Montgomery County District 6/14 ASA Qualifier/Championship Information
1972 -	Class-B Montco
		1. Bally Bombers, Bally
		2. Spring-Ford AA, Limerack
		3. Little Rams, Pennsburg
		4. Scott & Kurtz, Lansdale
	Class-B District (6)
		1. Louie D's, Chester (Delaware)
		2. Mr. A's Ford, Bristol (Bucks)
		3. Spring-Ford AA, Limerack (Montgomery)
		4. Hide-A-Way Hut, Midway (Nucks)
1973 -	Class-B Montco
		1. Spring-Ford AA, Limerack
		2. Purple Haze, Telford
	Class-B District (July 14)
		1. Spring-Ford AA, Limerack (Montco)
		2. Purple Haze, Quakertown (Bucks)
1974 - 	Class-A Montco (Pennsburg)
		1. Al's Cold Cuts, Norristown
		2. Eagle AA, Pennsburg
		3. Teamsters Local, Norristown
	Class-A Districts
		1. Stowe's Sporting Goods, Bristol (Bucks)
		2. Eagle AA, Pennsburg
		3. Teamsters Local, Norristown
	Class-B Montco
		1. Spring-Ford AA, Linfield
		2. St. Aloysius, Pottstown
		-
	Class-B District (Pottstown, July 21-22)
		1. Spring-Ford AA, Linfield (Montco)
		2. Eddystone Raiders, Eddystone (Delco)
		-  St. Aloysius, Pottstown (Montco)
		-  James Glass, Levittown (Bucks)
		-  Pomante's, Chester (Delco)
		-  Bristol Ford, Bristol (Bucks)
	Class-C Montco
		1. Frank Smith Beverage, Pottstown (Montco)
	Class-C District (Nashaminy July 14-15)
		1. Frank Smith Beverage, Pottstown (Montco)  (Randy Clouser)
		2. 
1975 -	Class-A Montco - Al's Cold Cuts (only "A" team)
	Class-B Montco (July 19-20)
		1. Ply Mar Construction, Norristown
		2. A&J of West Norriton, Norristown
		- Holy Savior Club, Norristown
		- Continental Realty, Norristown
		- Dairy Queen, Norristown
		- Duff Plumbing, Norristown
		- Tripls S Club, Norristown
		- Rossi's Bar, Norristown
		- Wit's Bar, Norristown
		- Nac's Steaks, Norristown
		- Tony-Rich, Norristown
		- Services Unlimited, Norristown
		- Philadelphia Gear, Norristown
		- Doc's Elks, Norristown
	Class-B District (Pottstown)
		1. Fireside, Bristol (Bucks)
		-  Spring-Ford AA, Linfield (Montco)
		-  Schievert Real Estate, Media (Delco)
		-  Holy Trinity, Pottstown (Montco)
		-  TV Guide, Wayne (Delco)
		-  Ply-Mar Construction (Montco)
		-  Strafford Food Market, Strafford (Chesco)
		-  RoseMarie Lounge, Drexill Hill (Delco)
	Class-C Montco (July 12-13, Norristown)
		1. G.W.Corson Company, Norristown 6-0
		2. Synthane AA, Pottstown 6-2
		3. Talone Insurance, Norristown 3-2
		4. L. Frank Markle, Norristown 5-2
		5. Offner Roofing, King of Prussia 4-2
		6. Norristown Raiders, Norristown 3-2
		7. Hordle John's Deli, Norristown 2-2
		8. Frank Smith Beverage, Pottstown 2-2
		9. First Presbyterian, Norristown Church 1-2
		10. First Methodist, Norristown Church 1-2
		11. Bart's Sunoco, Pottstown 2-2
		12. Universal Machine, Pottstown 1-2
		13. Forrest Inn, Norristown 0-2
		14. Valley Forge Arco, King of Prussia 0-2
		15. JEM Restaurant, Norristown 0-2
		16. ERJO, Norristown 0-2
		17. Stitler Hauling, Norristown 0-2
		18. Ye Olde Tavern, Norristown 0-2
		19. Extracoproreal, Norristown 0-2
	Class-C Chesco
		1. Vince's Tavern, Phoenixville
		2. Black Angus, Glenmoore
	Class-C District-6 (Pottstown)
		1. G.W.Corson Company, Norristown (Montco)
		2. Four States Builders (Bucks)
		-  O'Malley's Bar, Media (Delco)
		-  Synthane AA, Pottstown (Montco)
		-  Robert Morris Inn, Morrisville (Bucks)
		-  Black Angus, Glenmoore (Chesco)
		-  Don's Tavern, Pottstown (Montco-Host)
		-  Riddle Paddock, Media (Delco)
		-  Vince's Tavern, Phoenixville (Chesco)
1976 - ASA Montco Commish - Charlie Granese & Al Bertucci
     -	Class-A Montco - Al's Cold Cuts and Ply-Mar Construction
	Class-B Montco (Norristown - Single Elimination)
		1. Tripls S Club, Norristown 2-0
		2. Holy Savior Club, Norristown 1-1
		3. Tony-Rich, Norristown 0-1
		3. Nac's Steaks, Norristown 0-1 
	Class-B District (Aug 7-8, Pottstown, 12 teams)
		1. Redmond Real Estate, Pottstown (Montco-Host)
		2. Vince's Tavern, Phoenixville (Chesco)
		3. Tony-Rich, Norristown (Montco)
		4. Fireside, Bristol (Bucks)
		5. Nac's Steaks, Norristown (Montco)
		-  Madison Grill, Chester (Delco)
		-  Tura-Lura, Springfield (Delco)
		-  C&R, Bucks County (Bucks)
		MVP - Tom Mulvahill, Redmond Real Estate (5 HRs, 20 RBIs)
		HR Leader - Butch Martin, Redmond Reall Estate (7 HRs, 23 RBIs)
	Class-C Montco (Norristown)
		1. L. Frank Markle, Norristown 4-0
		2. Norristown Raiders, Norristown  3-2
		3. Talone Insurance, Norristown 2-2 
		4. A&J of West Norriton, Norristown 3-2
		5. First Presbyterian, Norristown Church 2-2
		6. Dairy Queen, Norristown 1-2
		7. Offner Roofing, Norristown 1-2
		8. Carver CC, Norristown 0-2
		9. ERJO, Norristown 0-2
		MVP - Danny Fritto, Norristown Raiders
	Class-C District (August 7-8, Pottstown)
		1. St. Gabriel's Lodge, Pottstown 5-1 (Montco-Host)
		2. Goodwill Fire Company, Pottstown (Montco)
		3. Blue Chip, Chester (Delco)
	Class-D Montco (Bracket, then top-2 played best of 3)
		1. Swedeland Fire Company, Norristown (1-1 bracket, 2-0 best of 3, 3-1 total) 
		2. Village Inn, Norristown (2-0 bracket, 0-2 best of 3, 2-2 total)
		3. Mrs. Music, Montgomer County (0-2 bracket, 0-2 total)
		MVP- Dave O'Donnell, Swedeland
	Class-D Upper Montco
		1. Spring-Ford AA, Pottstown
		2. 
	Class-D District (August 14-15, Chester)
		1. Spring-Ford AA, Pottstown
		2. Driebelbis Reality, Pottstown
		
1977 - ASA Montco Commish - Charlie Granese
	Class-A/Major
		Al's Cold Cuts went to Central Atlantic Regional Qualifier (went 1-2)
	Class-B District
		1. Princetown Interior, Bristol (Bucks)
		2. Barry's Auto, Phoenixville (Chesco)
		Bracket incomplete:
		DeNucci's, Levittown (Bucks) vs Danny Paul's, Bristol (Bucks) 
			=> winner vs Triple S Club, Norristown (Montco)
		James Glass, Levittown (Bucks) vs Holy Savior, Norristown (Montco)
		Tony-Rich, Norristown (Montco) vs Barry's Auto, Phoenixville (Chesco)
		Princetown Interior, Bristol (Bucks) vs Rossi's Bar, Norristown (Montco)
	Class-C Delco
		1. Culbert's Pub, Chester
		2. Upland B's, Chester
		3. Blue Chip, Chester
		4. Tura Machine, Wallingford
	Class-C Montco (Norristown)
		1. Demedio Electric, Norristown
		Bracket incomplete:
		Ye Olde Tavern, Norristown vs Forrest Inn, Norristown => winner vs Dairy Queen, Norristown
		Valley Tavern vs J&L Towing, Norristown => winner vs Norristown Eagles, Norristown
		AB Zeigler, Norristown vs Kamko Awnings, Norristown => winner vs Demedio Electric, Norristown
		J&P Carpets, Norristown vs Dakalb Disco, Norristown
		Other "C" teams not entering Qualifier:
		Bell Loans, Norristown; Hordle John's Deli, Norristown; Bono Venders, Norristown;
 		Mt. Carmel Club, Norristown; Talone Insurance, Norristown
	Class-C District (July 21-22, Pottstown)
		1. Culbert's Pub, Chester (Delco)
		2. Demedio Electric, Norristown (Montco)
		-
	Class-D Montco
		1. RB Hunter, Pottstown
		2. First Presbyterian, Pottstown
		?. Qualified - Village Inn, Norristown
		?. Qualified - Cedars Street Tavern, Linfield
		?. Qualified - Norristown Raiders, Norristown
		?. Qualified - Embody Arco, Pottstown
		?. Qualified - Norristown Sandblast, Norristown
		?. Qualified - Perrone's Catering, Norristown
		Other Montco Class-D Teams not Qualifying:
		Eastern Abstract, Norristown; Norristown, Norristown; Duff Plumbing, Norristown; Norristown;
		Forrest Inn, Norristown; LAM Club, Norristown; Gilbert's Clothes, Norristown; Knights of Columbus, 
		Norristown; Stiggees, Norristown; Carver CC, , Norristown; State Hospital, Norristown; 
		Betz Bombers, Norristown
	Class-D Delco
		1. Spinglers, Radnor
		2. O'Malley's, Upper Darby
		3. Harbor Lights, Chester
		4. Heiden Meats, Chester
	Class-D Chesco
		1. Syndicate, Phoenixville
		2. Pickering Mill, Phoenixville
	Class-D District (August 14-15, Norristown)
		1. Spinglers, Radnor (Delco)
		2. Heiden Meats, Chester (Delco)
		3. RB Hunter, Pottstown (Montco)
		4. First Presbyterian, Pottstown (Montco)
		Bracket incomplete:
		Village Inn, Norristown (Montco) vs Syndicate, Phoenixville (Chesco) 
			=> winner vs Cedars Street Tavern, Linfield (Montco)
		Norristown Raiders, Norristown (Montco) vs RB Hunter, Pottstown (Montco)
		Embody Arco, Pottstown (Montco) vs Harbor Lights, Chester (Delco)
		Norristown Sandblast, Norristown (Montco) vs Pickering Mill, Phoenixville (Chesco)
		Heiden Meats, Chester (Delco) vs Perrone's Catering, Norristown (Montco)
		First Presbyterian, Pottstown (Montco) vs O'Malley's, Havertown (Delco) 
			=> winner vs Spinglers, Radnor (Delco)
1978 - 	Class-B District (July 10-11, Bristol)
		1. Ferraro's, Bristol 6-1 (Bucks-Host)
		2. Tony-Rich, Norristown 4-2 (Montco)
		3. Vince's Tavern, Phoenixville 4-2 (Chesco)
		4. Cherry's Disco, Bristol 4-2 (Bucks)
		5. Holy Savior, Norristown 3-2 (Montco)
		-  Annville Auto, Elizabethtown
		-  Engle Printing, Manheim
		-  Club Capri, Levittown (Bucks)
	Class-B State Qualifier (?) 
		1. Vince's Tavern, Phoenixville 4-2 (Chesco)
		2. Bargaintown, Manheim
	Class-B Central Atlantic Regional Qualifier - 
		1. Bob Hoffman Red, York
		2. Vince's Tavern, Phoenixville (Chesco)
		-  Little Club, Philadelphia
	Class-C District (Jul 28-29, Chester)
		1. Griesemer Enterprises, Pottstown (Montco)
		2. Mustangs, Chester (Delco)
		- (24 teams)
	Class-C State Qualifier (Boyertown)
		1. Jim's Auto Service, Pottstown
		2. York Barbell, York
		-
	Class-C State Qualifier (June 17-18, Norristown)
		?
	Class-C State Qualifier (July 8, Willow Grove)
		?
	Class-C Special State Qualifier (Chester) - Winner advanced directly to States
		1. Culbert's Pub, Chester 5-0
		2. Martin Tavern, Chester 4-2
		3. DJ's Tavern, Ridley 5-2
		4. Blue Chip, Chester 5-2
		5. Mustangs, Chester 2-2
		6. Harbor Lights, Chester 2-2
		7. J&L Towing, Norristown 2-2
		8. Johnny's Hamburgers, Chester 2-2
		9. Gross Place, Chester 1-2
		10. Hightown House 1-2
		11. Brothers, Chester 1-2
		12. Mr. Pizza 1-2
		13. Woodlyn 1-2
		14. Dan's Tavern, Lansdowne 0-2
		15. Rick's Place, Chester 0-2
		16. Malseeds, Media 0-2
		17. Upland AC, Chester 0-2
	Class-D South Montco-Qualifier (August 5-6, Norristown)
		1. J&L Towing, Norristown
		2. Perrone's Catering, Norristown
		3. Ambler Sporting Goods, Ambler
		-  Spring City Hotel, Linfield
		-  Norristown Raiders, Norristown
		-  JP Carpets, Norristown
	Class-D North Montco-Qualifier(Pottstown)
		1. Cedar Street Tavern, Linfield 5-0 
		2. RB Hunter, Pottstown 
		3. Embody Auto, Pottstown 4-2
		4. Rixie Paper Products, Pottstown
		5. Spring-Ford AA, Linfield
	Class-D District (Aug 12-13, Kennett Square)
		1. Spinglers, Radnor (Delco)
		2. Rick's Place, Chester (Delco)
		3. JP Carpets, Norristown (Montco)
		-  D's, Kennett Square (Chesco)
		-  RB Hunter, Pottstown (Montco)
1979 -	Class-B District (July 28-29, Norristown)
		1. Triple S Club, Norristown
		2. Norristown Sporting Goods, Norristown
		3. Engle Printing, Manheim
	Class-B State Qualifier (August 4-5, Bristol)
		1. Norristown Sporting Goods, Norristown
		2. V&C, Phoenixville
		3. Danny Pauls, Bristol
		-  Triple S Club, Norristown
	Class-B State Qualifier (Wilkes-Barre)
		1. Griesemer Enterprises, Pottstown
		2. Kennedy's, Wilkes-Barre
		-  Nina's, Wilkes-Barre
		-  Hill Inn, Pittston
	Class-B State Qualifier (Norristown)
		1. Ply Mar Excavating, Norristown
	Class-C Montco State Qualifier (May 27-28, Norristown)
		1. Fecerra's Furniture, Pottstown
		2. St. Gabriel's Lodge, Pottstown
		3. Spring-Ford AA, Linfield
		-
	Class-C Delco State Qualifier (June 23-24, Marcus Hook)
		1. Eddystone Vets, Ridley
		2. Spingler's, Radnor
		3. Mustangs, Chester
		- 
	Class-C Chester State Qualifier (June 7-8, Kennett Square)
		?
	Class-C District
		1. Fecerra's Furniture, Pottstown
		2. Mustangs, Chester
	Class-D Delco State Qualifier (Marcus Hook)
		1. Mark's Auto Repair, Ridley
		2. Reliance Fire Company, Marcus Hook
	Class-D District (June 29-30, Kennett Square)
		1. Spinglers, Radnor
		2. Driebelbis Reality, Pottstown
		3. J&L Towing, Norristown
		-  Bull Tavern, Phoenixville
		-  Christ Memorial Lutheran, Wayne
	Class-D Montco State Qualifier (August 11-12, Norristown)
		1. Driebelbis Reality, Pottstown
		2. J&L Towing, Norristown
		-
1980 - 	Class-B Qualifier
		1. Triple S Club, Norristown
		2. Norristown Sporting Goods, Norristown
	Class-C District Qual (Bristol)
		1. All-Star Builders, Linfield (Montco)
		2. D Electric, Pottstown (Montco)
		-  Truxlers, Langhorne (Bucks)
		-  Bocchino's Tavern, Ambler (Montco)
		-  New Rainbow Inn, Bristol (Bucks)
		-  Driebelbis Realty, Linfield (Montco)
	Class-C (Delco Qual) (July 20-21, Radnor)
		1. Spingler's, Radnor
		2. Strafford Beverage, Wayne
		-
	Class-D District Qual (Phoenixville)
		1. Simmon's & Terry Roofing, West Chester (Chester)
		2. Maennerchor Club, Norristown (Montco)
		3. Kohn's Tavern, Phoenixville (Chester)
		-  All-Athletic, Ridley Township (Delco)
	Class-D (Montco Qual) (Pottstown)
		1. Cottelese Brothers Amoco, Pottstown
		2. Famous Pizza, Lansdale
		3. TNT Sports Club, Norristown
		4. Maennerchor Club, Norristown (Montco)
	Class-D Qualifier
		1. Ortho, Pottstown
1981 -	Class-B Montco Qualifier
		1. Triple S Club, Norristown
		2. All-Star Builders, Linfield
	Class-B Delco Qualifier
		1. Spingler's, Radnor
		2. Segrin's Beverage, Ridley
	Class-B District
		1. Segrin's Beverage, Ridley
		2. Triple S Club, Norristown
		3. All-Star Builders, Linfield
		4. Spingler's, Radnor
	Class-C State Qualifier, Norristown
		1. Maennerchor Club, Norristown
		2. J&L Towing, Norristown
		-  TNT Sports Club, Norristown
		-  Marchese Honda, Norristown
		-  Tony-Rich, Norristown
		-  B&M Auto, Norristown
		-  Organski Masonry, Norristown
		-  Friendly Freddy's Tavern, Norristown
	Class-C State Delco Qualifier
		1. Rick's Place, Chester
		2. Bridgewater Inn, Chester
		-  TNT Sports Club, Norristown
	Class-C Districts
		1. Rick's Place, Chester (Delco)
		2. Maennerchor Club, Norristown (Montco)
		3. J&L Towing, Norristown (Montco)
		4. Bridgewater Inn, Chester (Delco)
		-  All-Athletic, Ridley Township (Delco)
		-  Bristol Tank, Bristol (Bucks)
	Class-D Qualifier (May 24-25, Collegeville)
		1. Barry's Auto, Phoenixville
		2. Spring City Hotel, Linfield
		3. Collegeville A's, Collegeville
		4. Banker's Bar, Pottstown
		MVP-Butch August, Barry's Auto
	Class-D District
		1. Hatfield Tavern, Lansdale (Montco)
		2. Phoenix Suns, Phoenixville (Chesco)
		3. Trappe Tigers, Collegeville (Montco)
District-6 split off into District-14 (Montgomery County) and District-15 (Bucks County), District-6 was now just Delaware/Chester Counties
1982 -	Class-A National Qualifier
		-  Al's Cold Cuts, Norristown 0-2
	Class-B Qualifier
		1. Triple S Club, Norristown
		2. Norristown Sporting Goods, Norristown
	Class-C Qualifier (Phoenixville)
		1. Nick's Knacks, Pottstown
		2. Marchese Honda, Norristown
		3. Perrone's Catering, Norristown
		4. Malvern Meetinghouse, Radnor
	Class-D Qualifier
		1. Moletierre's Cafe, Lansdale
		2. Dairy Queen, Norristown
	Class-D Qualifier (Phoenixville)
		1. Rosemont, Chester
		2. Upland AC, Chester
		3. Warriors, Pottstown
		4. FUBAR, Pottstown
1983 -	Class-A Central Atlantic Regional Qualifier (Norristown)
		1. Tony-Rich, Norristown
		2. All-Star Builders, Linfield
		3. Al's Cold Cuts, Norristown
		4. Norristown Sporting Goods, Norristown
	Class-B Qualifier
		1. Triple S Club, Norristown
		2. Perrone's Catering, Norristown
	Class-C Qualifier (Lansdale)
		1. D'Aiello's, Pottstown
		2. Marchese Honda, Norristown
		3. TNT Sports Club, Norristown
	Class-D State Qualifier (Linfield)
		1. Norristown Rec, Norristown
		2. Standard Auto, Bristol
		3. Luciano's Tavern, Norristown
		-  Fiore Motors, Norristown
		-  Moose Club, Allentown
	Class-D State Qualifier
		1. Speedo International, Linfield
		2. Drewicz Contractors, Bridgeport
		3. Dairy Queen, Norristown
1984 -	Class-B Central Atlantic Regional Qualifier (Linfield)
		1. Marzella's Pizza, Collegeville
		2. Temple Car Wash, Reading
		3. Triple S Club, Norristown
		4. Spingler's, Radnor
		-
	Class-B State Qualifier (June 16-17, Linfield)
		? no info available
	Class-C State Qualifier (June 2-3, Linfield)
		? no info available
		-  MSS Club, Norristown (Qualified)
		-  Eagles Home Association, Norristown (Qualified)
	Class-D State Qualifier (June 9-10, Linfield)
		? no info available
		-  Fiore Motors, Norristown (Qualified)
		-  Luciano's Tavern, Norristown (Qualified)
		-  Tommy D's, Conshohocken (Qualified)
1985 -	Class-B Qualifier (all teams Qualified)
		1. Marzella's Pizza, Collegeville
		2. Ortho, Pottstown
		3. Sonny High Farms, Pottstown
		-  Marchese Honda, Norristown
		-  Sports Unlimited, Norristown
		-  Nick's Knacks, Linfield
		-  Griesemer's Enterprises, Linfield
		-  Miller & Mohler, Pottstown
	Class-C Qualifier (all teams Qualified)
		-  Molitiere's Cafe, Lansdale
		-  MSS Club, Norristown
		-  Eagles Home Association, Norristown
		-  Luciano's Tavern, Norristown
	Class-D Qualifier (all teams Qualified)
		-  Norristown Rec, Norristown
		-  Hoagie Experience, Norristown
		-  Molitiere's-White, Lansdale
		-  Charlie's Cleaners, Lansdale
1986 - 	Class-C Qualifier (all teams Qualified)
		-  Luciano's Tavern, Norristown
	Class-D Qualifier (all teams Qualified)
		-  ?
1987 - 	Class-C Qualifier (all teams Qualified)
		-  Molitiere's Cafe, Lansdale
		-  Garibaldi's, Lansdale
		-  Del Conte Jewelers, Ambler
		-  JP Mascaro's, Norristown
	Class-D Qualifier (all teams Qualified)
		-  ?
1988 - 	Class-C Qualifier (all teams Qualified)
		-  Spring-Ford AA, Linfield
		-  Cannoneers Club, Lansdale
		-  J&L Auto, Norco
		-  MSS Club, Norristown
		-  Ortho, Pottstown
		-  Little Pub Lounge, Norristown
	Class-D Qualifier (all teams Qualified)
		-  Moletiere's Cafe, Lansdale
		-  Bart's Sunoco, Pottstown
		-  Mt. Carmel Club, Norrostown
		-  Maple Glen Tavern, Ambler
		-  Little Sicily Pizza, Norristown
		-  Keil Welding, Norristown

	

	
From 1989 through 1994, many Qualifiers were held in each District. In 1995, the Montco (D-14) Qualifier was put in again.
Back to the Tournament Page

Norristown Softball Home Page

1998 Steve Dimitry, all rights reserved.

Email: sdimitry@verizon.net