District) 12, Junction Fire Company, Lewistown 4
Shankweilers AC, Orefield (Defending champ) 5,
Meadville Eagles (West Regional champ) 4
Championship
Orefield Shankweilers AC (Allentown Area) 6, Columbia (Williamsport Area) 4

1946 District Champs - Men
South Eastern District - Lukens Steel, Coatesville
South Central District - West Reading Cowboys
Central District - Dubois Shorts
South Western District - Donora Monarchs
North Western District - Central Garage, St. Marys
Williamsport District - Spotts Brothers, Williamsport
West Regional - St. Johns Knights, Erie

1946 State Championships - Women
Semi-Finals
Bethlehem Armorettes defeated Kaufmann Maids, Reading
Lewistown defeated Erie Manufacturing
Championship
Bethlehem Armorettes defeated Lewistown

1946 District Champs - Men
South Eastern District - Lukens Steel, Coatesville
South Central District - West Reading Cowboys
Central District - Dubois Shorts
South Western District - Donora Monarchs
North Western District - Central Garage, St. Marys
Williamsport District - Spotts Brothers, Williamsport
West Regional - St. Johns Knights, Erie

1946 State Championships – Double Elimination
(they called them Class-A or Class-AA, depending if they called the lower class, Class-A or Class-B), they confused a lot of people
Winners bracket (7 team bracket)
West Reading Cowboys defeated Dubois Shorts
Spotts Brothers, Williamsport defeated Central Garage, St. Marys
Donora Monarchs defeated Lukens Steel, Coatesville
St. John Knights, Erie (received the bye) defeated West Reading Cowboys (second round winners)
Spotts Brothers, Williamsport eliminated Donora Monarchs (second round winners)
St. John Knights, Erie defeated Spotts Brothers, Williamsport (winners bracket finals)
Losers bracket
Lukens Steel, Coatesville eliminated Dubois Shorts
West Reading Cowboys eliminated Donora Monarchs
Lukens Steel, Coatesville eliminated Central Garage, St. Marys
Semi-Finals
Spotts Brothers, Williamsport vs Lukens Steel, Coatesville (Double Forfeit)
St. John Knights, Erie vs West Reading Cowboys (Knights won on a forfeit)
NOTE –
Semi’s and Finals never played
Williamsport, West Reading and Coatesville all defaulted in the Semi-Finals due to a protest over an illegal Pitch and A certain Pitcher (un-named). The Protest was denied and Erie was awarded the State Title on forfeits – Remember the State Commissioner was Ed Ward of ... Erie, I guess this was the beginning of his unethical practices …

1951 States – Men – Harold Markle ran the states in Gettysburg
First Round winners
Prince AA, York 6 -Gettysburg (Host) 0
Union Springs, New Kensington def, Darling Valve, Williamsport
Lancaster IACC 3 -Meadville ICC 2
Derrick City Firemen, Bradford 4 -Bumgartner's Cafe, Altoona 0
Coatesville (received bye) 4, Prince AA, York 2
Second Round Winners
Derrick City 6, Lancaster IAAC 4
Coatesville 1, Union Springs, New Kensington 0
Derrick City Firemen 4, Coatesville 2 (winners bracket final)
Losers bracket
Gettysburg 9 eliminated Darling Valve, Williamsport 6
Bumgartner's Cafe, Altoona 2 eliminated Meadville ICC 0
Prince AA 11 eliminated Gettysburg 4
Bumgartners Cafe, Altoona 5 eliminated Lancaster IAAC 3
Prince AA 3, eliminated Union Springs, New Kensington 2
Coatesville 1, eliminated Bumgartners Cafe, Altoona 0
Prince AA 10, eliminated Coatesville 0 (losers bracket final)
Championship
Derrick City Firemen 4, Prince AA of York 1
 

1954 - Men FP Final Standings
1. Zogas Company, Meadville 4-0
2. New Kensington 5-2
3. Bradford 2-2
4. Pickelners, Williamsport 2-2
5. Jeddo, Tarentum 1-2
5. Johnstown 1-2
7. York 1-2
7. New Castle 1-2
9. Reading 1-2
9. Crippled Bear, Williamsport 0-2

1959 ASA Districts
East

1 Scranton Area
2 Wilkes-Barre Area
3 Allentown Southeast Area
4 Williamsport Area
5 York Area
West
6 Johnstown Area
7 Erie Area
8 Bradford Area
9 Meadville Area
10 New Castle Area


1960 - Men (CLASS-B)
Winners
Kepler Brothers Trucking, Milton 9, York 6
Fats Bar, Marcus Hook 14, Rancks Embalmers, Milton 1
Democratic Club, Bristol 6, New Brighton-Greenville 1
New Brighton 2, Erie 1
Fats Bar, Marcus Hook 9, Scranton 6
Democratic Club, Bristol 4, New Brighton 3
Marcus Hook 7, Kepler Brothers Trucking, Milton 0
Democratic Club, Bristol 11, Fats Bar, Marcus Hook 1 (winners bracket final)
Losers
York 6, eliminated Rancks Embalmers, Milton 0
Erie 5, Eliminated Greenville-Greenville 4
Scranton 10, eliminated Erie 3
York 9, eliminated Bradford 2
York 10, eliminated Scranton 9
York 12, eliminated New Brighton 7
Kepler Brothers Trucking, Milton 10, eliminated York 8
Fats Bar, Marcus Hook 4, eliminated Kepler Brothers Trucking, Milton 0
Championship
Democratic Club, Bristol 7, eliminated Fats Bar, Marcus Hook 3
 

 


ASA of PA Slow Pitch Softball History Home Page

©1998 Steve Dimitry, all rights reserved.

Email: sdimitry@verizon.net