2016 Local Area Tournament Results Page

To check out the 2016 Tournament Announcements, Click here

 

June 25 - (Norristown) District-14 Class-D2/E State Qualifier
1. Gibbons Legal, Norristown (D2) (2-0)
2. Edge Hill Tavern/Chick-O's, Upper Moreland (E) (2-2)
3. TSC, Linfield (E) (0-2)


June 11 - (Norristown) District-14 Class-D2 District Championship
1. Tosco/Beer, Norristown (4-0)
2. MKS/Creekside, Linfield (2-2
3. Facenda-Whitaker, Norriston (2-2)
4. Chaos Customs, Quakertown (0-2)
5. Nonna Rosa, Norristown (0-2)
Co-MVPs - Wayne Stem and Jason Rompola, Beer


June 4 - (Norristown/Linfield) District-14, Class-E District Championship
1. TBD (Peanut Bar, Linfield 3-1 VS Depaul Brothers, Norristown (3-1) - to be continued on June 25th, 2016 in Norristown
2. TBD -
3. Creepers, Pottstown-Vogt (3-2)
4. Busch League, Pottstown (2-2)
5. Tornetta's, Pottstown (1-2)
5. Lost Boys, Pottstown (1-2)
7. Destroyers, Pottstown (0-2)
8. TSC, Linfield (0-2) forfeit
MVP -


April 16 - Senior Shenanagans Tournament - Norristown
Final Standings (Single Elimination)

1. TNT Sports Club #2, Norristown 4-1 (overall record 6-2)
2. Roadhouse Blues, Stroudsburg 2-3 (overall record 3-5)
3. Kitchen World, Mercer County, NJ 1-3 (overall record (2-5)
4. TNT Sports Club #1, Norristown 0-1 (overall record 2-2)

Bracket Results
1. TNT Sports Club #1, Norristown 2-1
2. TNT Sports Club #2, Norristown 2-1
3. Kitchen World, Mercer County, NJ 1-2
4. Roadhouse Blues, Stroudsburg 1-2


April 23 - Norristown Early Bird - Norristown (3 game guarantee)
1. Paragon Alliance (A) 3-0
2. Nonna Rosa (B) 3-2
3. Facenda-Whitaker (B) 1-2
4. Depaul Brothers (B) 0-3
MVP - Tim Wagner, Paragon Alliance
HR Leader - Ryan Parfitt, Facendas - 5


Linfield Early Bird
1. Hopsons, Norristown
2. MKS, Linfield
?. no Info


March 19 - 2016 Millennium/Bats Plus Early Bird Tournament - Delaware County



March 19 - MILLENNIUM EARLY BIRD - Delaware County

PLATINUM FLIGHT
Championship
Old State Tavern (Millennium Furey) 30 - Lob City/Agway (Chester County-West Chester) 12

----
Semifinals
Lob City/Agway (Chester County-West Chester) 19 - Quan Ta Productions/Slurricanes (Millennium Sunday) 9
Old State Tavern (Millennium Furey) 21 - The Tribe (Gap) 7
----
Quarterfinals
Old State Tavern (Millennium Furey) 12 - Jack Cassidy's Irish Pub (Millennium Furey) 8
Quan Ta Productions/Slurricanes (Millennium Sunday) 7 - Applegate Softball - 0

Platinum Flight Bracket Results
American Bracket
Lob City 2-0
Old State 1-1
Applegate 0-2

National Bracket
Tribe 2-0
Quan Ta 1-1
Jack Cassidy's 0-2
----------------------------------------------------------------------------------------------------

GOLD FLIGHT
Championship
Brawlers (Gap) 11 - Brick & Brew Brawlers (Millennium Sunday) 6

----
Semifinals
Brawlers (Gap) 12 - Clancy's Pub/Chico's Bail Bonds (South Jersey) 9
Brick & Brew Brawlers (Millennium Sunday) 11 - Barnaby's of Ridley/Danese Softball (Millennium Sunday) 10 (8 Innings)
----------------------------------------------------------------------------------------------------

SILVER FLIGHT
Championship
Maggie's Irish Pub I (Millennium Sunday) 11 - Miller's Ale House Heavy Hitters (Millennium Sunday) 8

----
Semifinals
Miller's Ale House Heavy Hitters (Millennium Sunday) 7 - Bats Plus/Kelly's Corner (Millennium Sunday) 0
Maggie's Irish Pub I (Millennium Sunday) 22 - Kelly's Corner (Delco Independent) 11
----------------------------------------------------------------------------------------------------

BRONZE FLIGHT
Championship
Classic Coachwork@McLaren/Rothman Institute (Millennium Sunday) 16 - LeViere's Fitness (Delaware Valley) 9


Teams not advancing out of Bracket Play:
Barnaby's of Ridley (Millennium Sunday)
Leonetti Insurance (Millennium Sunday)


April 11-12th - Hata/LVPWI Early Bird Cash Tourney -Palmer
A-Flight

1. Custom Painting/Deluxe Bakery, NJ
2. Pennsylvania Avenue Jacks, Roseto
3. Button Oil, Wilkes Barre


2015 Spring Ding Results:
1. Diesel Softball/Shinetime, Seneca 4-1
2. West Side Vending, Pittsburgh 6-2
3. M&M Medical 3-2
4. Black & Blue Softball 3-2
5. Steel City Enforcers 2-2
6. Impact Softball 2-2
7. G & C Sportsmen 2- 2
8. Toxic Softball 2-2
9. Fryburg Sportsmen 1-2
10. Ford's Flowers 1-2
11. Car Pro Center 1-2
12. Ziggy's 1-2
13. Silver Dollar Lounge 0-2
14. Belmont II 0-2
15. Cook's Place 0-2
16. Wick City Saloon 0-2

All-Ding Team
Diesel Softball - Andrew Criste, Mike Claycomb and Mike Hanlon
West Side Vending - Brian Mickens, Matt Niskatch and Tom Sommer
M & M Medical - Bill Colosimo
Steel City Enforcers - Jamie Caterino
Impact Softball - Ben Ferguson
G & C Sportsmen - Jason Lawson
Ford's Flowers - Nick DeLuca

MVP Mike Hanlon, Diesel Softball/Shinetime  (only player to win MVP twice. also won in 2003 with Kovacik's Insurance.)


LANCASTER AMISH OPEN - Lancaster
1. Advisors Mortgage Group, Manalapan, NJ
2. Fisher's Deli, Intercourse
3. New Holland Legion, Lancaster
- The following teams finish unknown
Bullshippers
Station House
Button Oil
Timber Wolf/RYO
Al's Service/Sardina
Play It Again Sports
Blazers
Tigers
Raptors
Hurricanes
Cougars
Cyclones
Tribe
Brawlers
Vipers
Fusion
Mustangs
Rockets
APC/Aroogas
Elite Misfits


COKE TOURNAMENT - LEWISBURG
Teams final record includes the 2 seeding games.
A-Flight

1. Empire Softball, Binghampton, NY 6-0
2. Aftershock, Harrisburg 5-2
3. Pts Late Nite, Pittston 5-2
4. Legion Post 617, Williamsport 5-2
5. Swampdonks, Wilkes-Barre 5-2
6. Button Oil, Wilkes-Barre 4-2
7. Hostys Concrete 3-2
8. RYO/Timberwolfe 3-2
9. TL Softball 3-2
10. Elite Misfits 3-2
11. Station House 2-2
12. LVPWI 2-2

B-FLIGHT
1. IronHead, Wilkes-Barre 6-2
2. Hata, Bethlehem 6-3
3. Unwanted, Easton 3-3
4. Greens Lawn Service, Harrisburg 3-3
5. Inferno Sports 3-3
6. Silvi Law 3-3
7. Boatmans 2-3
8. W&L Subaru 2-3
9. Imbibe Softball 2-3
10. Juniata Beverage 2-3
11. Lewisburg Legion 2-3
12. Runnin Rebels 1-3

C-FLIGHT
1. Lerch RV, Miffintown 5-3
2. Tap Dat Sports, Lewisburg 6-2
3. InfoQuest, Mechanicsburg 5-3
4. A Team, Kingston 4-3
5. Darkhorse Softball 3-3
6. FineLine 3-3
7. Magnum Motors 2-3
8. Millers Concrete 2-3
9. Rancks Softball 1-3
10. Reichards Busing 1-3
11. Savoy Furniture 1-3
12. The Bulls 1-3

D-FLIGHT
1. Pa Paint 4-2
2. BYO Softball 4-4
3. Speedys Place, Lewisburg 2-4
4. Crabbs Roofing, Lewisburg 4-4
5. Cherry Alley Cafe 2-4
6. Bayard Printing 2-4
7. Main St. Bar 2-4
8. Rusty Rail 1-4
9. Love Hill 0-4
10. Apple Hill 0-4
11. Enforcers 1-4
12. US Gypsum 0-4


The 42nd Yuengling Tournament - Williamsport
CHAMPIONS:

1. TAILGATERS/JBL/B&E SPRINGDALE, PA MVP: PITCHER MATT HENDRICKS
2. SHINETIME, SENECA, PA SPORTSMANSHIP AWARD: SS MARK SHAFFER
3. CRAIG'S BULLSHIPPERS, CHAMBERSBURG, PA
4. McGHEE SCRAP IRON, READING, PA

"B" BRACKET;
1. BUTTON OIL, WILKES-BARRE, PA
2. GATORS SOFTBALL, COATESVILLE, PA
3. GATES LOGGING/DNP, HOWARD, PA
4. TOXIC SOFTBALL, SIDMAN, NY

"C" BRACKET:
1. EMPIRE SOFTBALL, BINGHAMPTON, NY
2. TAP DAT SPORTS, BLOOMSBURG, PA
3. IRONHEAD, KINGSTON, PA
4. TEAM IMBIBE, WILLIAMSPORT, PA

"D" BRACKET:
1. ALL OUT SOFTBALL, ALUM BANK, PA
2. STATION HOUSE/BI-POLAR, MT. JOY, PA


5/23/15 SNA Beast of the East - Virginia
Gold Standings
1. SFI/SAL-8 (VA) 9-1
2. Wileys/Supreme (FL) 4-4
3. Diamond & Ice (VA) 4-3
4. Rock Solid/ Lockdown (VA) 5-2
5. DCL (VA) 5-4
5. HB Sports (FL) 4-4
7. Mountain Top Softball (NC) 5-3
7. Mojo Softball (VA) 2-5
9. All In/Smash It (PA) 3-4
9. Craigs Bullshippers (PA) 3-4
9. Crossfit/RDU (NC) 1-5
9. Smoke (MD) 0-6

Silver Standings (Top-8 only)
1. C&C Enterprises (VA) 6-4
2. New Holland Legion (PA) 4-2
3. High Tide (VA) 5-2
4. Northwestern Mutual (MD) 7-2
5. Aid Tire/EJ (VA) 3-2
5. Norwood Softball (VA) 4-2
7. Southern Connection/See Through Windows (NC) 3-2
7. Fat Boys/ Chickin Lil (VA) 5-2
17. Boom (PA) 1-2

Bronze Standings (Top-8 only)
1. Plaza Azteca (VA) 7-0
2. BAE (VA) 8-2
3. Fully Loaded (VA) 5-2
4. TBD  (VA) 4-2
5. Whitehead Trucking (VA) 5-2
5. Natural Disasters (VA) 4-2
7. P&C Mayhem (VA) 5-2
7. Scotts Mizuno (NC) 6-2



5/23/15 Richmond Round Robin - Virginia
1. RPM/Team Mayhem, Johnson City, TN
2. Southside/Ross, Chesapeake, VA
3. Hometown Heroes, Chesapeake, VA

Coed
1. Heavy Hitters, Mechanicsville, MD
2. H&R Block/No Choice, Eastern Shore, VA


June 20 - Bud Light Classic - Meadville
1. Vantage Health Care, Meadville
2. Linders, Ashland, OH
3. Shinetime, Seneca


Bridgeton AA - Upper Black Eddy
1. The Crows, West Chester
2. Evans Trucking/MSB, Easton
3. Halftime, Easton/Readington


July 18-19 Oil City Heritage
1. Oil City VFW/Shinetime, Oil City
2. Vantage Health Care, Meadville
3. Car-Pro, Ford City
4. Rascals
5. Jimtown, Greenville
6. D Watering
7. Bates Drywall, Greenville
8. Party House


August 1-2 The Big Ding A Ling - Yatesboro
1. Diesel/Shinetime, Seneca
2. All In/Easton, Pittsburgh
3. Tailgaters/Boys, Pitsburgh
4. Hilljackers, Morgantown, WV
5. Black Bull Saloon, Smicksburg
5. Inn the Ruff, Pittsburgh
7. El Canelo, Connellsville
7. Eddie Macks, Natrona
9. Ford's Flowers, Kittanning
9. Longo's, South Hills
9. Latrobe Merchants, Latrobe
9. Impact Softball, Ford City
13. Belmont II, Meadville
13. Carpro, Ford City
13. Cook's Place, Leechburg
13. Chris Cortazzo/Steel City, Lower Burrell
17. Firehouse
17. Silver Dollar Lounge, Plumboro
17. G&C Sportsmen, Blairsville
17. Avi's Tavern, Yatesboro
17. Wick City Saloon, Kittanning
17. Wade's/Bob's Lunch, WV
17. Semi's Construction
17. Reken Welding, Rural Valley

2015 All-tournament Team
Tom Pore, Diesel/Shinetime - MVP
Tanai Alston, All In/Easton - Def MVP

Tony Santacasa
Tyrone Dively
Dan Glazier
Brandon Tardio
Ricky Wilson
Kenny Balderson
Mike Knoffsinger
Dustin Kickler
Tom Slovinsky
 


August 8-9 Charity Challenge, West Chester and Kennet Square
1. Jack Cassidy's Irish Pub, Chester County 5-1
2. UBBIBC/EJ Hosbach, Chester County 6-2
3. ADS/Unique Image, New Castle, DE 3-2
4. A&R Ironworks, Chester County 4-2
5. MRC, Marcus Hook 5-2
5. Ram's Pizza Tavern, Millennium 2-2
7. Ryan's Pub, Chester County 4-2
7. Tribe, Chester County 3-2
9. Barnaby's of Havertown, Chester County 3-2
9. Della Polla's Tavern, Millennium 3-2
9. Barnaby's of Ridley/Danese, Millennium 1-2
9. Lefty's/RAS. Marcus Hook 1-2
13. Longhorns, Chester County 1-2
13. Lodge #660, Delco Independant 1-2
13. Brawlers, Gap 1-2
13. TMS/Combat, Kennett Square 1-2
17. Stinger's Restaurant & Bar, Millennium 1-2
17. Miller's Ale House Heavy Hitters, Millennium 0-3
17. Cocco's Pizzeria & Pub Aston, Millennium 0-3
17. Casey's Crew, Millennium 0-3


August 15-16 Champs 'N Charity, Marcus Hook
Men
TBD

 

Coed
TBD

Team List

MEN
Jack Cassidy's Irish Pub (Marcus Hook)
Sharon Hill FC (Delco EMS)
Lefty's Pub/Marcus Hook Deli (Marcus Hook)
Carbones (Delco Independent)
The Sox (Delco Independent)
Maggie O'Neils (Main Line)
ABI/Dynasty (Marcus Hook)
PT Tub Repair (Marcus Hook)
UBBIBC/EJH (Marcus Hook)
Sector 45's (Delco EMS)
Key's Tippling (Delco Independent)
Lodge #660 (Delco Independent)
Chester Pirates (Chester Rec)
Casey's Crew/Prospectors (Millennium)
Lefty's RAS (Marcus Hook)
MRC (Marcus Hook)
Dolan's (Marcus Hook)

COED
Guaranteed Plumbing
Marty's
Lefty's S&M
Dolan's
Red Lantern
Monaghan's
PT Tub Repair
Lefty's/Hook Deli

 

 


Back to the Norristown Area Softball 2016 Home Page

1998 Steve Dimitry, all rights reserved.

Email: sdimitry@verizon.net


Paul Huss of Copper Shark Design is the one who is responsible for this domain name and server hosting. He also sponsors the site for me. thanks Paul - if you need a domain for your team or league, please contact Paul, he will help you out, I promise